Ako smrdia opice a ich ubikácie? Dá sa niečo s tým spraviť?


V poslednej dobe nám chodí množstvo pošty s rovnakou otázkou. Smrdia opice a ich chov? Odpisoval som priebežne na tieto dotazy. Pre veľký záujem som sa rozhodol napísať pár viet na túto tému. Inšpirovala ma k tomu aj otázka v diskusnom fóre - „zaujímalo by ma ako smrdia opice, je ich možné aj kúpať?V zoo sú za sklom a tam necítiť smrad “.

Čo na to povedať? Každý živý tvor má svoju špecifickú vôňu. Veľa krát si to neuvedomujeme, ale aj ľudia špecificky voňajú, či ľudovo povedané - smrdia. Toto sa snažíme zakryť rôznymi voňavkami, deodorantmi a sprchovými gélmi. Tak je to aj s opicami. Majú svoju vôňu, len si nekupujú voňavky, takže ju nemajú ani ako zamaskovať.

Je pravda, opice za sklom nesmrdia. Ale mimo neho už trošku áno. Ak máte menej citlivý noštek, tak Vám ich vôňa nebude vadiť a nebudete ju vnímať. Prípadne si na ňu časom úplne zvyknete. Ak k Vám do ubikácie príde nejaká návšteva, tá ma na to trošku iný názor. Hlavne deti hneď povedia pravdu, bez uvedomenia si následkov. Slová ako tie opice smrdia, alebo „no fúj ako to tu smrdí“ sú úplne normálne a bežné. Nie je to však také hrozné. Ak pravidelne čistíte zem ubikácie, zbierate výkaly a kúsky jedla pohádzané po zemi, smrad nie je veľký.

Čistiť treba najlepšie denne, netreba byť lenivý. A nehovoriť si, že zajtra stačí. Keď sa ma niekto spýta, že načo tak často čistiť ubikácie, tak odpovedám takto. „Skúste si jeden deň celá rodina cikať i kakať hoci kde u Vás doma, kde Vás napadne a tiež nezabudnite hádzať zvyšky jedla na zem. A po tomto malom experimente sa ma spýtajte na tú istú otázku..“.

Záleží aj od materiálu, ktorý máte na podlahe. Piliny zvyknú viac zapáchať ako taká rašelina, či kokosové vlákna. Rôzne vône sa dajú tiež eliminovať dostatočným čistením častí a vybavenia ubikácie. Tu však treba si dať pozor, niektoré opice si značkujú svoje teritórium močom, či potom. Ak im budete pravidelne umývať ich vetvičky a poličky budú sa snažiť ich opätovne označkovať. Čo nie je dobré, lebo to potom smrdí ešte viac a zároveň to nepôsobí dobre po zdravotnej stránke na opice. Musia totiž viac produkovať značkovacie látky, čo sa môže prejaviť z dlhodobejšieho hľadiska na ich zdraví.

Na záver ešte jedna poznámka. Zistili sme, že keď trávite medzi opicami veľa času, tak po čase začnete chytať jemne ich vôňu. Sem tam Vás nejaká ociká, trošku napáchnete od rašeliny na ktorej sedíte, k tomu vysoká vlhkosť, výpary čpavku z moču na zemi. Po strávenom dni u opíc smrdíte doslovne ako opice :-)


Dátum pridania:14.10.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.