Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


11.11.2010: Jednoduchý návrh elektrifikácie ubikácie pre chovateľov

Nedávno som zostrojoval zmenšený a podstatne zjednodušený systém pre riadenie ubikácie. Pojem riadenie je je úplne správny, nakoľko nejde o plne automatizovaný systém. Začínajúcemu chovateľovi však bude určite stačiť na .. >>


 

08.11.2010: Ako veľmi je potrebná regulácia vlhkosti pre malé opičky?

O vhodnej, či nevhodnej vlhkosti v ubikácií sa už popísalo množstvo článkov a odporúčaní. Niekto odporúča vlhkosť na minimálnej úrovni 60%, iný zas je zástancom 80% vlhkosti pri teplote medzi 24° C až 26° C. Aká je poto.. >>


 

02.11.2010: Príprava na zimu: okruh vykurovania čiastočne hotový

Dnes som robil tlakovú skúšku kúrenia. Ako som predpokladal, všetko dobre funguje. Tlak studenej vody je 1,2 bar, pri maximálnej teplote stúpne na 3,1 baru. Čo je dobrá hodnota. Žiadna expanzná nádoba nebude v systéme. Na čo aj? Tlakové rúry, čerpadlo, radiátory a výmenník je dimenzovaný na 6bar. Ostáva nám ešte aj rezerva, pre istotu som do systému dal jeden poistný ventil v hodnote 4 bar. Nie je to úplne profesionálne spravené, ale to nevadí. Zásobník s výmenníkom sa mi nepodarilo namontovať na stenu, keďže s ním skoro celá stena spadla. Vyzváral som mu pekný podstavec. Výrobca odporúčal minimálnu výšku zásobníku 60cm nad zemou kvôli spodným vývodom. Keďže mám tenké paprčky, nechal som len 15 cm, nebol žiadny problém s pripojením vlnovca, ešte by mi tam okrem rúk a noha vošla. :-) Chýba ešte riadiaca jednotka, zatiaľ som tom pripojil len časovač na čerpadlo, aby nám to pekne kúrilo. Teraz každú hodinu 15 minút kúrime do ubikácií. S riadiacou jednotkou mám trošku problém, keďže výmenník a čerpadlo je vzdialené asi 30 metrov od ubikácií. A nie je možné tam natiahnuť vodič k termostatu. Musím dorobiť bezdrôtový vysielač a prijímač na komunikáciu medzi čerpadlom a termostatom v ubikácií. Predávajú sa hotové aj celé sety, ale mám obavu s dosahom signálu. Preto bude lepšie vyrobiť si ho sám.

vymennik a zasobnik

Podarilo sa nám dokončiť aj samotný exteriér ubikácie. Prednú stranu sme obložili polystyrénom a presieťkovali. Už to hneď lepšie vyzerá. Vonkajšie výbehy nechám na jar, tento rok by som ich nestihol včas dorobiť. To bude zvárania..

ubikacia jesen 2010


 

31.10.2010: Podstielka pre opičky, čo je vhodné dávať na podlahu?

Každý chovateľ primátov určite riešil tento problém. Aký materiál použiť na podlahu ubikácie? Možností je viacero. Hobliny, rašelina, kokosové vlákno – lignocel, kokosová drť, kôra zo stromov, či nechať len holé linoleum.. >>


 

29.10.2010: Malá vakoveverka už nie je úplne malá, prvá fotografia

Nedávno sme písali, že sa nám narodila samička vakoveveričky. Trošku nám narástla a už behá po vonku. Rodičia ju prestali prehnane ochraňovať, tak je možné ju aj brávať na ruky. Zaujíma sa o fotoaparát a rada pózuje pred ním. Veď posúďte. No nie je zlatá?

mala samicka vakovevericky

O vakoveveričkách nie je veľa informácií v Slovenskom jazyku. Preto sme sa rozhodli vytvoriť samostatnú stránku pre chovateľov vakoveveričiek. Nájdete ju na adrese vakoveverica.sk. Ešte tam nie je veľa informácií, ale úpenlivo pracujeme na obsahu.


 

27.10.2010: Blíži sa zima, pracujeme na okruhu vykurovania ubikácií

Keď sme pripojili radiátory v ubikácií na rozvod ústredného kúrenia, čakalo nás sklamanie. Kotol nedokázal dotlačiť teplú vodu až do ubikácií. Radiátory boli vlažné. Teploty v noci začali rýchlo kresať a dokurovanie elektrikou sa ukázalo ako drahé. Za mesiac sme spálili približne 400 Eur (12 000,- Sk) elektrickej energie. Rozhodli sme sa s tým niečo spraviť. Sadol som za stôl a navrhol samostatný okruh kúrenia. Zapojenie si môžete pozrieť tu, po kliknutí sa zobrazí obrázok v plnej veľkosti.

okruh kurenia projekt

Momentálne som osadil zásobník, pripojil všetky rozvody, poistný ventil a trojcestný ventil. Teraz riešime pripojenie čerpadla a po večeroch spájkujem riadiacu jednotku, ktorá bude komunikovať s kotlom a zároveň bude ju možné ovládať so samostatným termostatom. Trošku mi robí starosti expanzná nádoba, aká veľká bude potrebná. Skúsim natlačiť systém kúrenia na 1 bar a ohrejem vodu v zásobníku s pripojeným manometrom a uvidím ako sa zvýši tlak vody. Podľa toho zvolím vhodný typ expanznej nádoby. Ak by tlak stúpol len na cca 2 - 2,4 bar pri maximálnej teplote ani ju nebudem dávať. Mám viac poistných ventilov v systéme, v najhoršom prípade mi vypustí pretlak niekam do vedra. Kde aký kúrenár by sa chytal za hlavu nad takým prístupom, ale keď človek dodržuje bezpečnostné predpisy a rozum, niet sa čoho báť...

Inak opičky sa majú dobre, sú živé-zdravé-celé. :-) Len nám je ľúto, že máme teraz na nej menej času, ale kúrenie má prednosť.


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.