Ako veľmi je potrebná regulácia vlhkosti pre malé opičky?


O vhodnej, či nevhodnej vlhkosti v ubikácií sa už popísalo množstvo článkov a odporúčaní. Niekto odporúča vlhkosť na minimálnej úrovni 60%, iný zas je zástancom 80% vlhkosti pri teplote medzi 24° C až 26° C. Aká je potom najvhodnejšia vlhkosť pre pazúrikovité (drápkaté) opičky?

Presnú a najvhodnejšiu hodnotu vlhkosti je veľmi ťažko určiť. Záleží totiž od teploty miestnosti ale aj od druhu a návyku opíc. Zo začiatku sme sa snažili udržovať vlhkosť v ubikáciách na hodnote 80% pri teplote 27° C. Bolo by to relatívne optimálne, aspoň teoreticky podľa prirodzeného prostredia z akého pochádzajú malé opičky. Ale jeden druh opičiek reagoval na tieto podmienky výborne a druhému sa to veľmi nepáčilo. Začali sa nadmerne škriabať. Keď sme podstatne znížili vlhkosť zase sa to otočilo, iný druh opíc na to reagoval nie moc dobre.

Na všetko sa dá zvyknúť, tak aj naše zlatíčka si zvykli. Po rôznych skúškach a testoch im nechávame vlhkosť vzduchu na hodnote 74% a teplotu 24° C. Cez deň sa vďaka osvetleniu teplota zvyšuje až na 28° C. Všimli sme si, že trošku nižšia alebo vyššia hodnota vlhkosti im až tak nevadí , ako im vadí to keď hodnota vlhkosti zrazu nadmerne klesne. Napríklad keď sa minie voda vo zvlhčovači.

Už proces udržovania vlhkosti môže byť dosť náročný, hlavne ak máte veľké priestory. Čím je teplota okolia stavby nižšia, tým viac sa vyzráža voda na oknách a na miestach s teplotným mostom. V časti ubikácie, kde je spoj betónovej podlahy a nosných stien nie je dostatočná teplotná izolácia, čo sa prejavuje malými ostrovčekmi vody. Paradoxne, čím je vonku chladnejšie tým je vyššia spotreba vody vo zvlhčovači. Večer nalejeme 6 litrov vody, zapneme udržiavanie vlhkosti na úrovni 70% a ráno je voda preč. Vlhkosť je samozrejme pod nastavenou úrovňou.

Riešime to pridaním a napojením externej nádoby s vodou k zvlhčovaču. Toto riešenie je výborné, opičky sa nám neškrabkajú, majú peknú srsť a hlavne nemusíme dva krát denne behať s vodou do ubikácie doplňovať zvlhčovač. Na zvlhčovači sa nám osvedčilo mať neustále zapnutú funkciu ionizéru. Znižuje to pachy v ubikácií. Cez chladné mesiace zapíname aj funkciu teplej pary. Mierne to zvyšuje teplotu vzduchu v miestnosti.

Keď už hovoríme aj o vzťahu vhodnej teploty a vlhkosti musím trošku odbočiť od témy vlhkosť k téme teplota v ubikácií. Zvoliť vhodnú teplotu počas dňa je trošku umením a zaváňa to aj špekuláciou. Ak zvolíme nižšiu teplotu okolia, opičky sa budú zdržovať vo vykurovaných domčekoch a nebude sa im chcieť isť veľmi von, len hlávky im budú trčať z domčekov. Ak vypneme kúrenie v domčekoch, budú sedieť a vyhrievať sa pri lampách, takže musíte mať zapnuté lampy každý deň. A to aj vtedy ak vonku svieti napríklad zimné slniečko, ktoré veľmi nehreje.

Ideálne je mať vhodnú teplotu prostredia zabezpečenú klasickým kúrením, ale každý chovateľ vie, že pri väčších priestoroch je to dosť finančne náročné. Pokiaľ sme nemali spravený klasický okruh kúrenia (kotol-radiátor) prikurovali sme podlahovým elektrickým kúrením a teplovzdušným kúrením a výsledkom bolo 12 tisíc starých korún mesačne za elektrickú energiu. Ale tiež spokojné, radostné a „uštebotané„ opičky, čo bolo pre nás to hlavné...


Dátum pridania:08.11.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.