Tamarín pinčí (Saguinus oedipus)

Naším prvým primátom bol tamarín pinčí. Latinské označenie je Saguinus oedipus. Medzi chovateľmi je tiež obľúbený názov pankáči. Ich hlavičku totiž skrášľuje účes na kohúta - biely pank. Patria medzi pazúrikovité opice (drápkaté), lebo ich končatiny sú ukončené ostrými pazúrikmi. Sú o niečo väčší ako tamaríny sedlové.


Ešte sme nemali ani dokončené ubikácie, už sme mali kúpeného tamarína pinči. Čakali sme na jeho príchod skoro šesť mesiacov, ale nakoniec sa k nám nasťahoval. V našom chove máme chovný párik. Samček prišiel zo ZOO Košice a samička od súkromného chovateľ a z Vyškova. Samček dostal meno Leonardo a samička sa volá Beruška. Samček je zatiaľ veľmi plachý, ale to sa časom zmení. Tamarín pinči je veľmi živá opička, oveľa viac skáču ako tamarínky sedlové. Občas ho vidíme ako preskočí veľkú vzdialenosť a už visí na lampe, alebo webkamere.

Tamarín pinčí pochádza z oblastí Panamy a Kolumbie. Kúrime im rovnako ako tamarínom sedlovým a to na 24°C. Všimli sme si, že na zmeny teploty nie sú až tak háklivé. Nekýchajú ani pri teplote 22°C. V domčekoch však majú teplotu 28°C. Vážia okolo 400g a merajú okolo 240cm. Žijú v pároch, ako normálna rodina. Mávajú až dva krát do roka mladé. Najčastejšie majú jedno mimino, niekedy majú aj dvojičky. O mláďatko sa stará otec, ktorý ho nosí na chrbte a mamine ho dáva len na kŕmenie.

Spadajú pod CITES I(A), takže na ich chov je potrebné vybaviť si potrebné povolenia. Zároveň je ich potrebné nezameniteľne označiť - čipovať. Nie sú vhodné ako domáci miláčikovia, pokiaľ sa nejedná o umelý odchov. Podľa niektorých štatistík vraj už žije viac tamarínov pinči v chovoch, ako vo voľnej prírode. Z našich skúseností sme zistili, že sú trošku viac akčnejšie ako tamaríny sedlové. Majú aj väčšie zúbky, takže ich uhryznutie je aj o niečo bolestivejšie. Preto netreba ich v čase mladých príliš hladkať, inak pocítite čo dokážu také malé zúbky narobiť.

Naše tamaríny pinči dostávajú ráno bezmliečnu kašu s arabskou gumou. Samcovi príliš nechutí, ten má radšej ovocie a rôzne oriešky. Nezabúdame ani na vitamíny. Celodenne majú vždy v miskách nejaké ovocie a zeleninu. Dávame im uhorky, reďkvičku, papriku, kaleráb, mrkvu. Z ovocia jabĺčko, mango, melón, papáju, granatové jabĺčko, čerešne, hrozno, nektariny, broskyne. Občas stravu spestríme jogurtom, tvarohom, varením zemiakom, či vajíčkom. Skúšame aj varené kuriatko. Na večeru dostávajú obľúbený hmyz a to sarančatá, cvrčky a výnimočne múčne červy i šváby. Samček dáva prednosť už zabitému hmyzu. Pochutí si napríklad na šváboch, ale musia byť najprv zaliate vriacou vodou a hneď studenou. Možno sa to časom zmení, je u nás krátko a má ešte zo všetkého strach. Samička taký problém nemá, chmatne živého sarančeka, spraví chrum chrum a je po sarančekovi. Dodatok: Už aj Leo si zvykol na sarančatá. V zásade spapá všetko, čo papá Beruška.


tamarín pinči
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.