Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky II.


V minulom článku „Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky chovateľa I.“ sme si povedali pár základných krokov, ako sa zblížiť s Vašou opičkou. Dnes si povieme niečo o spoločných hrách medzi Vami a primátom, prípadne o vymýšľaní hier pre opice. Tieto hry majú aj význam pre opičku, nebude sa toľko nudiť. Primáty sú od prírody zvedavé tvory. Nie je lepšou zábavou, keď môžu niekam strkať ruky, niečo obhrýzť alebo ak môžu vykonávať nejakú činnosť, ktorej výsledkom je odmena.

Najjednoduchšou hrou je hľadanie potravy v rašeline, či inej vrstve na zemi. Zoberiete napríklad zophobasa, ktorého ukážete opičke. Potom ho schováte pred ňou niekam do rašeliny. Následne jej ukážete ako sa k nemu môže dostať, ručne stručne sa začnete prehrabávať v rašeline až pokiaľ ho nevylovíte. Niektoré opičky pochopia túto hru na prvý krát, iným ju treba ukazovať viac krát. Potom len pozorujete, ako celá tlupa opičiek prehrabáva rašelinu a hľadá zophobasov. Síce budú celé špinavé od rašeliny, ale nebudú sa nudiť. Túto hru môžete meniť podľa nálady, hmyz či inú potravu môžete prípadne chovať za kvetináč, či výhrevný kameň. Pokročilejším variantom tejto hry je dať pochúťku do nejakej priesvitnej nádoby s otvorom na vrchu, ktorý sa dá jednoducho uzavrieť. Na začiatku budete pozorovať, ako sa pokúša zobrať jedlo cez nádobu. Možno začne aj byť nahnevaná, že vidí stravu a nemôže si ju zobrať. Ukážeme jej viac krát, ako si nádobu otvoriť a ako si vybrať pochutinu. Čoskoro si začne nádobu otvárať sama a vyberať si dobroty. Časom si môžeme vyrobiť viac rôznych krabíc a nádob s komplikovanejším otváraním. Opičky túto hru milujú a očaria Vás svojou inteligenciou.

Ak máte doma staré oblečenie, môžete s neho vystrihnúť vrecka a zošiť ich do kopy. Pozor na gombíky, tie treba odstrániť. Vrecká zavesíte v ubikácií a občas dáte do nich nejakú potravu, vždy do iného. Niet krajšieho pohľadu ako keď Vaša opička bude kontrolovať všetky vrecká malou ručičkou. Občas si môžete aj do Vášho vrecka niečo schovať a budete sa čudovať, že po čase vždy keď prídete do ubikácie za opičkami, začnú po Vás skákať a kontrolovať Vám vrecká, či tam nemáte náhodou niečo dobré. Toto je aj zároveň výborným spôsobom ako naučiť primáta aby sa Vás nebál a napríklad naučil sa aj sadnúť si Vám na rameno, alebo skackať po Vás. Náš vreckový pás vyzerá takto:

vreckovy pas pre opicky

Netreba sa báť používať aj rôzne pomôcky. Obyčajný obal s „kinder“ vajíčka na gumičke je veľká zábava pre opičku. Môže sa na nej húpať, či do nej hrýzť. Môžete si tiež spoločne do vajíčka udierať, ako keby to bola futbalová lopta. Prípadne môžete si kúpiť malé hračky pre novorodencov a tie zavesiť v ubikácií. Pri ich výbere musíte dbať na to, aby boli zdravotne nezávadné. Hračky je dobré priebežne obmieňať, po čase prestávajú byť pre opičky zaujímavé. Niekedy stačí len kúsok gumičky priviazanej na konár. Pár krát do nej udriete tak, aby sa zamykala. Opička si to všimne a príde si tiež do nej udrieť. Môžete si spoločne do nej udierať a prípadne sa aj dotýkať vzájomne rukami, teda vy prstom a opička rukou. Len si treba dať pozor na pazúriky. Väčšinou je dotyk opičky jemný, ale keď sa rozblázni môže aj nechtiac Vás poškriabať. Na fotke vidíte ako sa náš Drobec zabáva s „kinder“ vajíčkom.

hlacky pre opice

Niekedy sa vnucuje myšlienka, ako je s používaním textilných, plyšových hračiek. Väčších hračiek sa zvyknú malé opice báť. Keď naše opice zbadali prívesok na kľúčoch – potkana, ihneď sa chovali do domčeka a samec sa začal stavať na zadné nohy, čím dával prívesku najavo, aký je veľký a že sa ho nebojí :-) V drvivej väčšine však textilné hračky potrhajú na márne kúsky a z milého nového macka ostane len taký „sockársky“ macko z kontajneru. Taký macko, ktorý je zdravotne nezávadný a vhodný aj pre malé deti na to aby ho „ožužlávali“ stojí dnes nemalé peniaze. Opičkám to však nevadí, poničia všetko čo sa im hodí.

V ďalšom článku si povieme niečo o pokročilejších hrách pre malé aj trošku väčšie primáty a tiež o tom, že opice vystrájajú hlavne vtedy ak sa nudia...


Dátum pridania:18.10.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.