Podstielka pre opičky, čo je vhodné dávať na podlahu?


Každý chovateľ primátov určite riešil tento problém. Aký materiál použiť na podlahu ubikácie? Možností je viacero. Hobliny, rašelina, kokosové vlákno – lignocel, kokosová drť, kôra zo stromov, či nechať len holé linoleum alebo dlažbu. Skúšali sme všetky druhy podkladu. Podstielku pre mačky sme úplne zavrhli, kvôli prašnosti.

Najlacnejším riešením je použiť hobliny. Majú svoje výhody aj nevýhody. Výhodou je jednoznačne cena. Nevýhodou je, že je potrebné ich pravidelne meniť. Už po pár dňoch totiž začínajú dosť zapáchať. Pri ich použití je aj isté riziko, že hobliny budú obsahovať aj zbytky škodlivého lepidla alebo drevinu, ktorá môže byť jedovatá. Nikdy neviete, čo Vám do mechu všetko nabalí stolár. Opičky totiž občas chutnajú aj podstielku. Z hoblín sa môže uvoľňovať čpavok, ktorý sa tam dostal v lepidlách, alebo z moču zvierat. Preto je potrebná pravidelná výmena vzduchu z ubikácie. Opičky zvyknú vyhadzovať zbytky potravy na zem, a čistenie ubikácie s hoblinami je náročnejšie. Skúste si prehľadávať hobliny, či sa pod nimi nenachádza kus šupky z jabĺčka..

Lepším materiálom je určite rašelina. Klasická neupravovaná vrchovisková vo vrstve cca 10 cm. Zapácha oveľa menej ako hobliny, aj dlhšie vydrží. Po čase sa mierne udupe, takže zvyšky jedla a výkaly ostávajú na povrchu, takže jednoduchšie sa čistí ubikácia. Má však miernu nevýhodu. Ak sa vysuší, začne sa prášiť. Tamarín pinčí zrazu nemá žiarivú bielu srsť, ale mierne hnedú. A z prašného prostredia občas začnú aj kýchať. Ak sa rašelina zas zvlhčuje, aby nebola prašná zas začne trpieť neduhom plesní. Objavia sa malé skupinky a ostrovčeky bielej plesni, ktorú treba denne vyhadzovať.

Najlepším materiálom sa zdá byť kokosové vlákno, či kokosová drť. Je odolná proti plesni a ani veľmi nezapácha. Jej nevýhodou je podstatne vyššia cena. Keď máte ubikácie o rozlohe desiatok metrov štvorcových a chcete tam dať 10 cm vrstvu, musíte si pripraviť pár stoviek Eur.

Niekto môže používať zmes rašeliny a kôry stromov. U nás sa to nesvedčilo, opičky totižto začali pojedať priebežne kôru. A okrem toho v balení kôry sme si priniesli aj rôzne chrobáčiky. Nepomohlo ani ožarovanie kôry UVC lampou pred vložením do ubikácií.

Pravdu povediac, nám sa stále zdá byť použitie holej vykurovanej dlažby najvýhodnejšie. Najlepšie sa čistí, stačí ju raz denne poriadne umyť. Nemusíte sa prehrabovať denne v hoblinách, rašeline, či v kokosových vláknach a loviť „hovienka“ a kúsky zoschnutého ovocia. Má to však jedno veľké ALE. A tým je bezpečnosť opičiek, hlavne tých malých. Veľa krát sa stane, že mláďatká (občas aj dospelí jedinci) horšie doskočia na vetvičku a zrazu zletia z 2 metrovej výšky priamo na zem. Keď tam bola len dlažba bolo vidno, že pád ich poriadne ochromil. Preto sme museli nechať na podlahe riadnu vrstvu zmesky rašeliny a kokosového vlákna. A tak pravidelne vetráme ubikácie a denne zbierame to čo nám za celý deň nahádžu naši drobci po zemi. V zvlhčovači máme zapnutú funkciu ionizéru, ktorý znižuje zápach.

Keby sme však v budúcnosti stavali novú ubikáciu, asi by sme skúsili dať na podlahu riadnu vrstvu mäkkej peny a na ňu linoleum. Aby pád na ňu nebol bolestivý a dala sa ľahko čistiť. Ak máte nejaký vhodný vlastný recept na podkladovú vrstvu, napíšte nám. Váš príspevok s radosťou uverejníme.


Dátum pridania:31.10.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2023 J&D MEDIA s.r.o.