Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky III.


Tento článok je voľné pokračovanie článku „Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky chovateľa II.“. Pôvodný zámer na obsah tretieho pokračovania som trošku zmenil. Budeme sa dnes venovať pokročilým technikám zbližovania s Vaším primátom.

Veľa krát ste sa mohli stretnúť v televízií s vystúpením, kde opička sedela na pleci svojho majiteľa. Ak chováte primáta z druhu tamarín môžete začať namietať, že je veľmi ťažké naučiť ho sedieť Vám na pleci. Hlavne ak ide o chovného jedinca a nie o umelý odchov. Nie je to však úplne pravda. Všetko sa dá, len to vyžaduje dávku trpezlivosti.

Na začiatok si musíte čupnúť do ubikácie k nejakej vetvičke, ktorá na jednej strane je uchytená čo najbližšie k zemi. Kolenami sa opriete o vetvičku a zo stehien vytvoríte vodorovnú plochu. Do ruky zoberiete nejakú obľúbenú pochúťku. Zavoláte na opičku a ukáže jej, že máte v ruke dobrotu. Dáte ju kúsok od vetvičky. Opička dobehne a opatrne si ju zoberie.

ochocenie tamarin sedlovy

Túto hru opakujete denne, len vždy dávate pochúťku kúsok ďalej smerom k sebe. Po pár dňoch už je pochúťka tak ďaleko od vetvičky, že opička bude musieť skočiť Vám na stehná. Zo začiatku bude mať strach na Vás skočiť.

ochocenie tamarin sedlovy 2

Po čase zistí, že behať po Vás jej nemôže ublížiť. Ani sa nenazdáte a jedného dňa si len čupnete a opička Vám skočí rovno na nohy.

ochocenie tamarin pinci

Postupne budete posúvať pochúťku smerom k plecu. Úspech sa dostaví. Opička začne Vám skákať sama na plece a bude očakávať nejakú dobrotu. Je dobré ju pri jedení dobroty občas pohladkať, prípadne jej začnite prehrabávať srsť. Opičky to majú v obľube. Nám sa takto podarilo naučiť hopskať na nás samičku aj samca, ktorí majú viac ako 6 rokov.

Ďalšia zaujímavá technika zbližovania vychádza s prirodzeného správania primátov. A tou je delenie potravy medzi sebou. Keď dostanú opičky nejakú dobrotu a niektorá z nich ju spapá skôr ako ostatní, tak čaká od Vás nový prídel. Ak ho nedostane, pokúša sa ho uchmatnúť druhej opici. Donesiete si napríklad kúsok ovocia, z ktorého kúsok odtrhnete a začnete ho s pôžitkom jesť. Nezabudnite poriadne mľaskať. Opičky k Vám doskáču a budú očakávať, že im kúsok dáte. Netreba im dávať potravu hneď, chvíľku ich treba nechávať v napätí. Zo začiatku sa môže stať, že budú na Vás nervózne kričať a budú sa pokúšať Vám uchmatnúť kus jedla. Nesmiete sa nechať. Niekedy sa môže stať, že sa Vás od nervozity pokúsia uhryznúť. Musia sa naučiť, že vy delíte potravu a určujete, kto koľko a kedy dostane. V zásade treba najväčší kúsok dať vedúcemu samcovi v tlupe. Tak si získate jeho priazeň. Tá je v správaní celej tlupy k Vám najdôležitejšia. Nepriamo dávate najavo, že rešpektujete samca ako vodcu, ale zároveň sa začnete posúvať v rebríčku nadradenosti v tlupe. A to je dôležité. Keď sa s Vami začne kamarátiť vodca, začnú sa aj ostatní. Skúšal som aj narušiť usporiadanie tlupy a neviedlo to k ničomu, skôr sa nám zdalo, že keď sme začali uprednostňovať iného člena tlupy, ostatné opičky sa začali správať k nám odmeranejšie. Môže to byť aj náhoda. Takéto experimenty sú trošku nebezpečné a uvedomte si, že ich robíte len na vlastné nebezpečenstvo a zodpovednosť. Zúrivý samec Vás môže pekne rafnúť a kusnutie aj malej opičky môže pekne bolieť. Nám sa podarilo uvedeným postupom si vybudovať pekný vzťah s vedúcim samcom. Nechá sa hladiť, skočí nám na plece a nechá nás sa hrať aj s ostatnými členmi tlupy. Dokonca nás neberie ani ako hrozbu ak sme v ubikácií, nepozoruje nás a chvíľku si aj občas zdriemne.

V literatúre sa môžete stretnúť s odporúčaním, aby ste nepoužívali plastové hračky, lebo môžu byť nebezpečné pre primáty, keďže všetko čo vidia musia aj chutnať. Lenže, čo keď použijete hračky určené pre novorodencov i malé deti, ktoré sú zdravotne nezávadné a sú určené na to aby ich dieťa hrýzlo, keď mu rastú prvé zúbky. Pozoroval som hračky malého dieťaťa, ktoré boli celé obkúsané a dieťa žilo. :-) To nás inšpirovalo k tomu aby sme použili takéto hračky aj pre opičky. Všetko nové je pre nich zaujímavé. Všetko musia hneď ochutnať a obchytkávať. Majú z toho zábavu a hlavne sa nenudia. Opička ktorá sa nudí ma tendenciu si hľadať zábavky. Začne Vám obtrhávať listy so stromov, hrýzť veci ktoré štandardne nehryzie. V tomto okamžiku zistíte, že hračky pre novorodencov sú pre nich vhodné. Ani po mesiacoch sme nespozorovali, že by ich nejako hrýzli. Pravidelne ich striedame, opičky sa s nich tešia a plnia plnohodnotne svoj účel. Veď prečo inak by sa hračky volali hračkami.

Na budúce si povieme niečo o výrobe drevených hračiek, pre primátov. Hračky mechanické sú veľmi zaujímavé. Po otočení nejakej časti v nich nájdu opičky pochúťku. Prinesú Vám, aj opičkám množstvo zaujímavých a zábavných chvíľ. A to nám veru, môžete veriť..


Dátum pridania:24.11.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.