Odpovede na najčastejšie otázky, ktoré nám ľudia posielajú a píšu.


Sem tam nám napíše pár ľudí, ktorí sa zaujímajú o chov opičiek alebo už chovajú opičky. Snažíme sa im odpísať a keď je to v našich silách, aj poradiť. Niektoré otázky i odpovede sa dosť často opakujú preto sme si ich dovolili zverejniť. Možno pomôžu aj ostatným chovateľom, predovšetkým začiatočníkom v tejto oblasti.

Chováme tamarína a na konci chvosta mu trčí kus kosti. Čo sa s tým dá robiť, je to nebezpečné?

Mali sme podobný prípad aj u nás v chove. Chvostík sa asi o 1cm chirurgicky skráti a zašije. Nie je to veľký problém, niekedy sa to zvykne zahojiť aj samé bez zásahu veterinára. Samozrejme najlepšie je to riešiť chirurgicky, to je aspoň môj názor. Po operácií je však dobré zabezpečiť chvostík voči obhrýzaniu. Niektoré jedince si totiž ranu oblizujú a škriabu tak silno až si vytrhajú stehy. Na toto sa nám osvedčila jednoduchá vec. Na koniec chvostíka nastrčiť a prilepiť lekárskou páskou/taká hnedá na obväz/ skrátené telo injekčnej striekačky. To zabráni vytrhaniu stehov a zároveň sa cez otvor pre ihlu má dostatok vzduchu. Po každej operácií používame 2 týždňové antibiotiká cefalosporíny – Convenia. Stačí raz pichnúť a nie je potrebné podávať denne klasické antibiotiká, či už injekčnou formou alebo ústne. Opičky menej trpia, a zároveň sa až tak nenarušuje ich črevná mikroflóra ako pri ústnom podávaní antibiotík. Niektorí chovatelia odsudzujú podávanie cefalosporínov, s tým že ide o chemické svinstvo. S tým sa dá súhlasiť, ale nič lepšie ako Convenia momentálne asi ani nie je dostupné z oblasti antibiotík s predĺženým účinkom..

Mám doma drápkatú opičku, ktorej sa často trasú zadné nožičky. Dostávajú vitamín D3 a arabskú gumu. Majú nedostatok vitamínov, alebo tras spôsobuje niečo iné?

V prvom rade je dôležité vedieť, kedy sa vyskytuje trasenie. Ak zobudíte opičku zo spánku a máte v miestnosti 20 °C tak sa jej pár minút môžu triasť nožičky, trasie sa celá, lebo jej je zima. Možno sa čudujete, prečo píšem takú hlúposť. Ale stretli sme sa z jedným chovateľom, ktorý dával obrovské dávky vápnika a D3 s stále sa čudoval, prečo sa mu „trasú“ opice, keď sa zobudia. Stačilo zvýšiť teplotu a bolo po probléme.

Vo vašom prípade to môže byť nedostatkom práve vitamínu D3 a vápnika. Takto. Pazúrikovité opičky hlavne potrebujú dostávať vápnik a vitamín D3. Samotný vitamín D3 nestačí ak majú nedostatok vápnika. Netreba zabúdať ani na to, že ak sa má dobre vitamín D3 s vápnikom vstrebať, sú na to potrebné aj tuky. Takže ideálne je podávať vitamín D3 v množstve okolo 400-500UI denne s vápnikom a kvapkou oleja napríklad v kaši. Ak máte UV lampy môže byť množstvo D3 aj menšie. Ak nemáte UV lampy s potrebným spektrom, nie je to až taký problém ako by sa mohlo zdať. Stačí len zvýšiť dávkovanie vitamínu D3. Samozrejme najlepšie je dodávať D3 prirodzeným spôsobom zo slnka, alebo z lámp. Ešte malá poznámka. Prvotným príznakom nedostatku vitamínu D3 je ten, že si opičky naťahujú častejšie zadné nožičky. Až neskôr to prechádza do chvenia, či do zníženej pohyblivosti. Takže je možné podľa týchto príznakov vopred určiť nedostatok vitamínu D3 a vykonať nápravu.

Mám záujem kúpiť a chovať opičku kapucína. Koľko stojí a kde sa dá kúpiť? Našli sme inzerát z Afriky, že ich ponúkajú za 500 Eur. Je to dobrá cena?

Mapla kapucínska, ľudovo povedané kapucín stojí od 5000 Eur do 8000 Eur za kus. Ak sa vám ju podarí kúpiť za nižšiu cenu, budete mať šťastie. Uvedené inzeráty sú podvod! Za 500 Eur Vám nikto malpu klapucínsku nepredá. Verte mi, ak by stáli 500 Eur, máme ich doma aspoň 10 :-) Problém je v našich končinách vôbec ju zohnať. Sám som ju zháňal skoro rok, dokonca sme rozmýšľali si ju doviesť z USA, ale nakoniec to bolo tak komplikované a predražené, že sme si radšej zaobstarali makaka..

Nemám rád hlúpe zvieratá. Očarila ma Vaša Pipi - makak rézus. Rozhodujem sa kúpiť si makaka a chovať ho v byte ako to máte aj Vy. Je to dobrý nápad?

Nie. Je to zlý nápad! Keby ste sa spýtali pred rokom, odpovedal by som Vám možno trošku inak. Ale čas a hlavne pár skúseností nás naučili hľadieť na problematiku chovu väčších primátov v byte reálnym pohľadom. To, že Pipinku máme volne pustenú v byte, je jedna vec. Druhá je tá, že náš makak má vlastný dom, ubikáciu ktorá má 18m2, tak ako to veterinárny zákon vyžaduje. Momentálne jej aj dokončujeme nový dom, doslovne vlastný byt s 25m2. Ak by bolo najhoršie, vždy máme možnosť ju chmatnúť a odniesť do jej ubikácie. Chovať väčšieho primáta v byte nie je veľká výhra, zahŕňa to množstvo negatívnych vecí.

V prvom rade si položte otázku, čo ste ochotný obetovať pre makaka!

Ak Vám nevadí, že Vám rozbije všetko v byte, poodtŕha dvierka na skrinkách, rozsype všetky potraviny, rozhryzie klučky na oknách aj plastové okná, pokazí satelit, radio, televízor, odkusne káble k počítaču, rovnako všetky tlačítka na klávesnici, tlačítka na diaľkovom ovládači, potrhá šaty, odtrhne záclony, lampy, vylomí napríklad drevenú zárubňu aj z dverami, rozotrie hovienka po stenách i nábytku, naciká Vám do postele, v noci kľudne aj na hlavu, … nie je problém! Ozaj ešte som zabudol, sem tam Vám ukradne kľúče od bytu, telefón, topánky a trošku Váš doškriabe i dohryzie. A to nehovorím o tom zápachu, časom začnete aj Vy voňať, či smrdieť ako opice, len to už nebudete cítiť :-)

Otvorene poviem, ak máte tolerantnú manželku, ktorej všetko čo narobí makak nevadí, rovnako ako to nevadí Vám a uvedomujete si, že najbližších 20 rokov to bude podobne, kľudne sa pustite do chovu. Má to svoje čaro, žiadne iné zviera, alebo skôr živý tvor nie je ako primát...

Ak chcete chovať makaka pre zábavu Vašich detí, rovno na to zabudnite! Makak si s deťmi veľmi nerozumie, hlavne ak sa dostane do puberty. Bude mať potrebu si vyjasniť jeho pozíciu vo Vašej rodine, teda tlupe. Je vysoko pravdepodobné, že skôr, či neskôr zaútočí aj na Vaše deti a môže im veľmi ublížiť. Hlavne ak ide o agresívneho samca. Samice sú kľudnejšie, ale to samozrejme záleží aj od povahy. Áno, dobre čítate, aj opice majú rozdielne povahy. Jedna môže byť milá, kľudná a druhá môže byť zúrivá a agresívna. Nič s tým nespravíte! Nemyslite si, že samice nie sú nebezpečné. Napríklad naša Pipi v zásade útočí na nohy a oči. Mačku nám uhryzla do nohy až na mäso, keď si začala ujasňovať pozíciu v tlupe. Psík je väčší, na neho skúsila zákernejší útok, na oči a uši. Napríklad aj odhryzla psíkovi počas bitky jednu bradavku. A to je Pipi ešte len dvojročný makak!

PS: Časom Váš byt aj tak budete musieť prerobiť na jednu veľkú ubikáciu, či skôr maštaľ. Aj náš byt sa pomaly transformuje. Všetko nebezpečné pre primáta musí ísť preč. Na skrine pribudnú zámky, okolo kuchynskej linky vystaviate klietku. Nie pre opicu, ale pre Vás! Aby ste si mohli navariť jedlo vo Vašej súkromnej klietke.

PS2: Alebo existuje aj iný spôsob. Opicu zavriete do malej klietky v rohu bytu, kde bude celý deň smutne pozerať a trápiť sa. Von ju budete púšťať len s plienkou, aby ste nemali všade nakakané, ako to môžete vidieť u bláznivých Američanov. To veru nie je dobré riešenie, to je skôr už týranie zvierat. A veru neviem, čo Vám na to povie veterinárna správa. Nehovoriac o tom, že makak je veľmi spoločenský tvor, nemôže byť jednoducho sám. Potrebuje buď „parťáka“ svojho druhu alebo celodennú ľudskú starostlivosť. Pýtate sa prečo? Asi nikto z Vás netúži mať neurotickú opicu s nebezpečným agresívnym správaním, ktoré vzniklo ako dôsledok samoty..

Plánujete chovať aj iné druhy opíc? Dá sa pozrieť Váš chov?

Samozrejme, plánujeme. Momentálne chystáme doplniť do chovu tamarínov žltorukých (Saguinus midas) a neskôr párik tamarínov skákavých (Callimico goeldi) a kotúlov (Saimiri sciureus). Na chov sa dá prísť pozrieť, len sa treba vopred dohodnúť. Momentálne totiž dokončujeme novú ubikáciu a máme málo času..


Dátum pridania:28.12.2011
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.