Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


29.04.2011: A viete čo sa stane, ak necháte makaka 30 minút bez dozoru?

Minulý fotopríbeh sa veľmi páčil čitateľom. Preto sa Pipinka rozhodla pripraviť pre Vás aj novú časť. Nás tým síce veľmi nepotešila, ale niekoho určite poteší. Táto časť by sa skôr mohla volať Pipi varí, pečie a upratuje. Odbehol som si dať cigaretku, trošku som sa pozabudol a po pol hodine na mňa čakalo milé – nemilé prekvapenie. Aj tento fotopríbeh venujem opäť ľudom, ktorí nám píšu, že chcú chovať makaka rézusa v byte, voľne pusteného. Možno si to ešte stihnú včas rozmyslieť, skôr ako sa im dom premení na šopu, s dekoráciami od tlapiek po stenách :-)

Hneď po príchode som zavetril niečo nedobré, skríkol som mocným hlasom na Pipi. Najprv som ju zbadal na chladničke. „Rozťapkané hovienko, jaká paráda.“ Za hlavou Pipinky je vidieť jej novo vyrobený dekoračný prvok na stene.

Pipi uraduje II

Keď som neovládol svoje emócie a ponadával sám na seba, že bolo mi treba takú opachu mať v dome, ešte začala na mňa ceriť i zuby.

Pipi uraduje II

Stačilo sa pozrieť na skrinky. Tento krát sa jej podarilo otvoriť detskú poistku. Takže detské poistky sú definitívne na nič. Pôjdeme nakúpiť také železné zo zámkom, aké sa používajú na dvore na šopu. Tie hádam chvíľku vydržia. Máme síce nový nábytok, a železné zámky nebudú veľmi estetické, ale inak to nejde. Všimnite si, ako pekne si niektoré potraviny uložila aj na skrinku hore, aby jej nezavadzali.

Pipi uraduje II

A čože to máme na zemi? Cukor, hrozienka, semienka, a pár pudingov. Pipi sa iste snažila niečo dobré uvariť. Ale čo to, aj pridala zlatý klas a pár balení tyčiniek. To bude dobré jedlo. Nezabudla aj priliať trošku oleja, nech to nie je také suché, šikovná. Olej s cukrom a pudingom sa mimochodom „neskutočne výborne“ odstraňuje z parkiet.

Pipi uraduje II

Počas príprav na varenie, trošku poupratovala aj v spálni. Správna pani domáca! Paplón patrí v zásade na zem to neviete? To každý makak predsa vie. A ten spiaci tanier na posteli, to je paráda. Asi sa chcela Pipina naobedovať ako veľká dáma v posteli.

Pipi uraduje II

A bonbónik na záver. Tá rohová lišta na parketách sa jej určite páčila, preto ju jednoducho vytrhla zo steny. Alebo jej zavadzala, preto ju dala preč. Však je dobrá interiérová dizajnérka? Počas upratovania sme lištu ani nenašli, iste ju niekde má dobre ukrytú. Mením svoje pôvodné vyhlásenie, že čo nie je priskrutkované makak odnesie. Už od dnes hovorím len, čo nie je privarené makak odnesie :-)

Pipi uraduje II


 

18.04.2011: Viete čo sa stane, ak necháte makaka 14 minút bez dozoru?

V poslednej dobe píše veľa ľudí, že chce chovať doma makaka rézusa. Pre tých sme pripravili veľmi krátky fotopríbeh. Našťastie som mal pri sebe fotoaparát. V sobotu sme nechali presne 14 minút našu Pipinu samú v byte, zatiaľ čo sme odbehli do druhého bytu, kde sme chystali raňajky pre tamarínov.

Po vstupe do bytu hneď sa utekala schovať Pipinka do kúpeľne.

Pipi uraduje 1

Prvý pohľad do kuchyne neveštil nič dobrého. Všade neporiadok.

Pipi uraduje 2

Druhý pohľad jasne dokazuje, že detské poistky na skrinky nie sú úplne dokonalé. Dve sa jej podarilo odrhnúť.

Pipi uraduje 3

A bonbónik na záver. Rebrík, na ktorý chodí skákať na skrinku, leží na zemi. Sáčky do smetného koša sú výborné na vyrábanie lana. A tá nová plazmová televízia oddychuje tiež vo zvláštnej polohe.

Pipi uraduje 4

Ak máte v byte poľne pustenú opicu musíte si pamätať 3 základné body. Čo nie je privarené, dá sa odrhnúť. Aj keď je niečo ťažké, určite sa to dá zhodiť. A na záver ešte jeden bod. Makak má vždy potrebu upratovať a meniť interiér podľa obrazu svojho :-)


 

16.04.2011: Museli sme dať amputovať ruku Kýblika - tamarínka sedlového.

Nemáme u nás v chove príliš dobrú náladu. Posledné dni sme strávili konzultáciami a behaním po lekároch s našim ani nie dvojmesačným mláďaťom tamarína sedlového. Aj napriek pravidelnému podávaniu injekčných antibiotík sa jeho stav nezlepšoval. Prstíky začali strácať svoju plnosť, z rany sa začala šíriť nekróza. Po rozbore tkaniva bolo jasné, že sa s rukou nedá veľa robiť. Vrchná časť odumierala. Celý priebeh bol neskutočne rýchly, celé to netrvalo viac ako 3 dni od prvej návštevy veterinára. Stáli sme pred voľbou. V prírode by taký jedinec zahynul. Nám to však bolo ľúto, dali sme ho operovať, aby sme ho zachránili. Operácia dopadla dobre, maličký sa prebral. Musel dostať ochranný golier, aby si nechytal a nehrýzol ranu. Takéto operácie nie sú veľmi časté u vyslovene takýchto mladých mláďat, ide skôr o raritu. Žiaľ nedalo sa s tým nič iné robiť. Možno keby sme vedeli o poranení skôr, dopadlo by to inak. Ale malý sa ešte nosil na otcovi, takže sme na ručičku ani nevideli, spozorovali sme to až keď sa prestal rukou držať a opuchla mu.

Ako vyzerala chorá ručička?

ruka nekroza tamarín sedlový


 

12.04.2011: Röntgenový snímok (RTG) tamarína sedlového, máme prvý úraz

Dnes ráno sme prišli dať raňajky naším opičkám. Všetko vyzeralo byť v poriadku, až na malého tamarína sedlového, ktorý má dva mesiace. Volám ho Kýblik. Držal sa tatovi na chrbte a ani chutné ovocie ho nejako nelákalo. Bo.. >>


 

26.03.2011: Preventívne očkovanie primátov voči ľudským chorobám

Očkovanie a vakcinácia primátov, to je jedno veľké tabu v našich končinách. Bežný veterinár, ktorý sa nešpecializuje na primáty, nemá veľa informácií o tomto probléme. V zásade sa zvykne hovoriť, že primáty sa neočkujú. .. >>


 

25.03.2011: Vitamín D3: Ako je to s podávaním vitamínu D3 u primátov?

O potrebe vitamínu D u primátov je len pár strohých informácií. Málo kde sa však dozviete, aké množstvo vitamínu D opice skutočne potrebujú. A tiež málo sa vie o tom, že nie je vitamín D ako vitamín D. Africké a ázijské.. >>


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.