Vitamín D3: Ako je to s podávaním vitamínu D3 u primátov?


O potrebe vitamínu D u primátov je len pár strohých informácií. Málo kde sa však dozviete, aké množstvo vitamínu D opice skutočne potrebujú. A tiež málo sa vie o tom, že nie je vitamín D ako vitamín D. Africké a ázijské druhy primátov potrebujú vitamín D2, ale primáty z Ameriky potrebujú vitamín D3. Zaujímavým zdrojom vitamínu D3 je rybací olej.

Nedostatok vitamínu D3 (cholekalciferol) u pazúrikovitých opíc (tamaríny, kosmáče) môže spôsobiť vážne zdravotné problémy (osteodystrophia fibrosa). Vzniká zmäknutie kostí a stratenie ich pôvodnej pevnosti, dochádza k ich deformácií a zlomeninám. Nedostatok vitamínu D3 spôsobuje ochorenia, ktoré poznáme ako osteomalácia, rachitída a osteoporóza. Najčastejším prejavom pri nedostatku vitamínu D3 a vápnika je chvenie a tras končatín, neskoršie nastáva aj znížená pohyblivosť primátov. Potrebná denná dávka vitamínu D je u primátov 1,25 IU/g. V knihe Living New World monkeys od autora Philipa Hershkovitza sa môžeme stretnúť s informáciou o hodnote 400 až 500 IU vitamínu D3 denne, a to ako prevenciu pred vznikom osteomalácie u primátov druhu tamarín a kosmáč.

Vitamín D3 vzniká v tele pri dopade slnečného žiarenia, ktoré obsahuje UVB zložku. Ak máte v ubikácií lampy s potrebným spektrom, alebo sú opičky cez leto vo vonkajšom výbehu na slnku, ich organizmus si sám vyrába väčšinu potrebného vitamínu D3. Musíme pamätať aj na to, že lampy nedokážu plnohodnotne nahradiť slnečné žiarenie. Teda pokiaľ nemáte sústavu svietidiel, ktorá vyžaruje všetky potrebné spektrá v dostatočnom výkone. Pri klasickom slnku záleží aj od zemepisnej polohy a hodiny. Je potrebné si uvedomiť, že intenzita zložky UVB nie je rovnaká v každej zemepisnej polohe.

Horšie je to v zimných mesiacoch, kedy je nedostatok slnečného žiarenia a Vaše lampy nie sú dostatočne silné. Vtedy je už potrebné vitamín D3 dodávať. Pozor, všeobecne pri dodatočnom podávaní vitamínov musíme približne vedieť, koľko vitamínov majú v ovocí, kaši a inej potrave. Až keď je príjem vitamínov v potrave menší ako je odporúčaný denný príjem, je potrebné dodatočné pridávanie vitamínov.

Prečo sa vlastne dáva primátom vitamín D3? Totižto ten napomáha lepšiemu vstrebávaniu a k lepšiemu využitiu vápnika v organizme. Pri podávaní vitamínu D3 nesmieme zabúdať aj na potrebný prísun vápnika v potrave, či vo forme doplnku stravy.

Ešte malé upozornenie. Nadbytočné množstvo vitamínu D3 má opačný efekt a je takmer rovnako škodlivé ako jeho nedostatok.

Možno niekoho bude zaujímať, prečo dávame len okolo 120 - 150 IU vitamínu D3 naším opičkám. Dôvod je jednoduchý. V ubikáciách máme 2 lampy Bright SUN s výkonom 70W a 4 žiarivky Narva biovital 38W, ktoré svietia 11 hodín denne. To zaručí aspoň trošku vznik prirodzeného vitamínu D3 v tele opičiek. Okrem toho určité množstvo vitamínu D3 obsahuje aj zmes vitamínov (a tiež iná potrava ako kaša, či granule), ktorú im denne podávame. Nedostatok vitamínu D3 určite nemajú, behajú totiž neustále ako „utrhnutý psík z reťaze“..

Zdroj: Merck Veterinary Manual


Dátum pridania:25.03.2011




 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.