Chov tamarínov: jednoduchý návod pre začínajúceho chovateľa


Nedávno som spísala pre začínajúcu chovateľku základné informácie k chovu tamarínov. Môže sa niekomu hodiť, preto ho uverejňujem aj na internete. Je to taký malý návod vhodný pre chovateľa začiatočníka, písaný jednoduchou formou. Kúpiť si opičku je relatívne ľahké. Je však potrebné vedieť, čo nás prvé dni čaká, akú stravu a vitamíny opička potrebuje, ako sa k nej správať a ako udržať pri živote kŕmny hmyz.

Kaša a vitamíny:

Do kaše sa pridáva arabská guma, zmes vitamínov a vitamín D3. Arabská guma sa najprv rozbije kladivom na menšie časti a v mixéri rozseká na drobno (nemusí to byť úplne na prášok, stačia na cca 1-2mm zrnká). Zmes vitamínov môžeme pridať do kaše alebo ňou posypať (pocukrovať) podávané ovocie (naše opičky však takto posypané ovocie hádzali na zem, takže vitamíny dostávajú do kaše) Môžeme použiť detské instantné kaše nemliečne (napr. Sunarka, Hami, Nestle, ryžová čistá aj s príchuťou, pšeničná, viaczrnná...). Tiež môžeme použiť instantné kaše ryžová, pšeničná s karobom, s kukuricou, s pohánkou,... Dajú sa kúpiť v obchodíkoch so zdravou výživou, alebo napr. som ich videla aj v kauflande. Môžeme tiež uvariť normálnu kašu z ryže. Kašu pripravíme podľa návodu podľa toho, ktorú používame. Teda dáme zovrieť vodu, zalejeme arabskú gumu, ak používame obyčajnú instantnú kašu pridáme ju do horúcej vody, ak používame detskú kašu necháme vodu (so zaliatou arabskou gumou) mierne ochladiť na cca 50-60 stupňov a až potom ju nasypeme do vody a vidličkou rozmiešame (rozšľaháme) do hladka. Pridáme vitamíny a D3. Pokiaľ použijeme neochutenú kašu môžeme ju prisladiť medom alebo hroznovým cukrom. Ak použijeme kašu ochutenú, už ju nesladíme. Kaše môžeme aj kombinovať napr. zmiešať ½ dávky pšeničnej ½ dávky ryžovej. Príchute každý deň obmieňame. Ak by sme dávali každý deň to isté, po pár dňoch by ju opičky už moc jesť nechceli.

Kaša pre 1-2 opičky:

Každá opička zje iné množstvo kaše, takže recept je len približný a objem kaše treba prispôsobiť podľa danej opičky (niektorá kašu veľmi ľúbi iná ju moc nemusí, takej stačí zarobiť menej). Arabská guma, vitamíny a D3 však zostávajú nezmenené.

- cca 100 ml vody
- ¼ čajovej lyžičky arabskej gumy
- 1-2 kopcové polievkové lyžice suchej zmesi instantnej kaše (množstvo záleží od výrobcu, ak je kaša riedka ešte instantnej kaše dosypeme a zamiešame, kaša by mala byť polohustá)
- 1 štipku zo zmesi vitamínov (zmes obsahuje 125g Roboran H, 125g Plastin – oba sa kupujú u veterinára, 4tbl vitamínu C 250mg, 10 tbl pangamín (pivovarnícke kvasnice), 4 sáčky Biomin H – kupuje sa v lekárni)
- Vitamín D3 – na 1 opicu postačuje okolo 80-150 U.I. na deň, ak však bola zvyknutá na vyššie dávky môžu sa jej začať triasť nožičky, vtedy treba dávku zvýšiť a znižovať ju postupne (lebo pri dlhodobom podávaní príliš vysokých dávok vit. D3 môže dôjsť k opačnému efektu t.j. k odvápneniu kostí a ku strate schopnosti organizmu si vit. D3 vytvoriť pri slnečnom žiarení), avšak pri používaní lampy s UV žiarením by takýto problém nemal nastať. Niekedy však opičky nezjedia celú kašu, vtedy je vhodné zvýšiť dávkovanie D3, aby ho nemali málo. Vitamín D3 sa väčšinou predáva v objeme 400 U.I. v jednej tablete či tobolke. Tú rozdrvíme lyžičkou na prach. Pri podávaní pridáme do kaše aj kvapku olivového oleja, keďže vit. D3 sa vstrebáva v organizme s tukmi). Ak máme tobolky (želatínové kapsule s obsahom olivového oleja) kapsulu napichneme nožom a obsah vytlačíme do kaše, potom sa už olivový olej nepridáva obsahuje ho tobolka).

Ako udržať kŕmny hmyz nažive:

Sarančatá potrebujú hlavne sucho, teplo a svetlo (postačí dať nádobu do alebo blízko okna). Ak sa v nádobe, v ktorej ich pestujeme zaparia či zvlhnú, do niekoľkých dní všetky vykapú. Ideálna teplota pri ktorej dospelé koníky (veľké s krídlami) vydržia asi najdlhšie je 22-25 stupňov. Pri stredných koníkoch (ešte nemajú krídla, len také akoby zakrpatené) je potrebná teplota tých 24 až 28 stupňov (v noci môže klesať aj na 22stupňov). Tiež je potrebné mať v nádobe aj nejakú vetvičku, drievko, alebo papierový plát z vajíčok zvisle postavený, aby sa koníky mali kde zavesiť, aby sa im podarilo dobre zvliecť (inak môžu zdochnúť). Zvlečený obal tam necháme, ostatné koníky ho zjedia. Kŕmime ich jemnými ovsenými vločkami, trávou so širokými listami (nie klasickou trávnikovou), púpavovými listami, ďatelinou. Dávame pozor, aby zelené krmivo nebolo mokré. V zime môžeme kŕmiť s čínskou kapustou, ale len s listovou časťou, hlúbik odtrhneme, pretože je príliš šťavnatý, z čoho koníky dostanú hnačku a následne kapú. Alebo, čo je pre koníky lepšie, môžeme pestovať tzv. mačaciu trávu (alebo pšenicu, ovos alebo nejaké iné obilie čo rýchlo rastie). Koníky kŕmime zeleným každý deň takou dávkou, ktorú za ten deň zjedia. Ak sa nenakŕmia, začnú sa požierať navzájom. Vločiek nasypeme dostatok aj na niekoľko dní.
Cvrčky kŕmime zmesou jemných ovsených vločiek, múky a kukuričnej múky. Občas pridáme kúsok jablka. Keď začne plesnivieť alebo vyschne treba vymeniť za nové.
Zophobasy (červy) pestujeme v pilinách. Kŕmime zmeskou pre cvrčky a môžeme dávať ovocie, ktoré opičky nezjedli..

Suchá potrava:

Počas dňa môže mať k dispozícii aj rôznu suchú potravu je to však len doplnok, či maškrta a ostatnú stravu nenahrádza. My opičkám robíme zmesku z nižšie uvedených vecí, ktoré každý deň obmieňame (ale to, čo nezjedia nevyhadzujeme, nechávame to v miske a len doplníme), aby si mali čo ďobnúť kým ich ráno prídeme nakŕmiť, keďže opičky ráno vstávajú veľmi skoro:
– rôzne orechy a jadrá, samozrejme nesolené a nepražené, len prírodné (podávame len v menšom množstve vzhľadom na veľký obsah tukov) napr.: slnečnicové semienka (môžu byť lúpané aj nelúpané), dyňové semienka, arašidy, vlašské orechy, lieskovce, píniové semienka, pekanové orechy a ďalšie... Mandle a kešu orechy dávať len veľmi máličko, obsahujú látky z ktorých sa môže opička priotráviť.
- sušené ovocie – akékoľvek, avšak nesladené, bez pridania cukru (kandizované nedávať vôbec). Ak kúpime sladené, treba ho poriadne premyť. Napr.: hrozienka, figy, ďatle, marhule, slivky, brusnice, papája, jablká, hrušky, broskyne, banány, kokos plátky a rôzne ďalšie...
- sucháre a musli – môžeme tiež dať na kúsky nalámané „polystyrénové“ chlebíky všetkého druhu (ale tie bez polevy), cornflaksy, musli (aj zapekané musli, len tých dávame menej pre veľký obsah cukru), burizóny neochutené.
- pamlsky – nalámané piškóty a sladké vanilkové burizóny používame ako maškrty, ktoré dávame z ruky a dávame ich len občas a v malom množstve, pre veľký obsah cukru

Ovocie a zelenina:

Môžeme skúsiť väčšinu dostupného ovocia a zeleniny. Okrem citrusových plodov. Najčastejšie papajú jablko, banán, čerešna, jahoda, egreš, hrozno, slivky, mango, papáya, avokádo, slivky, ananás, figa, granátové jablko, kaktusová figa, liči, maracuja, pitahaya (dračí plod), sharon (hurmi kaki), guave, cukrové melóny (galia, žltý melón medový, charentais, Piel de Sapo) a vodový melón, hruška, nashi hruška, kiwi, mektarinka, broskyňa, marhuľa, maliny, kaleráb, cvikla, paprika, reďkovka, uhorka, celer, kukurica, hlávková kapusta, mrkva..

Ostatné:

stravu je vhodné občas doplniť:
- jogurt a tvaroh. Môžeme ho pridať do kaše, alebo dať len tak samostatne. Napríklad naše opičky jogurt či tvaroh v kaši moc neobľubujú, ale samostatne ho zlížu do poslednej kvapky. Môže sa použiť kľudne aj ochutený jogurt či tvaroh, len treba vybrať taký, s čo najnižším obsahom cukru. Môžeme však aj ochutiť obyčajný biely jogurt medom a/alebo rozmačkaným ovocím napr banánom. Tvaroh používame ten mäkký, natierateľný čo je bez hrčiek, teda aspoň naše opice ten klasický tvaroch moc nechcú, ale treba vyskúšať. Dbáme na to, aby nebol tvaroh či jogurt podaný studený, priamo z chladničky. Dáme len také množstvo, ktoré opičky zjedia asi tak do hodiny, aby sa pri tom teple a vlhku nepokazil.
- varené vajíčko – uvarené na tvrdo nakrájané na menšie kúsky asi také ako ovocie
- tvrdý syr – nízkotučný eidamový syr neúdený jednu kocku v rozmere cca 2x2x2cm
- varené kuracie mäso – neposolené, asi v objeme ako 1 saranček, nie všetky opičky sú ochotné ho zjesť Keď dáme opičkám niektorú z vyššie uvedených potravín, v ten deň už nedávame hmyz.
- varený zemiak – naším opičkám uvarený zemiak v neslanej vode chutí, krájame na malé kocky
- varená ryža – uvarená v nesolenej vode
- celozrnné cestoviny – uvarené v nesolenej vode
- 1-2x za mesiac môžeme dať opičkám na miesto vody trochu 100% ovocnej šťavy bez pridaného cukru a konzervantov, napr.: jablkovej, ananásovej či inej. Vtedy ale musíme rátať s tým, že opičke to bude chutiť, takže šťava zmizne rýchlo a opička toho aj viacej vyciká.

Odporúčania

stravovanie:
– pokiaľ kŕmime 2x za deň – na ráno kašu a ovocie (zeleninu), na večer hmyz (1ks saranča, alebo 2-3 ks zophobasov, alebo cca 10ks cvrčkov, alebo lyžičku múčnych červov, alebo prípadne 1 švába ) a trošku ovocia ak neostalo z rannej dávky ovocia
- ak kŕmime 3x za deň – na ráno kašu, na obed ovocie a zeleninu, na večer hmyz a trošku ovocia ak z obeda neostalo (opičky radi ešte zajedajú hmyz ovocím)

Zophobasov dávame maximálne 1 - 2 x za týždeň, a to kvôli veľkému obsahu chitínu, ktorý môže vo väčších dávkach vyvolať zdravotné problémy.

Opičky chodia spať okolo 17.00h takže večeru dávame medzi 16.00-17.00h. Časy kŕmenia by sa mali približne dodržiavať, inak budú opičky nervózne a nespokojné, čo dajú patrične najavo (záleží to od povahy, niektoré len veľmi pištia, iná môže aj uhryznúť či poškriabať pri tom, ako sa v rozčúlení bude hnať za potravou). Hmyz môžeme podávať rukou, opička si tak rýchlejšie zvykne na podávanie potravy z ruky, keďže hmyz je pre opičku vždy veľké lákadlo. Treba si však dávať pozor na prsty, lebo sa môže stať, že na miesto do kobylky sa zahryzne omylom do prsta.

Veľmi odporúčam si do zásoby kúpiť rúšky na tvár. Pri akomkoľvek aj malom náznaku prechladnutia, chrípky či inej choroby je potrebné ju pri styku s opičkami nosiť a zdržiavať sa pri nich čo najmenej, keďže na bežné ľudské prechladnutie či chrípku môže opička poľahky zomrieť. Samozrejmosťou je tiež dôkladné umytie rúk dezinfekčným mydlom (napr.: Prosavon – dezinfekčné mydlo) pri chystaní a podávaní potravy.

Každá opička má rada a papá niečo iné a zistíte to jedine pokusom a omylom. Netreba sa však vzdávať hneď pri prvom pokuse. Ak niečo dnes nespapá, to neznamená, že o týždeň jej to nebude chutiť. Opičky bývajú náladové čo sa týka jedla. Keď napríklad nemá práve chuť na jablko, tak ho proste nezje a radšej bude hladná. Na druhý deň sa však jabĺčka nevie dojesť. Obracia sa to až pri väčších skupinách, kedy väčšinou zjedia všetko, stačí, že to začne papať jedna opica.

Niekedy sa môže stať, že opička bude mať hnačku. Ak napríklad zje veľa kiwi, nektarinky, broskyne, slivky alebo sa na niektoré druhy ovocia napije vody (napr. hruška, maliny,..) . Vtedy dáme nazelenalý banán (nie úplne zelený, ale ani nie už úplne žltý) a mierne zvýšime dávku arabskej gumy. Ak tá hnačka bola len z nesprávnej kombinácie jedla, do dvoch troch dní by mala prejsť. V tomto období nedávame ovocie ktoré môže spôsobiť hnačku a dávame hlavne ten banán.

Odporúčam dať si hneď blízko k ubikácii lekárničku s prvou pomocou, tak aby bola po ruke. Možno ju nebudete nikdy potrebovať, ale pre istotu je to potrebné. Opička môže pohrýzť, alebo aj nechtiac poškriabať a môže pri tom trafiť aj žilu alebo tepnu a s týmto rizikom treba rátať vždy keď k opičke idete. Aj keď ju už budete mať dlhú dobu. Keď opička padá, čo sa stáva pomerne často, snaží sa zachytiť a najbližšie môže byť práve Vaša ruka.

Preventívne 1x za rok podávame na odčervenie Vermox pre 2 opičky ¼ tablety. Je to ľudský liek, ale predpísať ho môže aj veterinár. Odčervovacie tablety pre psov alebo mačky sa nepoužívajú. Všeobecne sa pri opiciach používajú lieky pre ľudí. Tiež by som odporučila dať si predpísať antibiotikum Amoxicilín v sirupe do zásoby (ale nech Vám ho v lekárni nezamiešajú, lebo po zarobení má trvanlivosť len 10 dní). V prípade náhleho ochorenia cez víkend alebo sviatky je potrebné zakročiť včas, pri opičkách môžu byť rozhodujúce hodiny pri návšteve veterinára na druhý deň už môže byť neskoro.

Prvé dni:

Prvé 2-3 dni je veľmi pravdepodobné, že svoju novú opičku ani neuvidíte. Bude schovaná v domčeku a možno nebude ochotná vyliezť ani za jedlom. Kašu chystať nemusíte, skôr treba nachystať trochu ovocia (odporúčam banán a sladké hrozno – to obsahuje dostatok vody aby nebola opička dehydrovaná) a dať ho hneď ku vchodu domčeka. Môžete skúsiť dať aj sarančeka, ak opička z domčeka nevykukne skúste ho do domčeka vhodiť. Pritom sa môže stať, že v strese opička vybehne prudko z domčeka a začne prudko pobehovať po ubikácii alebo môže začať pišťať veľmi vysokými tónmi (výstražné), mračiť sa a ukazovať zúbky. Vtedy je dôležité sa vyhýbať očnému kontaktu, skôr sa tváriť, že tam nieste ale nedávať najavo strach, nerobiť prudké pohyby, kým sa trochu neukľudní, potom pomaly odísť. Odporúčam pri vstupovaní k opičke na začiatok nosiť dlhé rukávy, až kým si na Vás nezvykne. Ak opička pár dní nedostane vitamíny nič sa nestane. V každom prípade bude mať zo stresu hnačku, to je normálne, tá časom prejde keď sa trošku udomácni a začne normálne jesť. Ak chcete aby si opička na Vás rýchlejšie zvykla, tie prvé dva dni jej dajte čas aby si trošku zvykla a príliš k nej nechoďte. Potom si každý deň sadnite do ubikácie na opačnú stranu od domčeka (ak máte kde) aj na hodinu či viac. Na opičku sa nepozerajte, nehovorte na ňu, môžete si do misky nakrájať kúsky ovocia a keď sa opička bude na Vás pozerať pomalšími pohybmi ovocie jesť, kľudne aj zamľaskajte (opičky pri papaní dosť mľaskajú). Opička sa bude postupne skúšať k Vám priblížiť a musí sa uistiť, že pre ňu nieste nebezpečím. Skúste jej tiež dať kúsok piškóty alebo sladký burizon niekde na poličku tak aby videla, že ste jej tam niečo dala. Opičky sú väčšinou dosť zvedavé a pôjde sa tam pozrieť. Aj keď možno nie hneď. Veľmi záleží od toho, kto sa do teraz o ňu staral. Ak to bola žena, začne Vám dôverovať rýchlejšie. Ak muž, skôr si zvykne na muža.


Dátum pridania:02.12.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.