Môžem opičku pohladkať? Nie! Nehnevajte sa, ale radšej nie..


Stále sa stretávame s predstavou ľudí, že malá opička je prítulné domáce zvieratko. Taký maznáčik na hladkanie ako mačka, či kocúrik. Každý kto príde k nám na návštevu si chce pozrieť náš chov a ako prvú otázku sa vždy spýta „Môžem opičku pohladkať?“. Našou odpoveďou ostáva zaskočený, jasná odmietavá odpoveď nie je príjemná. Ale inak sa na to odpovedať nedá. Pýtate sa prečo?

Dôvody sú dva. Prvým je zdravotné hľadisko. Človek, ktorý je len trošku nachladnutý môže takto preniesť svoje ochorenie na primáta. Pre ľudí nie je nádcha vážnejším zdravotným problémom. Pre primáta môže byť nádcha už vážnym problémom, keďže nemajú dostatočnú imunitu voči ľudským chorobám.

Druhým dosť podstatným dôvodom je bezpečnosť. Opička sa dá pohladkať, musíte však poznať jej mimiku, správanie a povahu. A tiež jej reakcie. Hlavne však musíte vždy rátať s tým, že nebude mať svoj deň a prejaví svoju nespokojnosť kusnutím. S týmto rátame stále, takže nám prípadné uhryznutie nerobí problém, ale niekomu to problém robiť môže.

Pri pohladení opičky je potrebné si všímať jej reakcie. Dôležité je pozorovať jej pohľad a mimiku. Keď sa jej hľadenie nepáči, buď sa posunie o kúsok ďalej, alebo Vám ruku odsotí. Prípadne hodí na Vás jeden nevraživý pohľad. To musí byť každému hneď jasné, že si neželá aby ste ju dnes hladkali. Ak si nebudete všímať tieto jej reakcie, príde pri ďalších pokusoch o kontakt kusnutie. Ale to je už Vaša chyba, varovaní ste boli. Nie vždy je to tak, ale väčšinou áno. Takže ak opičky nemajú svoj deň nepokúšajte sa jej vnútiť Vaše chúťky..

Naše opičky sa skoro všetky nechajú pohladkať. Malou výnimkou je šesť ročný samec tamarína sedlového, ktorému sa to moc nepozdáva. Po každom dotyku začne škaredo zazerať. Opičky pohladíme len vtedy ak dobehnú k nám a priam sa nás pokúšajú dotknúť. Nikdy ich nehladkáme len preto, že prišla k nám návšteva a chceme sa ukázať. Väčšinou keď s nami sú cudzí ľudia, opičky z nich majú strach a nevyhľadávajú kontakt. Teda pokiaľ nemáme v ruke piškótu alebo sarančeka :-)


Dátum pridania:29.09.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.