Základné informácie o primátoch trošku inak, príbehy s opicami

Primáty, opice, poloopice, opičky patria k najpopulárnejším exotickým zvieratám u nás. Vidíme v nich tvora, ktorý je nám ľudom najpodobnejší. Dokážeme dlhý čas tráviť v zoologickej záhrade pozorovaním hier a života primátov. Majú v sebe toľko ľudského. Mám v pamäti príhodu zo zoologickej záhrady, keď malé asi päť ročné dievčatko pozorujúce opičky zrazu poťahalo mamu za sveter a povedalo „Mamina, ten ujo opica je ako tatino, tiež tak leží na gauči a zazerá, keď príde s roboty. Na chrbte ma chlpy ako tato, to je tatova rodina?“. Mamina sa usmiala, rovnako ako všetci na okolo a odpovedala „Aj ja si myslím“..


Primáty po latinsky známe ako primates patria medzi cicavce a zahŕňajú celú skupinu druhov, ktorých je celkovo viac jako 350. Väčšina z nich patrí medzi ohrozené druhy, ktoré sú blízko k vyhynutiu. Niektoré majú na rukách a nohách nechty ako človek, iné majú pazúriky. Tieto sú známe ako pazúrikovité – drápkaté opičky, napríklad známe tamaríny. Väčšinu života prežijú na stromoch. Niektoré zo stromu radšej ani nezlezú, iné zas radi behajú aj po zemi.

Nebudem rozoberať na tejto stránke odborné veci a odborné rozdelenie primátov. Od toho sú iné odborné stránky a knihy. Napríklad teraz pripravuje nový portál www.primaty.sk, kde nájdete všetko potrebné o primátoch. Chcem Vám skôr tu popísať ich život v chovoch, či vtipné príhody, ktoré nám dokážu priblížiť ich podobnosť s človekom a poukázať na ich inteligenciu.

Opičky sú veľmi inteligentné tvory. Dovolím si povedať, že svojou inteligenciou a učením patria medzi najinteligentnejšie zvieratá na zemi. Samozrejme po nás ľuďoch a čiastočne delfínoch. Dokážu nám každý deň pripraviť nové prekvapenie. Potrebujú rovnako ako ľudia neustále nové podnety inak sú smutné. Dovolím si pár príhod od chovateľov primátov, opíc..


Opica je učenlivý záhradkár!

Máme informácie o chovateľke, ktorá má malpu. Malpa je známa svojou veľkou inteligenciou. Dokáže používať v živote aj rôzne nástroje, napríklad kamene. Táto pani mala veľkú záhradu, po ktorej jej občas behala jej opička. Záhrada však mala kopec buriny, tak ako to u záhrad býva. Raz ukázala opičke, že keď vytrhne burinku, tak jej dá piškót. Opička chvíľku trhala burinu a jedla piškóty, ale po čase odbehla preč, naháňať chrobáka. Chovateľka zabudla už aj na túto skúsenosť. Jedného rána pustila opičku von do záhrady. Prešla hádam aj hodina a opičky nikde. Zľakla sa a išla z domu do záhrady skontrolovať, čo sa deje. Pred dverami ju však čakala veľká kopa buriny(tiež kvetov a zeleniny) vytrhaná zo záhrady a malpa ktorá naťahovala packu, že chce veľa piškótov, veď vytrhala polovicu záhrady..

Môžu byť škodoradostné a vedia sa pomstiť!

Neviem presne, či mali chovatelia kočkodana, alebo inú podobnú opicu. Viem však, že ich opica rada sedela pri otvorenom okne, ktoré susedilo so susedovým pozemkom. Sused práve prerábal dom a okolo okna chodilo veľa robotníkov. Jeden z nich robil „opičky“ na opicu a len tak zo zábavy ju opľul. To nemal robiť. Na druhý deň opica si sadla k oknu, pootvorila ho a začala slintať. Neviem už, či pred tým nebola si aj nabrať vodu do úst. Čakala tam možno aj hodinu pokiaľ sa neukázal ten robotník. Keď prišiel a začal robiť opičky, čakalo ho nemilé prekvapenie, taký pľuvanec ešte v živote určite nezažil. Opica potom celá spokojná odišla sa hrať..

Poradia si s iným zvieraťom!

Predstavte si makaka a kocúra v jednom byte. Nažívajú si spolu celkom dobre. Občas makak zaútočil na kocúra, ale jeho majiteľ – alfa samec si to s ním pekne stručne ručne vydiskutoval. Makak mal rešpekt pred majiteľom. Raz si makak všimol, že kocúr nenávidí vodu, hlavne ak ho majiteľ chcel občas okúpať. To boli boje a škrabance. Kocúr jedného dňa robil zle makakovi, ktorý sa pokúšal natlačiť do rukáva trička. Až tak moc, že nahneval makaka. Ten pozrel na majiteľa, chmatol kocúra a šup s ním do akvária. Kocúr vyskočil hádam aj po strop a makak celý spokojný išiel opäť naťahovať tričko, ktoré sa mu podarilo ukoristiť zo skrine..

Opička ako domáci majster!

V jednej minizoo mali samičku makaka. Kúpili jej hojdačku. Na druhý deň bola hojdačka kompletné rozobratá. Zložili ju späť a opička mala opäť zábavu.. Je veľa príbehov o tom ako opičky montujú, skrutkujú, rozoberajú. Určite ste o nejednom už počuli, no nie sú to šikovné tvory?

Nehody, ukáže Vám kto je pánom!

Ak sa väčšia opička rozhodne, že niečo čo ste jej dali patrí len jej, tak iste to bude tak. Ešte neskúsený chovateľ si doniesol domov opičku. Hral sa s ňou tak, že jej dával dobrotku a hneď si ju schovával do dlane. Ešte nepoznal mimiku opice, ktorá mu dávala na jasne na známosť, že sa hnevá. Ukázal je opäť dobrotku a choval ju do dlane. Už to iste nebude robiť, hneď ako sa mu zrastie ten zlomený prst, ktorý mu odlomila nahnevaná opica. Opica má obrovskú silu a má v sebe kúsok divého zvieraťa, nezabúdajte na to! Naši známi majú kočkodana. Ten tiež keď zbadá, že máte v ústach žuvačku, hneď ju chce. Ako zabránite silnej opici aby si ju z vašich úst sama nevybrala? Nijako, to si môžete byť istý..

Môže Vás pekne strápniť!

Keď už spomínam našich známych napadne ma jeden ich príbeh. Ako išli s kočkodanom v aute na letný výbeh. Budem ich volať teta a ujo, ak toto práve čítate – nehnevajte sa, len som chcel byť diskrétny :-) Teta šoférovala a ujo sedel v zadu a držal na vôdzke kočkodana. Okienko bolo otvorené, aby mal dostatok čerstvého vzduchu. Zastali na križovatke a vedľa auta stál bicyklista. Kočkodan neváhal ani chvíľku a štuchol bicyklistu tak silno, že skoro zletel z bicykla. Nezabudol sa hneď schovať. Predstavte si ten pohľad bicyklistu, ktorý pozerá aký somár ho štuchol a vidí len uja sediaceho na zadnom sedadle v aute..

Opice sú nádherné tvory, keď raz podľahnete ich čaru, ťažko sa ho zbavíte. A Váš život sa zmení od základov. Časom možno doplním aj iné príbehy. Verte, máte sa na čo tešiť..


 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2023 J&D MEDIA s.r.o.