Ako riešiť kŕmenie opíc a čistenie ubikácií, keď ste chorí


Na jeseň príde chladné počasie a ani neviete ako, prepadne Vás choroba. Či už je to len bežné prechladnutie alebo zmutovaný vírus chrípky, treba sa mať na pozore. Pre nás ľudí bežná sezónna choroba nie je až takým závažným problémom. Pár dní v posteli, k tomu nejaké lieky a ste zdraví ako repa. Každý správny chovateľ vie, že bežná chrípka alebo prechladnutie môže byť pre primáty aj smrteľná, nakoľko nemajú vybudovanú dostatočnú imunitu voči ľudským chorobám. Ale keď v čase choroby musíte sa starať o Vašich miláčikov vzniká problém. Čo keď sa prenesie choroba z Vás na opice?

V tomto období je potrebné dodržovať isté zásady, ktoré podstatne znížia možnosť prenosu ochorenia medzi človekom a primátom. Najideálnejšie je istý čas zveriť kŕmenie a čistenie ubikácií inej zdravej osobe. Nie vždy je to však možné. Preto, keď už sme chorí mali by sme obmedziť pobyt pri opiciach na čo najkratší čas. Nutné je vždy používať rúšku na tvár, a umývať si ruky dezinfekčným mydlom a prípravkom. Rúšku je treba použiť aj pri príprave jedla pre opice, nie len počas pobytu pri opiciach.

Za rúšku sa netreba hanbiť, aj keď susedia môžu na Vás zazerať ako na miešačku v potoku. Viem o čom hovorím. Keď sme boli chorí začul som z ulice ako nejaká strašia pani hovorí, že máme asi máme „onú tú čínsku lastovičiu chrípku“, lebo nám po dvore behá protichemická jednotka. :-)

Čistenie ubikácie radšej pár dní nerobte, síce veľa chovateľov by mohlo namietať, že to nie je dobré riešenie. Prípadne robte údržbu večer, keď opičky spia. Ale určite je lepšie mať zdravé opice a nechať ich pár dni v neporiadku, ako mať choré opice a čistú výstavnú ubikáciu..


Dátum pridania:10.10.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.