Ako sme stavali ubikáciu A pre naše opičky II.

Fotografií počas výstavby sa nám veľa nazbieralo. Museli ste ich rozdeliť do dvoch častí. Hlavne kvôli návštevníkom, ktorí majú pomalšie pripojenie k internetu.

Ak si chcete pozrieť prvú časť výstavby, kliknite na staviame ubikáciu A I..


Osadené rámy okien. Jedna časť nosného strešného trámu je vyšie ako druhá. Prejavilo sa to tak, že pravé okno vyzerá byť na krivo. Na druhom obrázku je vidieť osieťkované steny ubikácie.

osadenie rámov okien

sieťka na stenách

Máme položenú dlažbu. Pod dlažbu sme dávali elektrické vykurovanie tvorené vykurovacími rohožami ECOFLOOR 160 W/m2 so zvýšenou ochranou.

dlažba v ubikácií

Takto sme osádzali sklá do rámov. Prišli moji strýkovia, bratranec i kamarát. Ráno sme si mysleli, že za 2 hodinky to máme spravené. O siedmej večer sme dokončovali posledné okno.

osadenie okenného skla

pohlad na okná

Už máme omietnuté a vymaľované podkladovou farbou. Teraz začíname s maľbou rastlín a stromov, nech sa opičky dobre cítia.

malovanie ubikacie

malovanie ubikacie2

Miesto na riadenie systémov elektroniky už začína mať svoj tvar.

stĺp na elektroinštaláciu

Riadenie systémov elektroniky ešte raz. Už v dokončenom tvare, počas testovania.


stlp na elektroinstalaciu je hotovy
  • 1.riadenie vykurovania domčekov (postupne podľa programu prepína čidlá a ohrevné káble v spacích domčekoch, dokážeme tak regulovať teplotu u každého druhu zvlášť)
  • 2.termostat riadenia domčekov (kontrolný termostat, aby sme vedeli aká je teplota v jednotlivých domčekoch)
  • 3.termostat vykurovania ohrevných rohoží v podlahe (máme hlavné vykurovanie zapustené v podlahe, aby sme využili akumulačnú schopnosť podlahy – 30 až 40cm betón na 10cm polystyréne)
  • 4. riadenie UVB lámp
  • 5. riadenie biolámp (zapínajú sa 30 minút po UVB lampách, aby sme cez zimu zabezpečili letný deň)
  • 6. riadenie doplnkových ohrevných rohoží
  • 7. termostat doplnkového krízového vykurovania halogenidmi (ak by prišli veľké mrazy a teplota by klesla na 20 °C, zapne sa automaticky prikurovanie výkonnou lampou)
  • 8. monitorovacia kamera s IR (okrem webkamier sme nainštalovali aj kamerový systém so záznamom 6 mesiacov do okolia ubikácie aj samotnej ubikácie, má možnosť aj nočného videnia, keby sa niečo v noci udialo)
  • 9. riadená zásuvka na reguláciu zvlhčovača prostredia (sem bude zapojený digitálny zvlhčovač vzduchu)
  • 10. riadenie elektrickej energie - na záložný zdroj (prepínač tvorený relé, ak príde k výpadku, zapne sa zálohovaní zdroj energie z autobatérie a meniča)

Vyrábame rozdelenie ubikácií a dvere. Na ne pôjde pletivko.

vyroba ubikáciií

Takto sme vyrábali domčeky. Každú OSB dosku sme zbrúsili a natreli 3 vrstvami zdravotne nezávadného laku. V pozadí je domček pre tamarínky, v predu domček pre lemúra.

výroba spacich domcekov

Pohľad na vstupnú chodbičku k ubikáciám.

vstupna chodbicka

Domček pre tamarínky.

domcek pre tamarinky

Domček pre útloňov. Zatiaľ tam asi budú tiež tamarínky, pokiaľ nezoženie útloňov.

domcek pre utlona

Domček pre lemúra.

domcek pre lemura

Pripojenie vykurovania pre jednotlivé domčeky. Jeden kábel je teplotné čidlo a druhý je vodič k ohrevnej rohoži v podlahe domčeka. Keď sa domček prichytí, káble ostanú skryté za ním.

elektro v domcekoch

Naša výstavba vnútorných ubikácií dorazila do zdarného konca. Pozrite si pár fotografií s našich ubikácií. Na prvom obrázku je pohľad do chodbičky a na ostatných sú už jednotlivé ubikácie.

chodbicka ubikácii

ubikacia pre lemura

ubikacia pre tamarinov

ubikacia pre tamarinov2

ubikacia pre utlonov

ubikacia pre utlonov2

Exteriér ubikácie. Na budúci rok sa pustíme do vonkajšieho výbehu pre opičky.

ubikacia jesen 2010

Na záver

Pýtate sa koľko nás to stálo? Neskutočne veľa. Za sumu 20.790 Eur (626 333 ,- Sk) sa nám podarilo postaviť domček pre opičky. Malé bločky a náklady za kúpu vybavenia( píly, frézu, miešačku, vŕtačky, karbobrúska, búracie kladivo, pásová brúska,náradie všetkého druhu, ...) som tam radšej ani nezarátal. Veľa vecí som robil sám s mojou polovičkou a sestrou (strecha, eurookná, zateplenie, kompletná elektroinštalácia a výroba riadenia), takže sme ešte aj veľa ušetrili. Keby sme si to dali spraviť všetko odbornej firme, výsledná cena by dosiahla výšku milióna korún.

Takže chovať primáty nie je veru lacná záležitosť. Teraz sa občas mierne pousmejeme s malou výčitkou pri srdci, že koľko to celé stálo. Predpokladal som na začiatku sumu okolo 3000 Eur. Nevadí, čo už. Niekto si kúpi nové auto, niekto toľko peňazí prepije a niekto má opičkáreň :-)

Na záver k našej ubikácií chceme poďakovať ľudom, ktorí nám pomáhali pri jej stavbe. Rodine Patkovej za cenné rady k chovu, topné káble do domčekov a rašelinu. Mojej sestre Andrejke a mamime za hodiny a hodiny šmirgľovania, maľovania, upratovania a špárovania. Kamarátom „kopáčom, vyvážačom zeminy, luďom od miešačky, nosičom trámov, skiel“ menovite Milošovi, Jurajovi, Mirovi, Dušanovi a ďalším nájomným robotníkom, ktorých mená si ani nepamätám. Tiež ďakujem za pomoc Marekovi a jeho synovcom a kamarátom pri betonáži, mojim dvom strýkom, Petríkovi a môjmu bratrancovi Rasťovi. Musím spomenúť Andreja, ktorý pomáhal montovať pletivo a Šimonovi za stromčeky. Nesmiem však zabudnúť ani na tatina mojej drahej, ktorý okrem cenných rád pomohol aj materiálom.

PS: Už sa nám zdá priestor malý, špekulujeme do budúcnosti kúpiť niečo väčšie, napríklad zrušené roľnícke družstvo, alebo kus lesa. Potom to bude tá správna stanica - Zoo pre záchranu primátov a iných zverov, ktorá je našim cieľom. Len musíme ešte veľa veľa veľa pracovať, aby sme zarobili nejaké korunky, bez nich to dnes bohužiaľ nejde.


 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.