Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


20.11.2010: Pripravujeme sa na zimu, objavujeme nedostatky ubikácie.

Pokiaľ ešte vonku nie je veľká zima, rozhodli sme sa vymeniť rašelinu opičkám. Cez zimu chceme obmedziť zbytočne dlhé otváranie dverí, lebo ako sme zistili, aj krátke otvorenie otvorenie dverí spôsobí mierne klesnutie teploty v ubikácií. Plánujeme dorobiť niečo ako medzi chodbičku s ďalšími dverami. Prípadne použijeme také dlhé igelitové pásy až po zem, ktoré obmedzia prísun ľadového vzduchu k opičkám. Máme strach, či nemôže ich ofúknuť chladný vzduch a aby nám nedajbože neprechladli.

Na výmenu rašeliny potrebujeme veľa rašeliny a niekoho kto ju vymení. Napríklad mňa.

raselina

raselina a upratovac

Pustili sme sa tiež do výroby domčekov vo verzií 2. Tie pôvodné neboli zlé, mali len pár nedostatkov. Prestali sme používať teplotné čidlá KTY 84, ktoré vyžadovali kalibráciu. Kalibrovať čidlo zaliate v betóne bolo priam nemožné. Nasadili sme preto modernejšie senzory Dallas - DS18B20. Novšie domčeky majú prednú stranu s kusovej dosky, ktorá nie je taká ostrá ako OSB doska a odoláva lepšie vode. Lepšie sa bude aj umývať. Na domčeky sme dali 4 vrstvy zdravotne nezávadného laku na detské hračky. Pôvodné domčeky mali vrchnú stranu priskrutkovanú, v novšej už je vrchná časť odnímateľná. Upravili sme aj otvor – vchod na domčeku. Stačí aj užší otvor, ale hlavne nech je vyšší, hlavne ak budú mláďatká sa nosiť na chrbte.

vyroba domceku

vyroba domceku2

vyroba domceku3

Trošku nám štrajkuje aj kúrenie, upravujem radiátory a hrajeme sa s tlakom vody. Po tranzite vody do ubikácie klesá nám jej teplota na približne 45 °C, čo sa prejavuje na celkovej výhrevnosti radiátorov. Takže novšia verzia radiátorov dostane oveľa viac medených rebier, aby mali väčšiu výhrevnú plochu, keď už je teplota nižšia. Uvidíme ako to bude stíhať, keď bude vonku -20 °C. V zálohe máme stále kúpu klimatizácie s ohrevom ako ďalší dokurovací článok.


 

16.11.2010: Ako sme montovali novú deliacu stenu tamarínom

Ubikácie medzi rodinkou tamarínov sedlových a pinči oddeľovali dovčera jutové vrecia. Bol som s nimi celkom spokojný, svoj účel plnili dobre. Ale to by sme nemohli chovať opičky. Samček Leo si postupne začal vyrábať otvory do jutoviny tak, aby cez ne mohol celý deň kričať na tamarínky sedlové. Vyčkával kedy sa nepozorný „sedláč“ dostane na jeho úroveň, aby ho mohol kusnúť do packy. Rozhodol som sa to riešiť a začal som na jutovinu montovať roletky zo šáchoria. Klasické ploty zo šáchoria som zavrhol kvôli ich chemickému ošetreniu. Keď sme zháňali alternatívu narazili sme v obchode na klasické rolety do interiéru, ktoré neboli chemicky ošetrené, tak sme ich kúpili aj opiciam.

Prvé dve som kľudne primontoval. Občas som dal nervóznejším tamarínom pinči kúsok piškótu, aby neboli v strese. Pri tretej som musel vybehnúť mimo ubikácie, pre podložky. Vtedy sa samček Leo rozhodol vybehnúť do chodby ubikácie a rovno skočil na dvere ubikácie sedlovým tamarínom. A samozrejme musel hneď kusnúť samčeka sedlového. Nahneval som sa. Nafúkol sa vzduchom aby som sa zväčšil, zdvihol ruky nad hlavu, rozpustil si vlasy a vyceril zuby. Leo sa samozrejme zľakol a okamžite zdúchol do svojej ubikácie. Samček tamarína sedlového, vydal zvláštny pazvuk a začal si ma obzerať zvláštnym spôsobom točil hlavou a obzeral si ma. Mal takú zvláštnu mimiku v tvári . Nevenoval som tomu pozornosť a vyrazil som namontovať aj poslednú roletku.

Ako som vyliezol na stoličku a odstrihol kúsok nadbytočného šáchoria vybehol celý sfúknutý Leo a pokúsil sa ma uhryznúť. Našťastie bol kúsok ďalej a jeho papuľka cvakla naprázdno. V tom do mňa vbehlo asi sto čertov. V hlave mi skrsla len jedna myšlienka, ja som tu alfa samec, podvedome vyletela moja ruka aj s kúskom šáchoria a trafila Lea. Vôbec nie silno, viac sa zľakol ako som ho udrel. Samozrejme spadol s konárika do rašeliny. Začudoval sa a rýchlo zmizol v domčeku. Celú dobu ma potom ticho pozoroval s domčeka. V zásade som proti násiliu, ale inak to nešlo, musí si uvedomiť, kto je tam pánom. Večer už bol so mnou opäť kamarát. Došiel si pre sarančeka, dokonca si sadol na mňa, a opatrne si ho zobral. Odľahlo mi.

Prekvapenie prišlo však u kŕmenia tamarínov sedlových. Čupol som si do ubikácie, a ako vyberám sarančeka na koleno pri skočil tato – hlava rodiny. Nikdy to pred tým neurobil, vždy mal malý strach pred dotykom s človekom. Ako mi tak sedel na kolene, pokúsil som sa po pohladiť. Nechal sa dokonca sa natočil chrbátikom, aby som ho mohol hladkať. Bol to pre mňa šok, samec sa nikdy nenechal hladiť. Uvedomil som si, že to bude súvisieť s tým, že som zahnal nepriateľského tamarína pinči. Keď spapal večeru ešte behal okolo mňa a nechal sa naozaj dlho hladkať, tak som mu začal aj akože prehľadávať srsť ako to opičky medzi sebou robia. Takže odvtedy sme väčší kamaráti. To, že to nebolo len náladou opičky sa mi potvrdilo na druhý deň ráno, hneď ráno sa opäť nechal pohladkať a dokonca ani na mňa nezazeral, ako mal vo zvyku. Primáty sú neskutočné stvorenia, prinášajú každý deň nové a nové prekvapenia. A ja som rád, že môžem byť pri tom..


 

11.11.2010: Jednoduchý návrh elektrifikácie ubikácie pre chovateľov

Nedávno som zostrojoval zmenšený a podstatne zjednodušený systém pre riadenie ubikácie. Pojem riadenie je je úplne správny, nakoľko nejde o plne automatizovaný systém. Začínajúcemu chovateľovi však bude určite stačiť na .. >>


 

08.11.2010: Ako veľmi je potrebná regulácia vlhkosti pre malé opičky?

O vhodnej, či nevhodnej vlhkosti v ubikácií sa už popísalo množstvo článkov a odporúčaní. Niekto odporúča vlhkosť na minimálnej úrovni 60%, iný zas je zástancom 80% vlhkosti pri teplote medzi 24° C až 26° C. Aká je poto.. >>


 

02.11.2010: Príprava na zimu: okruh vykurovania čiastočne hotový

Dnes som robil tlakovú skúšku kúrenia. Ako som predpokladal, všetko dobre funguje. Tlak studenej vody je 1,2 bar, pri maximálnej teplote stúpne na 3,1 baru. Čo je dobrá hodnota. Žiadna expanzná nádoba nebude v systéme. Na čo aj? Tlakové rúry, čerpadlo, radiátory a výmenník je dimenzovaný na 6bar. Ostáva nám ešte aj rezerva, pre istotu som do systému dal jeden poistný ventil v hodnote 4 bar. Nie je to úplne profesionálne spravené, ale to nevadí. Zásobník s výmenníkom sa mi nepodarilo namontovať na stenu, keďže s ním skoro celá stena spadla. Vyzváral som mu pekný podstavec. Výrobca odporúčal minimálnu výšku zásobníku 60cm nad zemou kvôli spodným vývodom. Keďže mám tenké paprčky, nechal som len 15 cm, nebol žiadny problém s pripojením vlnovca, ešte by mi tam okrem rúk a noha vošla. :-) Chýba ešte riadiaca jednotka, zatiaľ som tom pripojil len časovač na čerpadlo, aby nám to pekne kúrilo. Teraz každú hodinu 15 minút kúrime do ubikácií. S riadiacou jednotkou mám trošku problém, keďže výmenník a čerpadlo je vzdialené asi 30 metrov od ubikácií. A nie je možné tam natiahnuť vodič k termostatu. Musím dorobiť bezdrôtový vysielač a prijímač na komunikáciu medzi čerpadlom a termostatom v ubikácií. Predávajú sa hotové aj celé sety, ale mám obavu s dosahom signálu. Preto bude lepšie vyrobiť si ho sám.

vymennik a zasobnik

Podarilo sa nám dokončiť aj samotný exteriér ubikácie. Prednú stranu sme obložili polystyrénom a presieťkovali. Už to hneď lepšie vyzerá. Vonkajšie výbehy nechám na jar, tento rok by som ich nestihol včas dorobiť. To bude zvárania..

ubikacia jesen 2010


 

31.10.2010: Podstielka pre opičky, čo je vhodné dávať na podlahu?

Každý chovateľ primátov určite riešil tento problém. Aký materiál použiť na podlahu ubikácie? Možností je viacero. Hobliny, rašelina, kokosové vlákno – lignocel, kokosová drť, kôra zo stromov, či nechať len holé linoleum.. >>


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2025 J&D MEDIA s.r.o.