Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


22.02.2011: Získali sme štatút zariadenia na chov a vystavovanie primátov

Náš chov bol včera právoplatne schválený ako zariadenie v ktorom sa chovajú alebo držia zvieratá na účely ich vystavovania verejnosti Krajskou veterinárnou a potravinovou správou v Bratislave. Máme momentálne povolenie chovať a vystavovať pre širokú verejnosť druhy tamarín pinčí, tamarín sedlový a makak rhesus. Takže náš chov sa zmenil zo záujmového chovu primátov na chov určený na vystavovanie primátov. Veľmi nás to teší. Konečne budeme môcť otvoriť náš chov pre verejnosť.


 

17.02.2011: Som naozaj dementný tyran? Reakcia od čitateľa stránky.

Ešte som pomaly nestihol dopísať predošlý článok „Akú teplotu prostredia má tamarín pinčí vo svojej domovine? “ a uverejniť ho a už prišla reakcia od rozhorčeného asi chovateľa, že ako si môžeme dovoliť znižovať teplotu v noci až na 21° C. Ostrá reakcia samozrejme bola nemiestna. Meno pisateľa nezverejňujem, ale píšem mu odpoveď priamo tu na stránke..

„Ako si dovolujete pisat a uverejnovat nezmysli? Zazalovat je vas malo. Ste kok*cky tyran a amater. Teplota pod 28 °C skodí zvieratam! To v noci aj cez den. V budke sa vam trasu zimou, sak sa kuknite. Spamatajte sa, skodite chovatelom vasou demetnou nevedomostov...“

Toľko vraví e-mail, ktorý sme dostali. Vulgárne slová som samozrejme vyhodil. Čo napísať na takú reakciu? Asi najskôr toto:

Vážený pán - chovateľ "profesionál",

fakty o teplotách v domovine tamarínov sú nepopierateľné. Naštudujte si ich, prosím. Ak majú v prirodzenom prostredí ráno 22 °C, tak je to fakt a nie výmysel, či nezmysel. Tvrdiť opak je len a len vecou Vašej nevedomosti.

K nášmu chovu. Ak by ste si pozreli celú našu stránku, iste by ste sa dočítali o tom, že u nás máme vykurované domčeky na teplotu 30° C a to celodenne. Takže u nás majú opičky v domčeku dostatočnú teplotu a to 365 dní v roku (8760 hodín). „Kuknúť“ sa teda nemusíme.

Rovnako aj celodenne máme zapnuté podlahové vykurovanie a temperujeme s radiátormi. Pri dverách kde je možnosť jemného prefukovania chladného vzduchu máme teplovzdušný konvertor.

Nočnú teplotu v ubikáciách nechávame klesnúť na 21 °C. Prečo by sme aj kúrili na vyššiu teplotu? Veď v domčekoch je príjemne teplo. Ráno sa zapínajú automaticky najprv lampy Bright Sun FLOOD a o hodinu neskôr aj výkonné metalhalogenidy. Teplota ráno je síce nižšia, ale na obed už dosahuje príjemných 27 °C. Mimochodom, tento režim sa čo najviac podobá na reálne životné podmienky. Skúste sa niekedy postaviť pod metalhalogenid a čakajte. Aj keď bude všade okolo chladno, Vám bude teplo. Ak by našim opičkám tak veľmi vadila nižšia teplota boli by stále schované v domčekoch a nebehali by kade tade po ubikácií.

PS: Ako potom škodíme ostatným chovateľom? Faktami? Čo k Vám viac napísať? Ak máte tak veľké skúsenosti s chovom, nie je problém, začnite ich publikovať aj pre ostatných. Mám ale pocit, podľa múdrostí a slovníka z Vášho e-mailu, že by ste si mali svoje múdre rady písať len na papier pre seba. Iste tak spravíte to najlepšie, čo môžete spraviť!


 

15.02.2011: Akú teplotu prostredia má tamarín pinčí vo svojej domovine?

V literatúre sa stretneme s odporúčanou teplotou 28° C až 30° C pre chov tamarínov. Ak má niekto v chove túto teplotu nižšiu alebo vyššiu vraj to nie je správne. Na určenie najvhodnejších podmienok pre život tamarínov sa.. >>


 

13.02.2011: Makak rhesus, alebo ako bude náš chov prístupný verejnosti

Makak rhesus, nazývaný tiež rézus je primát, ktorý v minulosti nechýbal v žiadnom cirkuse, či zverinci a ktorý bol po celé generácie veľmi dôležitým zvieraťom na pokusy v humánnej medecíne. Jeho vlasťou je územie od Afganistanu cez Indiu severne od rieky Godavari a cez Barmu až do Vietnamu a najjužnejšej Číny. Rézus žije vo veľkých stádach, stretneme sa s ním snáď v akomkoľvek prostredí. V mestách, v kláštoroch, v dedinách aj v odľahlých pralesoch. Aj keď sa tento druh nepovažuje za posvätný, nikto ho neprenasleduje, pretože hinduistické náboženstvo zakazuje zabíjať zvieratá a ubližovať im. Po storočia žije rézus v úzkom kontakte s človekom a medzi primátami nenájdeme iný druh, ktorý by žil v tak širokých ekologických podmienkach, od trvalého spolužitia s človekom, až po úplne volný život v pralesoch. Bez zveličovania môžeme povedať, že nie je liek alebo očkovacia látka, ktoré by sa neskúšali na rézusoch. Dopyt po tomto druhu bola v minulosti tak veľká, že indická vláda musela vydať nariadenie, ktorým obmedzovala vývoz rézusov. Práve tak, ako boli rézusovia nenahraditeľní v medicíne, mali dôležitú úlohu aj v cirkusoch a varieté. Sú to totiž opice veľmi inteligentné a pomerne ľahko ovládateľné. Často sprevádzali verklikárov, vyberali peniaze do klobúka a nechýbali v žiadnej drezúre. Jazdili na koňoch, cvičili na hrazde alebo bradlách, tlačili malé fúriky. Samozrejme, ako bolo v tej dobe módne, boli rézusovia oblečení do šiat, aby čo najviac pripomínali ľudí. Dnes taký spôsob drezúry väčšina rozumných ľudí zavrhuje, aj zviera má predsa svoju dôstojnosť. Ale v dvadsiatych rokoch bol v celej republike i za jej hranicami známi napr. Ernst Peřina, ktorého 6 cvičených makakov v nohaviciach a sukniach sadlo na javisku na stoličky a prizeralo, ako starý samec, ktorý si na to vyzliekol kabátik, cvičil na hrazde. Celá skupina potom bavila obecenstvo.

Toľko vraví úryvok z výbornej i keď veľmi starej knihy Poloopice a opice z edície Zvířata celého světa ktorú napísal Luďek J. Dobroruka. Čítal som ju viac krát a rád si ju opäť prečítam. Myslím si, že by nemala chýbať u žiadneho chovateľa.

Prečo spomínam makaka rhezusa? Posledné obdobie bolo pre nás obdobím vybavovania papierov na dovoz tohto úžasného primáta k nám do chovu. Stará známa pesnička, ako sa hovorí, opäť sme narazili na legislatívne prekážky. Na dovoz primáta požadovali od nás z Českej republiky registračné číslo hospodárstva – prevádzky, ktoré sme samozrejme nemali v požadovanom tvare. Začali sme si ho vybavovať. Ale zároveň sme už chceli aby náš chov bol už registrovaný ako zariadenie, ktoré je určené na vystavovanie zvierat verejnosti, čo sa nám už aj skoro podarilo. Ešte nás čaká jedna kontrola z veterinárnej správy a bude všetko v poriadku. Môžeme hneď doviesť makaka a tiež máme záujem o dovoz aj iných druhov primátov..

Čo sa tým pre nás mení? Aj pre Vás, milovníkov primátov? Veľa. Keď si trošku u nás makak zvykne a ja dokončím vonkajšie výbehy, otvoríme naše chovné zariadenie širokej verejnosti. Budete sa môcť zadarmo a bezodplatne prísť pozrieť počas otváracích hodín k nám do chovu.

To nebude však všetko. Pre vážnych záujemcov a milovníkov opičiek pripravujeme si aj súbor rozšírených prednášok o pravom domácom chove primátov. Za symbolický príspevok Vám porozprávame aký je to život s opicami, čo to všetko obnáša (stravovanie, zdravotné problémy, prístup, výchova, legislatíva) a aké problémy i radosti nás postrehli.


 

27.01.2011: Dnes sa nám narodilo mláďatko tamarína sedlového

Ráno okolo pol piatej u nás uzrelo svetlo sveta mláďatko tamarína sedlového. Pôrod prebehol v domčeku, takže som ani nevidel ako sa taká opička rodí. Poslednú dobu som vstával veľmi skoro a chodil kontrolovať opičky. Dnes som však počul divné funenie i pazvuky z domčeka. Nechcel som ich rušiť tak som ubikáciu sledoval cez kameru. Nakoniec okolo 6 hodine vybehol tato z domčeka a na chrbátiku mal malé zlaté čudo. Mamina vyzerá byť v poriadku a malý tiež. Chvostík ma pekne stočený a len občas sa pomrví na tatovom chrbte..

tamarin sedlovy mlada


 

26.01.2011: Pripravujeme sa na nový prírastok, Makak rhesus (Macaca mulatta)

Dlhšiu dobu skúšali zohnať do nášho chovu maply. Predovšetkým sme mali záujem o malpu kapucínsku (Cebus capucinus) prípadne malpu hnedú (Cebus apella). Žiaľ situácia je taká, že sa nám to nepodarilo. Zohnať mladého kapucína samicu je priam nemožné v EU. Vieme o tom, že sú nejaké aj u súkromných chovateľoch, ale ich ceny sa nám zdali neskutočne vysoké. A dať za jedného jedinca 10 000Eur je priam šialenosť. Hlavne ak chcete rovno kúpiť párik. Z dovozom z USA to tiež nie veľká výhra. Cena okolo 8000 dolárov, povinná karanténa a neskutočné papierovanie. Nakoniec sme to vzdali a rozhodli sme sa pre chov makaka rézusa. Momentálne už sa vybavujú papiere na dovoz, kúpa primáta je dohodnutá a nám neostáva nič iné ako chystať podmienky a ubikáciu na príchod 7 mesačnej samičky k nám..


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.