Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


23.10.2010: Zomrel nám tamarín sedlový! Ale nie, potvora malá..

Nebojte sa, nikto nám nezomrel. Aj keď sme si to najprv mysleli. Čo sa stalo? Občas, keď čistím ubikácie a náš tamarín Drobec mi ako vždy robí zle, presnejšie povedané zabáva sa svojským spôsobom, tak spravím na neho „bu-bu“. Tak ako keď nastrašíte malé dieťa, najprv sa skrčíte, nehýbete sa a potom sa rýchlo pohnete a vydáte nejaký zvuk napríklad „bu-bu“. Drobcovi sa táto hra veľmi páči, potom sa úplne odviaže z reťaze.

Nedávno som vošiel do ubikácií a čo nevidím. Drobec leží na podlahe v rašeline, nehýbe sa a má otvorené očká. V krku mi navrela veľká hrča a do oči sa mi začali tlačiť slzy. Hádam sa mu len niečo nestalo, nezomrel nám? No proste šok. Vbehnem dnu a drobec vyskočí a zapiští na mňa radostne. Odľahlo mi. Sviňuch malý, takto nás plašiť. Až neskôr som si uvedomil súvislosť s našou hrou „bu-bu“. Netuším, či to bola len náhoda, alebo naozaj sú aj takéto malé primáty také inteligentné, že by si pamätali hry. Alebo dokonca ich aj navrhovali. Už sa teším ako nás najbližšie prekvapí. Teda skôr mňa, k inému si takéto veci nedovoľuje.

Keď máte podobné skúsenosti, napíšte nám. Radi ich zverejníme u nás na stránke..


 

22.10.2010: Prirodzená potrava tamarína pinčí v Kolumbií

Možno ste si niekedy položili otázku, čo papá taký tamarín pinčí vo svojom prirodzenom prostredí. Hľadal som na internete odpoveď na túto otázku. Na stránke Proyecto Tití som našiel pekný zoznam prirodzenej stravy tamarínov. Stránka je v anglickom jazyku. Nájdete tam ovocie ako mango a papája. Môžete ho brať ako inšpiráciu pre stravovanie opičiek. Niektoré zložky potravy sú zaujímavé, ako napríklad živica z koky. A potom, že z čoho sú „pinčáči“ tak veľmi hyperaktívny :-)

Plant Species Consumed by Cotton-top Tamarins


 

21.10.2010: Domácke vylepšenie zvlhčovača ubikácie pre opičky

Každý chovateľ malých opičiek sa s týmto problémom určite stretol. Vlhkosť. Ako vytvoriť tú správnu klímu pre Vašich miláčikov? Štandardne sa na reguláciu vlhkosti v domácich chovoch používa klasický zvlhčovač vzduchu, ktorý obsahuje aj ionizátor a ohrev pary. Má však malú nevýhodu, para z neho sa drží skôr pri zemi. V okolí zvlhčovača je dostatočná vlhkosť napríklad 80%, ale o pár metrov ďalej už je vlhkosť podstatne menšia. Dlho sme rozmýšľali, čo s tým. Väčšinou odporúčaní bolo v duchu dať zvlhčovač na poličku niekam bližšie k stropu ubikácie. Nemali sme však na to vhodné miesto, kam by sme dali poličku. Nakoniec stačil kus novodurovej vodárenskej rúry, jedno kolienko na smerovanie pary a problém bol vyriešený.

vylepseny zvlhcovac


 

20.10.2010: Príprava na zimu. Montovali sme plechy k oknám a rýny – odkvapy

Dnes sa nám podarilo dokončiť kompletne strechu na ubikácií. To bolo zvárania fólie. Máme hotovú aj rýnu. Neviem, či je to spisovné slovo, vraj správne sa to volá odkvapový systém. Oplechovali sme aj spodok okien, aby nám pod okná nezatekalo. Konečne. Vonkajšie výbehy necháme na jar, teraz to už si nestihneme.

oplechovanie okien


 

18.10.2010: Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky II.

V minulom článku „Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky chovateľa I.“ sme si povedali pár základných krokov, ako sa zblížiť s Vašou opičkou. Dnes si povieme niečo o spoločných hrách medzi Vami a primáto.. >>


 

16.10.2010: Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky I.

Pri chove opíc môžeme si vybrať dva pohľady na proces chovu. Prvý je vychovávať opice tak, aby sa ich život v zajatí čo najviac priblíži k životu vo voľnej prírode. Kontakt chovateľa s primátom je zámerne obmedzovaný. Sk.. >>


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.