Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


04.06.2016: Realita chovu makaka rézusa a makaka jávskeho

Dlhšiu dobu som sa chystal napísať pár postrehov k chovu impozantného primáta – makaka, môjho najobľúbenejšieho z nášho chovu. Na začiatku nášho chovu makakov bol náš pohľad na nich značne skreslený, musím sa otvorene pr.. >>


 

03.06.2016: Chcete si kúpiť a chovať opičku? Kosmáča? Čítajte..

V poslednej dobe sa ľudia často pýtajú na chov primátov, hlavne kosmáčov. Prečo asi? :-) Najčastejšie ide o otázky ako: „Mám záujem o chov opíc kosmáč bielofúzy. Chcela by som sa informovať, či viete vybaviť papiere na c.. >>


 

21.08.2013: Veľký smútok: Uhynula nám tragicky naša Pipinka :-(

Život je niekedy nevyspytateľný, ba priam až krutý. Jeden deň Váš najlepší priateľ je pri Vás a na druhý deň sa môže všetko zmeniť. To sa stalo aj nám, ešte včera sme večer spoločne trávili s mojou drahou polovičkou večerný čas pri makakoch, pri našej Pipinke. Sedela nám na pleci, papala večeru a poriadne nám s pohľadom jej vlastným čistila vlasy. Čo viac napísať, bola členom rodiny, naším dieťaťom. Dnes sa jej život nešťastne skončil, našli sme ju ráno obesenú na lane, chúďa naše si omotalo lano okolo krku. Skončila rovnako ako mláďa gorily Tatu v Pražskej zoo takto pred rokom. Až v takýchto okamžikoch si človek uvedomí, aký je bezmocný voči prírode, všetko by som obetoval za jej život, ale už sa s tým nedá nič žiaľ robiť..

Je to pre nás veľká rana, bude nám neskutočne chýbať, ak existuje nejaké opičkovské nebíčko, tak hádam jej tam bude dobre.


 

27.06.2013: Pozor na nové zmeny! Zmenili sa tlačivá druhových kariet.

Mnohí z chovateľov možno ani nepostrehli zmeny v zákonoch, ktoré sa udiali v poslednom období. Jednou z podstatných zmien je potreba zaviesť novú druhovú kartu – použiť formulár DK v aktuálnom znení pre všetky prírastky po 15. 6. 2013! Funguje to tak, že staré druhové karty ostávajú v platnosti, avšak voľné políčka sa vyškrtnú a nové prírastky sa už budú zapisovať do nového tlačiva tak, aby číselne nadväzovali.

********************************

Citujem vyhlášku MŽP 110/2005 - § 14a:

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 15. marca 2013

(1) Tlačivá príloh č. 2, 4, 5, 7 a 8 platné pred 15. marcom 2013 možno použiť do 15. júna 2013.

(2) Evidencia vedená podľa predpisu platného pred 15. marcom 2013 na tlačivách druhovej karty exemplára živočícha a evidenčného zoznamu exemplárov rastlín sa považuje za evidenciu podľa tejto vyhlášky.

Znenie vyhlášky a nové druhové karty nájdete tu: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-110


 

11.06.2013: Máme nové prírastky v našom chove..

Dlhšiu dobu som nič nepísal na stránku. Akosi menej času máme na stránku v poslednej dobe, ale to je spôsobené tým, že riešime otázku rozšírenia nášho chovu do budúcnosti. Pôvodne som plánoval výstavbu nových stavieb na chov opičiek, avšak uvedomil som si, že je to vec nereálna. Jednoducho náš pozemok je malý a nafúknuť sa nedá, preto hľadáme nový pozemok, kde by sme mohli vystavať nové chovné zariadenie. Tak aspoň dokončujeme malú ubikáciu pre tamaríny, totiž očakávame príchod celej skupiny tamarínov žltorukých k nám do chovu.

Medzi časom nám stihol pribudnúť 2 ročný samček komby ušatej, milý 5 ročný samček tamarína pinči s menom Sid, pribudla nám aj 3 ročná samička tamarína žltorukého. Aby toho nebolo málo tak sa nám narodili ďalšie dvojčatá tamarína pinči a tiež sa nám podaril odchov tamarína sedlového.

Posledný menovaný tamarín sedlový nám robil najväčší stres, prvé dni sa totiž prvorodičke nespustilo mlieko. Drobec mal rovný chvostík, čo nie je dobré znamenie a nevedel sa samozrejme udržať na rodičoch. Tak sme museli tak trošku prinútiť organizmus prvorodičky, aby sa mlieko začalo tvoriť podávaním glukózy a medikamentov, ktoré sa používajú aj u žien po pôrode. Snaženie bolo úspešné, dnes je maličký, či maličká riadne miminko..


 

15.03.2013: Celková anestézia u malých primátov – fakty a mýty.

Často sa stretávam s informáciu, že „drápkaté“ opičky sa môžu privádzať do celkovej anestézie výhradne za použitia inhalačnej anestézie pomocou sevofluranu, izofluranu, či už zastaralého halotanu. Zámerne u halotanu spo.. >>


 
|1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2021 J&D MEDIA s.r.o.