Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


09.06.2010: Bude sa nám ubikácia cez leto prehrievať? Energetická náročnosť ubikácie.

Posledné dni je veľmi teplo. Napriek kvalitnej izolácií strechy je dosť horúco vo vnútri ubikácie. Pustil som sa preto do návrhu malej ohrevno, chladiacej jednotky. Bude obsahovať vodný obeh s chladičom z auta a Peltierové články. Neviem, či to bude funkčné, ale určite to pomôže znížiť teplotu v ubikácií. Treba rátať so všetkým, vopred. Možno si kladiete otázku, nebude naša ubikácia veľmi energeticky náročná? Bude! Ale nás to hádam až tak trápiť nemusí. Klop klop, musím si zaklepkať. Dve elektrocentrály s parným pohonom už mám hotové. Aj otestované. Jedna bude súčasťou krbu a do druhej mám prichystaný nádherný vyvíjač vodíka. K tomu všetkému ešte nejakú fotovoltaiku na strechu a akumulátorový set s meničmi z 12V na 230V. Zrazu máte nádherný prebytok elektrickej energie. Môžeme potom ohrievať, chladiť, svietiť a zvlhčovať naším opičkám ich životný priestor tak, aby sa cítili ako v raji. Ale o tom napíšem niekedy inokedy..


 

07.06.2010: Natierame eurookná a rámy okien

Začali sme natierať okná a rámy okien ochrannou farbou. Je to pomalá práca, najprv treba okno natrieť, nechať deň vyschnúť, jemne prebrúsiť a znova natrieť. Tento proces treba opakovať aj 4 krát aby okno vyzeralo ako z obchodu. Boli sme sa pozrieť aj v Horndbachu, kde mali surové eurookná a chytali sme sa za hlavu. Mali sme nedobrý pocit, že naše okná nie sú úplne rovné, bezkazové a dokonalé vyhladené. Ale už ten pocit nemáme, iste sú naše okná a rámy kvalitnejšie a dokonalejšie ako tie z obchodu. A hlavne viac ako o polovicu lacnejšie..


 

06.06.2010: Strešné okná sú hotové a riadiaca jednotka nám robí vrásky na čele

Za posledné dni sa nám podarilo osadiť sklá do strešných okien, takže už ich máme hotové. Pokračujeme na vnútornom zatepľovaní. Cez víkend som spájkoval a testoval riadiacu jednotku, ktorá má na starosti riadenie teploty, osvetlenia a vlhka v jednotlivých častiach ubikácie. Dokáže aj dávkovať potravu(granulky pre primátov), keby sme náhodou niektorý deň meškali večer s večerou. Mala by byť plne automatizovaná a mala by mať možnosť doplnkového riadenia cez internet. Stále sa mi nedarí ju úplne ideálne zladiť. Len včera som zničil dva multiprexory 4022 cmos, keď som riešil vykurovanie domčekov pre opičky. Táto časť obsahuje obvod s časovačmi 555, ktoré posielajú načasované impulzy na multiprexor 4022, ktorý prepína vstupy(teplotné čidlá v podlahe spacích domčekov) a výstupy(teplotné rohože) digitálneho termostatu. To umožňuje použiť jeden termostat na viac domčekov. Toto by bolo funkčné, ale akonáhle pripojím čítač stavu a ovládania cez TCP/IP už to tak veľmi funkčné nie je. Skúsim s ociloskopom pomerať priebehy a uvidím, čo s tým..


 

30.05.2010: Ťaháme káble, začíname s vnútorným zatepľovaním

Teraz neviem, či je v slove zatepľovať Ľ. Mne sa tam páči, tak si ho tam nechám. Včera sme ťahali asi 200 metrov káblu po ubikácií. Je to až neuveriteľné koľko sa ho tam zmestí. A to nerátam káble k teplotným čidlám. Na stenu som umiestnil L kové profily, ktoré budú slúžiť na uchytenie poličiek a domčekov pre opičky. V pondelok sa môžeme pustiť do interiérového zatepľovania. Dávam polystyrén z vnútra ubikácie, aby som ochránil steny pred vlhkosťou. Na ochranu by sa dali používať aj olejové farby, ale nechcem aby to vyzeralo ako na záchodoch za čias komunizmu. Okrem toho také farby nie sú moc zdravé pre primáty, ak sa ich rozhodnú papať.


 

28.05.2010: Strecha skoro hotová, ešte ukončovacie plechy chýbajú

Konečne sa mi podarilo pozvárať strešné fólie Fatrafol. Ešte keď bude pekne počasie dám aj záveterné plechy. Už len osadiť sklá (použijeme lexan, ak by náhodou niekto kameňom po ubikácií hádzal - ľudia v dnešnej dobe od závisti aj iné veci robia) na strešné okienka a máme strechu hotovú. Nech si potom aj dva roky prší, budeme mať sucho..


 

27.05.2010: Načo si dať pozor pri kúpe primáta alebo ako sme nekúpili párik tamarínov

Tento týždeň sme našli inzerát, kde ponúkali na predaj tamarína pinči. Ozvali sme sa, lebo sme zháňali ešte samčeka. V ponuke bol však celý párik. Nakoniec sme sa dohodli s chovateľom, že ich kúpime. Primáti boli začipovaní a mali aj CITES papiere. Vyžadovali sme však základnú zmluvu o kúpe. Tú nám však nechcel dať z dôvodu, že tamarín mal len CITES papier ale bol ešte nahlásený na iného majiteľa v členskej krajine EU - nebol prihlásený na Slovensku. Boli sme sa pýtať na obvodnom úrade životného prostredia, ako sa dá prihlásiť. Jasne nám bolo povedané, že ak si prinesieme zvieratko mimo Slovenska je potrebná kúpno-predajná zmluva, darovacia zmluva alebo faktúra. Zmluva však musí byť overená notárom, inak nie je možné prihlásiť zvieratko u nás. Pozor na to! Slovenské úrady vyžadujú overenú zmluvu. Bez zmluvy, či iného overeného dokladu nikdy nekupujte opičku z členského štátu EU, lebo budete mať veľký problém s prihlásením! Na zmluve trvajte aj keď Vám bude predávajúci tvrdiť, že nie je potrebná. Zmluva je vždy potrebná!!!


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.