Ako hryzú opice? Pár odporúčaní pred kúpou primáta.


V poslednej dobe nám píše a volá množstvo ľudí, ktorí by chceli chovať doma v byte opičku. Vždy keď v televízií je nejaký program o opičkách počet volajúcich sa zdvojnásobí. Veľa krát záujemci o chov opíc ostanú zaskočení tým, čo im povieme. Najčastejšie ide o podobné otázky: Malá opička hryzie? Malá opička z rodu Kosmáč (Callithrix), či Tamarín (Saguinus) aj pekne škriabe? Nie je vhodná preto k malým deťom? Môže byť aj malpa nebezpečná, veď je taká malá a zlatá? Ako mi len taká malá opica môže už ublížiť? Môžem kúpiť makaka k deťom?

Nechcem aby ste si mysleli, že Vás chcem odhovárať od kúpy opičky. To ani náhodou. Sú to totiž nesmierne milé a relatívne inteligentné stvorenia. Dokážu Vám vyčariť úsmev na tváričke. Ale majú aj svoju druhú tvár o ktorej sa veľmi nehovorí medzi chovateľmi.

Pokiaľ sa už naozaj rozhodnete chovať opičku v byte ako domáce zvieratko, čo veľmi neschvaľujem (a nikomu ani nebudem odporúčať) je kúpa primáta z umelého odchovu tzv. „flaškáča“. Je to jedinec, ktorý bol odhodený rodičom, ktorý sa oň nevedel postarať. Úlohu rodiča prevzal chovateľ, ktorý sa o opičku staral, kŕmil ju a vychoval. Takáto opička je viacmenej vhodná na život s človekom, ale nie je vhodná na ďalší chov. Nedokáže sa plnohodnotne postarať o svoje budúce potomstvo. V drvivej väčšine sa opičkám z umelého odchovu rodia opäť „flaškáče“, lebo rodič sa nevie o nich postarať. Nemal ho to totiž kto naučiť. Tieto opičky umelo odchované majú väčšiu náklonnosť k človeku ako k opičkám svojho druhu. Veľa krát aj keď je jedinec opätovné vrátený medzi opice, nie je prijatý do skupiny. Preto je aj vhodný na chov i spolužitie s človekom a dokáže sa celkom dobre domestifikovať.

Hryzú opice? Škriabu do krvi? Áno..

Malé tabu je pre potenciálneho kupca primáta je fakt, že občas môže chovateľa pohrýzť, či poškriabať. Veľa sa o tom nehovorí. Každý človek si pamätá skôr tie milé chvíľky, na negatívne sa rýchlo zabúda. Keby ste sa pozreli na moje ruky, určite by ste na nich pravidelne našli nejaký ten škriabanec, či kúsanec. Osobne tomu nevenujem nejakú veľkú pozornosť, už som si na to celkom zvykol. A lekárnička s rýchlo-stehmi je vždy v ubikácií po ruke. Otázne je, či si na to zvykne aj budúci chovateľ, či jeho dieťa. Množstvo ľudí chce kúpiť opičku k deťom. Akosi pozabúdajú na toto riziko, prípadne ho maximálne podceňujú.

Ako príklad stačí jeden deň kŕmenia len tamarínov u nás. Prídete do ubikácie, sadnete si na zem, dobehne opička, skočí Vám na nohu, ruku či plece a teší sa, že ste jej v ruke priniesli kúsok jedla. Pri doskoku sa trošku pošmykne a máte pekný škriabanec na ruke. Okamžite Vám začne rukami otvárať Vaše ruky či tam nemáte nejakú dobrotu. Veľa krát tak necitlivo, že máte ďalší škriabanec. Dáte jej nejaký hmyz. Dáte hmyz aj ostatným. Jej však sa zdá byť málo, prípadne si myslí, že máte v ruke ešte kúsok jedla a hneď je to tu. Celá nahnevaná sa Vám zahryzne do ruky, že jej nechcete dať o čo máte v ruke. Podobné to je aj s pohladením. Niekedy má náladu na hladkanie inokedy nemá. Najprv len uskočí kúsok ďalej aby Vám dala najavo, že dnes nemá náladu. Ak ju aj tak obťažujete, pohryzie Vás.

A skúste vysvetliť Vášmu dieťaťu, že opička nie je psík, alebo mačka, ktorá nechá zo sebou robiť čokoľvek. Dieťaťu to jednoducho nevysvetlíte a nakoniec skončí s kúsancom. A to nehovorím ešte o väčších primátoch ako malpa, makak, či mačiak. Tie keď Vás uhryznú ostáva Vám len rýchla návšteva nemocnice a pár „štichov“ na ruke.

Opička nie je plyšová hračka a domáci maznáčik. Aj keď občas niektorý „flaškáč“ môže byť maznáčik, ale to je skôr výnimka a Vy nikdy dopredu neviete akú povahu bude mať zrovna ten Váš primát. Opice majú vo svojej tlupe jednoznačnú hierarchiu a tam budete patriť aj Vy aj Vaše dieťa. A dieťa bude iste na konci rebríčka, takže si bude dovolovať opička naň najviac. Jedinou možnosťou je si vydiskutovať ručne stručne pozíciu v tlupe, čo nie je ľahká záležitosť. Nahnevaný primát v boji má oveľa viac posunutý prah bolesti ako človek. Má aj podstatne viac zmesi adrenalínu a testosterónu v krvi. Mimochodom skúste švacnúť jednu „výchovnú“ samcovi makaka v puberte po tom, čo Vám z ruky strieka krv od jeho hryznutia až po kosť. Rád si to pozriem :-)


Dátum pridania:19.01.2011
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.