Ako často umývať opičkám, aké prostriedky použiť na dezinfekciu?


Počas roka sa nám nahromadilo veľké množstvo dotazov ohľadom chovu opíc, na niektoré sme odpísali, na niektoré sme aj zabudli. Veľmi často sa opakovali dve otázky. Ako dezinfikovať misky na jedlo, a ako často a čím umývať ubikácie. Viacero chovateľov vychádzalo z informácií, že by sa nemali používať žiadne chemické prípravky a ubikácie by sa nemali čistiť, lebo to podnecuje opičky k ich opätovnému nadmernému značkovaniu a to môže spôsobiť problémy.

Aká je potom pravda, aký je správny postup? Hneď na úvod si musíme povedať, že čistenie ubikácií je v primeranom rozsahu potrebné! Totiž, veterinárnej správe sa nie veľmi pozdáva ak máte vetvičky a poličky potreté veľkou vrstvou zaschnutých výkalov a ani pre primátov to zo zdravotného hľadiska nie je veľmi dobré. Vo vlhkom a teplom prostredí je prirodzené, že dochádza k rozkladu zvyškov potravy i výkalov, množeniu baktérií, či uvoľňovaniu močoviny, amoniaku.

Preto je potrebné buď pravidelne odstraňovanie zvyškov potravy a výkalov so zeme, alebo na zem vysypať zmes zeminy, rašeliny a kôry a do tejto nasadiť hmyz (múčne červy a zophobasy). Práve hmyz sa postará o recykláciu odpadu a kyslá rašelina bez upraveného Ph zase neutralizuje pôsobenie moču. Nasadenie rašeliny a hmyzu sa hneď prejaví v znížení zápachu.

Poličky a vetvičky je dobré čistiť pár krát do roka mechanickým odstránením nánosu a následnou dezinfekciou. Nechceli sme používať na dezinfekciu nejaké agresívne prostriedky, ktoré by mohli poškodiť zdravie našich miláčikov, preto sme skúmali, čo najlepšie sa dá použiť na dezinfekciu. Niektorí zahraniční chovatelia používajú napríklad koloidné striebro, ale osobne sa nám to zadalo ako málo účinné a predovšetkým drahé riešenie. Nakoniec sme začali používať na dezinfekciu prípravok Dermacyn, ktorý sa používa na čistenie rán. Spĺňa všetky potrebné kritéria, likviduje baktérie (vrátane rezistentných kmeňov, ako MRSA a VRE), kvasinky, víry (napr. HIV) a spóry (bacillus subtilis) a zároveň je bezpečný, teda nepoškodzuje zdravú tkaninu, je netoxický a nedráždi pokožku, oči ani dýchacie cesty. V prípade požitia malého množstva sa nič nedeje.

Často sa hovorí aj o tom, že by sa nemali na používať na čistenie misiek saponáty, lebo aj malé množstvo saponátu môže ublížiť primátom. Mala by sa používať iba teplá voda. Avšak vždy, keď sme umývali misky len teplou vodou začal sa prejavovať zápach, jednoducho misky smrdeli a aj laboratórne vyšetrenie výteru z misiek ukázalo, že po umytí na nich ostávalo množstvo premnožených baktérií. Ideálnym riešením sa ukázalo poriadne vyčistenie saponátom a následné prevarenie nerezových misiek vo vode. Ale nekvalitné umelohmotné misky nemajú moc v obľube prevarenie, tak aj na ne používame saponát, dôkladne ich umyjeme a následne necháme odstáť vo vode, takže zbytky saponátu sa uvoľnia zo štruktúry materiálu.

Toto sú naše postupy, ako to používame v našom chove, možnosti sú aj iné a je na každom chovateľovi, aký postup, či metódu si vyberie. Je dôležité si však uvedomiť, že primáty potrebujú čisté a zdravé prostredie pre svoj život..


Dátum pridania:27.02.2013
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.