Prejavy tehotenstva u tamarína sedlového (Saguinus fuscicollis)


O gravidite a tehotenstve tamarína sedlového sa veľa nepíše na internete. Pritom ide o veľmi zaujímavú, priam špecifickú záležitosť. Dočítali sme sa, že veľa krát chovateľ ani nespozoruje, že je jeho tamarínka v druhom stave, len ráno ostane príjemne prekvapený, že má bábätko. Ako to bolo u nás?

Cez letné mesiace sme spozorovali, že náš párik tamarínov sedlových sa mal k sebe akosi bližšie. Čo bližšie, to je slabé označenie. Sexovali priam o dušu. S blížiacou sa zimou ich „chtíč“ opadol. No neopadol Drobcovi, malému tamarínovi, ktorý ešte len z otcového chrbátiku zliezol a už chcel opakovať po tatovi a sexovať tiež. Samozrejme len akože, mama mu hneď rukou jednu švacla :-) Kládli sme si otázku, či ich snaženie prinesie nejaký úžitok vo forme malého bábätka. Chcel som aj kúpiť tehotenský test, ale zdalo sa mi to trošku hlúpe. A nevedel som, či vôbec bude fungovať aj u malých primátov.

Ako išiel čas spozorovali sme, že mamina sedlová začala byť nejaká žravá. Zjedla svojho saranča a aj samcovi vytrhla jeho prídel hmyzu. Jej žravosť sa prejavovala predovšetkým u hmyzu. Na brušku to nebolo vidieť, že by čakala bábo. Po mesiaci sa jej začalo zväčšovať bruško. Nie však dole medzi nožičkami, ako sme očakávali, ale skôr hore v miestach, kde jej končia rebrá. Keď sme priniesli hmyz, samec už ani nedobehol, nechal najprv najesť do sýta samicu a až potom prišiel on.

Najprv sme si neboli s tehotenstvom úplne istí, mysleli sme si, že naše opičky len tak dobre vykrmujeme. Po 3-4 mesiacoch od skončenia párenia sa začalo brušku mamy rapídne zväčšovať. Začala byť ako malý súdok. A to už nemohlo byť len také priberanie z jedla, po konzultácií s inými chovateľmi sme to dostali aj potvrdené. Budeme čoskoro krstný a krstná.

Možno je to náhoda, ale zdá sa nám, že aj samček trošku pribral v posledných dňoch. Asi sa pripravuje na nosenie svojho dieťaťa. Očakávali sme, že budúca mamina začne byť odmeranejšia, čo sa nám nepotvrdilo. V čase tehotenstva je oveľa prítulnejšia a tiež drzejšia. Je schopná vytrhnúť Vám misku z jedlom a odtrhnúť prst, keď ešte len vchádzate do ubikácie. Na druhej strane sa však nechá dlho hladkať a mojkať.

Tehotenstvo tamarína sedlového štandardne trvá 145 až 155 dní. Podľa nášho prepočtu je dnes naša mamina asi v 130 dni tehotenstva. A nám už ostáva len čakať a tešiť sa čo prinesú najbližšie dni..

gravidita tamarin sedlovy


Dátum pridania:07.01.2011
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.