Problém s prijímaním vitamínov v potrave u malých opíc


O dôsledku nedostatku vitamínov, hlavne D3 vie určite každý chovateľ. Trvalý nedostatok vitamínov sa rýchlo prejavuje na zdraví zvieraťa a spôsobuje množstvo chorôb. Obzvlášť nebezpečný je nedostatok vápnika a vitamínu D3. Opička sa prestane pohybovať, trasú sa jej nožičky. Tento stav môže skončiť až smrťou opice.

Vitamíny sa zvyčajne pridávajú do rannej kaše, prípadne sa s nimi posypáva ovocie, alebo sa rozpúšťajú vo vode, ktorá sa dáva do napájačky tzv. „pitítka“. Väčšinou s tým nie sú problémy. Ale občas sa vyskytne skutočne vymýšľavý primát, ktorý odmieta jesť ovocie posypané vitamínmi, kaša mu veľmi nechutí a napiť sa ide raz za mesiac. Jediné s čím nemá problém je hmyz. Dokázal by ho zjesť aj na kilá.

Čo robiť v tomto prípade? Tajne veriť a dúfať, že sa to raz zlepší nie je najlepšie riešenie. Existujú však aj metódy ako to riešiť. Sú to metódy, ktoré sa osvedčili u nás, môžete ich skúsiť aj Vy.

Príprava špeciálnej kaše s hmyzom:

Toto riešenie sa mi zdá najlepšie. Základom je do malého množstva klasickej kaše pridať vitamíny a roztlačeného cvrčka, či iný hmyz. Je to trošku drastické, iste by sloboda zvierat nemala z toho veľkú radosť, ale ide len o prirodzené krmivo. Živého cvrčka nasekáme a roztlačíme a dobre zamiešame do kašičky. Prvé dni môžeme pridať aj viac hmyzu, časom dávku znižujeme na minimum. Opičky sú schopné za takúto kašu Vám aj prsty odlomiť. Nevýhodou je, že sa stanú časom rozmaznané, čo nie je veľkou výhodou.

Očkovanie hmyzu vitamínmi:

Niekedy je lepšie a aj potrebné riešiť nedostatok vitamínov iným spôsobom. Očkovaním hmyzu vitamínmi. Do sarančeka alebo zophobasa malou ihlou pomocou striekačky strekneme veľmi malé množtvo vitamínov rozpustených v injekčnej vode. A to tesne pred kŕmením. Keď dáme veľa, môže ho opička vypľuť kvôli „pachuti“, prípadne nám z hmyzu vytečie.

Napúšťanie dobrôt vitamínmi:

Je podobný princíp ako očkovanie hmyzu vitamínmi, rozdiel je len ten, že kvapneme vitamíny na nejakú dobrôtku, teda pokiaľ ich máme pripravené v tekutej forme. Musíme ich dať len máličko, niekedy môžu preraziť chuť „dobrôtky“ a premeniť ju na nechutnosť.


Dátum pridania:12.01.2011
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.