Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


01.12.2011: Tamarín červenobruchý (Saguinus labiatus), náš nový prírastok

„Kyptik“ - tamarín sedlový, ktorý je bez jednej ruky už nemohol byť dlhšie sám. Síce celé detstvo strávil s nami, hral sa a silno socializoval, ale bolo cítiť, že ak sme na neho nemali dosť času bol smutný. Nechcel byť sám v klietke, chcel pomáhať pri varení, upratovaní i jedení. Ak sme sa mu len chvíľu nevenovali, kúsal nás a vyžadoval si hladkanie bruška. Rozhodli sme sa mu preto zohnať kamaráta - samčeka, ktorý by nebol vhodný na ďalší chov.

Nakoniec sa nám podarilo zohnať tamarína červenobruchého (Saguinus labiatus) od pána Zelenku, začo sme mu nesmierne vďačný. Tamarínkovia sa pomaly zoznamujú a vyzerá, že si budú rozumieť. Veď prečo by aj nie. Je známy totiž fakt, že vo voľnej prírode sa tamaríny sedlové združujú s tamarínmi červenobruchými a spoločne podnikajú výpravy po pralese za potravou. U nás skôr podnikajú výpravy za nami, aby sme im dali nejaký hmyz :-)

PS: V poslednej dobe nám prišlo pár e-mailových správ s dotazom, prečo už nepíšeme a neprekladáme nové články o chove opíc. Dôvod je jeden - kríza a menej peňazí. Menej peňazí, značí viac práce a viac práce je menej času na písanie. Kto chová primáty, či iné tvory mi dá za pravdu, že ide o drahý špás. Týmto aj nadviažem na častú otázku, ktorú sa nás pýtajú v pošte. Či je chov opíc nákladná záležitosť. Neviem presne ako je to u iných chovateľov, ale to záleží aj od toho koľko máte peňazí. Pre niekoho je to zanedbateľná čiastka, pre iného mesačný plat. Keď zrátam naše náklady na kúrenie, svietenie, ovocie, zeleninu, hmyz a prípadné iné náklady(veterinárna starostlivosť) za celý rok, vychádza mi to na cca 18 000 - 19 000 starých Slovenských korún mesačne. Čo zrovna nie je málo peňazí. A to rátam len náklady čisto na opice...


 

18.10.2011: Zomrela nám naša mamča, tamarín sedlový

Občas sa v živote objaví aj nie veľmi príjemná situácia. Cez víkend nám žiaľ zomrela samička tamarína sedlového. Tá ktorá bola po operácií chrbátika. Bolo nám to strašne ľúto, bola totiž z nášho chovu asi najprítulnejšia k ľudom. Nechala sa hladkať, skákala na nás, vedela sa aj usmievať..


 

24.09.2011: Veľké problémy s malou opičkou: tamarín sedlový

Posledný mesiac nemáme príliš dobrú náladu. Veľké starosti nám robí mamča – vodca rodinky tamarínov sedlových. Áno, správne čítate, považujeme osobne samičku za hlavu rodiny. Stačí len priniesť jedlo a pochopili by ste. Najprv zje svoj hmyz, potom dobehne k manželovi a tomu zoberie jedlo priamo od úst. A to nemusí byť ani tehotná. Samec len tak smutne pozerá na ňu.

Všetko sa to začalo úplne nenápadne. Jedného dňa sa pri hrách samička poškriabala na chrbte. Škrabanec, rana nebola veľká, mala asi 2 cm a pekne sa hojila. Počas hojenia ale svrbela maminu rana a tak si ju neustále rozškriabala. Takto sa proces hojenia - rozškriabania neustále opakoval a rana sa zväčšovala. Vyzeralo to pekne hnusne. Ranu sme začali aspoň dezinfikovať Dermacynom a nasadili sme preventívne antibiotiká amoxicilín.

Stav sa ale stále zhoršoval. Ráno mala samička peknú chrastičku a večer si to tak rozškriabala, že bolo vidno až pomaly mäso. Mohlo to mať už aj neurologický základ, nevieme to určiť. Oslovili sme veterinárov, ktorí sa venujú exotickým zvieratám a pôsobia aj v ZOO. Spustili proces liečenia. Už nám bolo jedno, čím a ako sa to bude liečiť, dôležité bolo to aby prežila. V rozbore odobratého tkaniva sa nenašiel nejaký parazit, čo bolo pozitívne.

Rana sa dezinfikovala, následne potierala roztokom Aureomycin, ktorý obsahuje liečivo Oxytetracyclini hydrochloridum a nasadili injekčne antibiotiká cefalosporíny s predĺženým účinkom (2 týždňové). Neskôr sme nasadili syntetický steroidný hormón prednisonum. Keď už sa rana začínala perfektne hojiť, opička si ju opäť rozškriabala úplne až na mäso. A to cez polovicu chrbta!

Nakoniec bude asi potrebná operácia, ktorá nás čaká budúci týždeň. Poškodené tkanivo by sa vyrezalo a zošilo. Rana sa tak mohla skôr a rýchlejšie zrásť. Zašívaná koža sa dokáže pekne spojiť a zrásť už za dva týždne, pričom ak ide o poškodenie kože veľkého rozsahu môže byť doba liečenia až pár mesiacov. Bude však potrebné vymyslieť, ako zabrániť neustálemu škriabaniu chrbta opičkou. Nakoniec jej práve vyrábame návliečky na ruky z kožených rukavíc. Možno Vás napadlo, že stačilo by len pristrihnúť pazúriky. Nie nestačilo. Aj s ostrihanými pazúrikmi si dokáže opička vyškriabať kožu až na mäso.

No uvidíme ako to všetko dopadne. Dúfam, že len a len dobre..


 

29.07.2011: Ako si náš makak vyrobil bazén s domu..

Posledné obdobie bola Pipina v celku poslušná. Sem tam niečo rozbila, odtrhla, či rozhrýzla. Alebo uhryzla. Kocúra, psíka, nás.. Avšak jej obľúbenou zábavou sa stalo šúpanie televízneho káblu k televízoru. Tie biele televízne káble sa dobre šúpu ako banán. Nie je však väčšej zábavy ako keď večer si sadnete po robote k televízoru a pozeráte na čiernu obrazovku s nápisom žiadny alebo slabý signál. A spoza televízoru sa na Váš usmieva prehryzený kábel a Pipina sa uteká schovať, lebo už vie, že zle narobila. Nevadí aj tak sa hovorí, že ľudia veľa pozerajú TV. Tak mi znižujeme štatistiku pozerania televízora.

Chystal som meniť pár radiátorov v dome. Staré som demontoval, uzavrel prívody. Aj u nás v byte som chcel namontovať nový radiátor do kúpeľne. Všetko som si prichystal a začal pracovať. Pipinka ostala asi hodinku sama, bolo poobedie, vtedy si zvykne pospať. Žiadny problém. Okrem toho veď už máme všetko dostatočne zabezpečené. Na každom vodovodnom kohútiku je poistka, na skrinkách máme zámky ako na šope, všetko je schované čo je pre ňu nebezpečné, dvere zamykáme, televízor je uchytený na 12stich 15cm skrutkách, stropné lampy tiež.

Odbehol som do pivnice pre náradie a čo nevidím, zrazu všade voda, ktorá kvapká zo stropu. PIPI! Bežal som hneď do nášho bytu a čo nevidím. Kuchyňa sa premenila na bazén, v celom byte 10cm vody, z plávajúcej podlahy sa stala doslovne plávajúca podlaha. Uprostred vody sa člapká opica a ešte sa z toho neuveriteľne teší. Hneď vedela, že je zle, utekala sa schovať za nášho kocúra, ktorý len vyjavene sedel na chladničke a bál sa vody.

Zistili sme, že točenie s ventilom na radiátore zvládne Pipi bez problémov. Tak ako zvládla vypustiť všetku vodu z kúrenia. A tej vody veru nebolo málo, máme totiž systém automatického doplňovania vody. Verte, ten ventil teda riadne silno dotiahnutý bol. Takže už rozmýšľam aké poistky dáme na všetky radiátory, lebo stále ich chodí po novom babrať, len voda netečie. Celá je z toho smutná..

potopa2_jul2011

potopa1_jul2011

Aké čisté jazierko? Však! Vidieť až na dno :-)


 

11.07.2011: Máme nový prírastok, narodil sa nám tamarín sedlový

Poslednú dobu pripomínala mama „tamarínka sedlová“ taký malý chlpatý šulec, alebo chlpatého snehuliaka. Mala riadne brucho a bola taká ťažká, že niekedy po doskoku sa neudržala na vetvičke a padla na zem. Očakávali sme, že keď bude spln, budú aj malé opičky. Ráno som priniesol raňajky opičkám, opičiek nikde. Položil som misku, a nahliadol do domčeka. V tom z neho vybehol dosť nahnevaný tato aj s Drobcom - jeho synom. Neskutočne sa rozčuľovali a priam sa pokúsili ma uhryznúť. Odkedy som im musel zobrať násilným spôsobom synáčika Kyptika (Kýblika), dávajú si na mňa väčší pozor. A čo nevidím, mláďatko..

tamarin sedlovy dvojcata 1

tamarin sedlovy dvojcata 3


 

30.05.2011: Málo času máme, ale aspoň pár nových fotografií sme pripravili.

V poslednej dobe máme veľmi málo času na písanie nových článkov. Dokončujeme ubytovanie, staviame novú ubikáciu a predovšetkým sa venujeme zarábaniu peňazí na lepší život i na nové druhy opičiek. Samozrejme, je to len dočasné.

Čo máme nové? Tamarín sedlový, ktorého sme volali Kýblik dostal nové meno a to Kyptík. Ručička sa mu už pekne vyliečila a našiel si nového kamaráta, teda kamarátku Nelku (náš psík).

Tamarín sedlový a psík

Pipinka sa má tiež dobre, rastie ako z vody. Skamarátila sa s kocúrikom a rada na ňom vysedáva. Doslovne. Trošku horšia fotka, ale hádam na ilustráciu bude stačiť.

Kocúrik Maťko a makak Pipi

Naše bytové stvorenia chodievajú pekne spolu von. Psík, kocúrik a makak. Pipi už ani tak veľmi nevystrája.. Alebo sme si už zvykli? Keď sa ale rozblázni, zmení sa na neriadenú strelu. A hovienkové fliačky na stenách sa pomaly rozrastajú. :-) Okrem nich prišla sezóna jahôd, tak pribudli aj červené otlačky tlapiek a pusinky, hádam na každej bielej stene. Pipinka si pusu v zásade utiera do stien a nábytku. Sem tam aj do okien alebo do nás.

makak, pes, mačka

Pridali sme aj pár nových fotografií, nájdete ich vo fotogalérií.


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.