Tento článok je voľné pokračovanie článku „Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky chovateľa II.“. Pôvodný zámer na obsah tretieho pokračovania som trošku zmenil. Budeme sa dnes venovať pokročilým technikám zbližovania s Vaším primátom.
Veľa krát ste sa mohli stretnúť v televízií s vystúpením, kde opička sedela na pleci svojho majiteľa. Ak chováte primáta z druhu tamarín môžete začať namietať, že je veľmi ťažké naučiť ho sedieť Vám na pleci. Hlavne ak ide o chovného jedinca a nie o umelý odchov. Nie je to však úplne pravda.
Všetko sa dá, len to vyžaduje dávku trpezlivosti.
Na začiatok si musíte čupnúť do ubikácie k nejakej vetvičke, ktorá na jednej strane je uchytená čo najbližšie k zemi. Kolenami sa opriete o vetvičku a zo stehien vytvoríte vodorovnú plochu. Do ruky zoberiete nejakú obľúbenú pochúťku. Zavoláte na opičku a ukáže jej, že máte v ruke dobrotu. Dáte ju kúsok od vetvičky. Opička dobehne a opatrne si ju zoberie.
Túto hru opakujete denne, len vždy dávate pochúťku kúsok ďalej smerom k sebe. Po pár dňoch už je pochúťka tak ďaleko od vetvičky, že opička bude musieť skočiť Vám na stehná. Zo začiatku bude mať strach na Vás skočiť.
Po čase zistí, že behať po Vás jej nemôže ublížiť. Ani sa nenazdáte a jedného dňa si len čupnete a opička Vám skočí rovno na nohy.
Postupne budete posúvať pochúťku smerom k plecu. Úspech sa dostaví. Opička začne Vám skákať sama na plece a bude očakávať nejakú dobrotu. Je dobré ju pri jedení dobroty občas pohladkať, prípadne jej začnite prehrabávať srsť. Opičky to majú v obľube. Nám sa takto podarilo naučiť hopskať na nás samičku aj samca, ktorí majú viac ako 6 rokov.
Ďalšia zaujímavá technika zbližovania vychádza s prirodzeného správania primátov. A tou je delenie potravy medzi sebou. Keď dostanú opičky nejakú dobrotu a niektorá z nich ju spapá skôr ako ostatní, tak čaká od Vás nový prídel. Ak ho nedostane, pokúša sa ho uchmatnúť druhej opici. Donesiete si napríklad kúsok ovocia, z ktorého kúsok odtrhnete a začnete ho s pôžitkom jesť. Nezabudnite poriadne mľaskať. Opičky k Vám doskáču a budú očakávať, že im kúsok dáte. Netreba im dávať potravu hneď, chvíľku ich treba nechávať v napätí. Zo začiatku sa môže stať, že budú na Vás nervózne kričať a budú sa pokúšať Vám uchmatnúť kus jedla. Nesmiete sa nechať. Niekedy sa môže stať, že sa Vás od nervozity pokúsia uhryznúť. Musia sa naučiť, že vy delíte potravu a určujete, kto koľko a kedy dostane. V zásade treba najväčší kúsok dať vedúcemu samcovi v tlupe. Tak si získate jeho priazeň. Tá je v správaní celej tlupy k Vám najdôležitejšia. Nepriamo dávate najavo, že rešpektujete samca ako vodcu, ale zároveň sa začnete posúvať v rebríčku nadradenosti v tlupe. A to je dôležité. Keď sa s Vami začne kamarátiť vodca, začnú sa aj ostatní. Skúšal som aj narušiť usporiadanie tlupy a neviedlo to k ničomu, skôr sa nám zdalo, že keď sme začali uprednostňovať iného člena tlupy, ostatné opičky sa začali správať k nám odmeranejšie. Môže to byť aj náhoda. Takéto experimenty sú trošku nebezpečné a uvedomte si, že ich robíte len na vlastné nebezpečenstvo a zodpovednosť. Zúrivý samec Vás môže pekne rafnúť a kusnutie aj malej opičky môže pekne bolieť. Nám sa podarilo uvedeným postupom si vybudovať pekný vzťah s vedúcim samcom. Nechá sa hladiť, skočí nám na plece a nechá nás sa hrať aj s ostatnými členmi tlupy. Dokonca nás neberie ani ako hrozbu ak sme v ubikácií, nepozoruje nás a chvíľku si aj občas zdriemne.
V literatúre sa môžete stretnúť s odporúčaním, aby ste nepoužívali plastové hračky, lebo môžu byť nebezpečné pre primáty, keďže všetko čo vidia musia aj chutnať. Lenže, čo keď použijete hračky určené pre novorodencov i malé deti, ktoré sú zdravotne nezávadné a sú určené na to aby ich dieťa hrýzlo, keď mu rastú prvé zúbky. Pozoroval som hračky malého dieťaťa, ktoré boli celé obkúsané a dieťa žilo. :-) To nás inšpirovalo k tomu aby sme použili takéto hračky aj pre opičky. Všetko nové je pre nich zaujímavé. Všetko musia hneď ochutnať a obchytkávať. Majú z toho zábavu a hlavne sa nenudia. Opička ktorá sa nudí ma tendenciu si hľadať zábavky. Začne Vám obtrhávať listy so stromov, hrýzť veci ktoré štandardne nehryzie. V tomto okamžiku zistíte, že hračky pre novorodencov sú pre nich vhodné. Ani po mesiacoch sme nespozorovali, že by ich nejako hrýzli. Pravidelne ich striedame, opičky sa s nich tešia a plnia plnohodnotne svoj účel. Veď prečo inak by sa hračky volali hračkami.
Na budúce si povieme niečo o výrobe drevených hračiek, pre primátov. Hračky mechanické sú veľmi zaujímavé. Po otočení nejakej časti v nich nájdu opičky pochúťku. Prinesú Vám, aj opičkám množstvo zaujímavých a zábavných chvíľ. A to nám veru, môžete veriť..
Dátum pridania:24.11.2010
|