Vyberáme z pošty: Náš miláčik Tami – tamarín žltoruký


Dostal sa k nám e-mail od chovateľky tamarína žlorukého (Saguinus midas). Bol natoľko milý, že sme požiadali chovateľku, či môžeme z neho časť zverejniť. Súhlasila. Nie je to klasický článok k chovu, ale dokáže vniesť aj iný pohľad na chov opičky. Je to skôr pohľad na opičku ako na domáceho miláčika.

Náš samček sa volá Tami. Je neskutočne zvedavý, ako každá opička a keďže sa mu snažíme venovať, čo najviac, správa sa trochu inak ako opičky vo voliérach. Do roka chodieval s nami aj von, normálne len v taške, odkiaľ vykúkal, sedel na ruke a pod., nikam neutiekol. Totiž, náš Tami sa v období, keby završuje rok (pred narodeninami) , začne správať inak, vždy sú nové prvky v jeho chovaní. Keď mal mať rok , začal byť oplašený, bláznivý a už sme ho nemohli nosiť "na voľno", lebo vymýšľal viac ako predtým a báli sme sa, aby nám neušiel.

Na postroj sa mi nepodarilo naučiť Tamiho a ani na plienky. Ale ovláda kopec iných vecí a aj on nás naučil, ako sa k nemu správať, čo si vyžaduje. Čo sa vody týka, keby som ho chcela okúpať ja, tak som doškriabaná, dokúsaná. Robila som aj takýto pokus, ale práve to je zaujímavé, že do vedra s vodou nemá problém strčiť najskôr ruky a potom aj on si tam skočí, ale hneď aj vyskočí, no na opláchnutie mu to stačí, hlavne, keď si to zopakuje zopár krát.

Pri všetkom asistuje, všetko nové ho zaujíma, ak sa mu niečo zapáči, nechce nikomu požičať. Veľmi rád, keď bol malý spával na našom psovi – retrieverovi.

tami

A tie zmeny? Keď mal rok, som spomínala, potom k tomu pridal aj státie na zadných nohách, v dvoch rokoch sa naučil urobiť aj zopár krokov vzpriamene. V tomto období máva aj taký agresívny týždeň, kedy je vyslovene zlý, pripadá mi to, ako obdobie párenia, hoci viem, že opičky sa pária prakticky stále, ale vtedy nechce nikoho pustiť k svojim plyšovým potkanom (z Ikei), najobľúbenejšie hračky našej opičky.

Pri kŕmení.....jaaaj, každý deň musí vidieť, že dostáva čerstvé krmivo a stravu, inak sa misiek ani nedotkne. Čo ho nevieme naučiť je kŕmiť sa s červami, sarančami, cvrčkami, keby ste videli jeho grimasy.....ako vravím ja, uchechtali by ste sa. Skúšala som mu ukazovať, že sú jedlé, pomaly som ich sama zjedla pri názorných ukážkach. Teraz, ak zje aspoň jedného červa alebo saranča tak máme oslavu. Ale chutí mu ovocie, zelenina, základ jeho stravy je kojenecká kaša ryžová , riediteľná vodou , ja dávam Nutrilon, obsahuje všetky potrebné vitamíny, takže nemusím pridávať zvlášť, kŕmila som aj Nestlé kašou, ale čo sa týka množstvo probiotík (ako v materskom mlieku), podporuje a posilňuje imunitu, kŕmim len s ním a mením príchute, aby nemal jednotvárne. Chutia mu syry, hlavne tavené, jogurty, detská výživa ovocná, občas dostane aj nezdravú stravu ako koláč, miluje kysnutý slivkový, hovädzí vývar bez soli a korenia, samozrejme, cestoviny, kuracie varené mäsko. Strašne je podarený, keď papá polievku, najskôr odloží stranou zeleninu, na inú mäso a najskôr zje slíže, potom sa pustí do ostatku.

tami2

Von chodil s nami po jeho rozbláznení, v taške so zipsom, na prenos mačiek, malých psíkov. Lenže výmyselník prišiel na to, ako si zips zvnútra tašky otvoriť, takže teraz nám ostáva len prepravka klasická, alebo ho naučiť na postroj.

Tami je prítulná opička, sedí nám na rukách, nohách, pleciach, chodí za nami a aj na zavolanie sa ozve, alebo príde.Ale veľmi sa nechce prenášať na ruke, radšej si sadne na plece a tak sa nechá nosiť. Samozrejme, že nás aj pokúsal a aj poškriabal, anjel z neho rozhodne nie je. Vždy sa tak stalo z našej nevedomosti, alebo keď sa zľakol hluku z ulice a náhodou bol pri niekom z nás, alebo v jeho "narodeninových" obdobiach, keď si stráži potkanov plyšových. Škriabal, keď som ho vzala na ruky a chcela dať do klietky a jemu sa nechcelo. Sám si vojde do klietky, zakryje sa dekou a ide spať. Našťastie sa tieto malé nehody už nestávajú, naučili sme sa spolu vychádzať a on je naozaj maznák, doslova vyžaduje pohladenie, poškrabkanie, ale podľa jeho pravidiel, takže v konečnom dôsledku vycvičil Tami nás :)))

Autor: Katarína Moravanská


Dátum pridania:01.12.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.