Jednoduchý návrh elektrifikácie ubikácie pre chovateľov


Nedávno som zostrojoval zmenšený a podstatne zjednodušený systém pre riadenie ubikácie. Pojem riadenie je je úplne správny, nakoľko nejde o plne automatizovaný systém. Začínajúcemu chovateľovi však bude určite stačiť na to, aby jeho opička mala prijateľné podmienky na život. Náklady sa pohybujú na hranici 400 Eur, čo nie je veľa. Rozhodol som sa zverejniť tento zjednodušený návrh aj pre ostatných začínajúcich chovateľov primátov. Prípadne ak by niekto z Vás potreboval pomôcť s výrobou, nie je problém, rád poradím a pomôžem..

Zjednodušený systém obsahuje záložný zdroj, svetelný okruh, zvlhčovač a vykurovaný domček. Súčasťou je aj malá meteostanica s externým snímačom vlhkosti a teploty. Tento systém je určený skôr do bytu, či rodinného domu, kde je teplota prostredia na úrovni približne 22 °C a ubikácia je robená ako samostatne stojaca klietka z dosiek a skla. Preto systém neobsahuje riadený okruh kúrenia mimo domčeka na spanie.

Toto je návrh jednoduchého systému, dá sa postupne rozšíriť aj o ďalšie možnosti, ale na začiatok to stačí. Po kliknutí na obrázok sa Vám zobrazí v plnej veľkosti..

navrh jednoduchej elekrifikacie

Vyhrievaný domček obsahuje ohrevnú rohož zaliatu spolu s teplotným čidlom do 2,5 cm betónového poteru. Je pripojený na termostat. Vhodné je používať termostat s pred kalibrovaným čidlom. Používali sme čidlá KTY 84, ale tie vyžadovali kalibráciu a kalibrovať čidlo zaliate v betóne je priam nemožné. Ideálne sú aj cenovo prijatelné čidlá DS18B20. Vhodné je si zakúpiť hotový modul, či stavebnicu termostatu s externým čidlom. Termostat prepojíme s domčekom a zapojíme ho na záložný zdroj energie (ideálne je UPS k počítaču). Ohrev domčeka je trvalo zapnutý. Cez leto ho samozrejme môžeme vypnúť. Niekedy je ho potrebné vypínať aj cez zimu, hlavne ak opička nechce chodiť z domčeku sa ohrievať pod svietidlo s potrebným spektrom. Ideálna teplota podlahy je 30 - 32° C. Malé upozornenie, ak bude opička spať s hlavou von s domčeka, alebo mimo domčeka je potrebné znížiť teplotu!

Zvlhčovanie vzduchu je tvorené jednoduchým zvlhčovačom. Nie je dobrý digitálny pre tento prípad, lebo po vypnutí napájania časovačom sa nezapne na pôvodne nastavené hodnoty. Digitálne sú vhodné do veľkých ubikácií kde môžeme rovno využiť zabudovaný snímač vlhkosti vo zvlhčovači. V tomto prípade sa však zvlhčovač nachádza mimo klietky. Jeho zabudovaný snímač vlhkosti je nám na nič, lebo meria vlhkosť v byte a nie rovno v klietke. Prípadne je možné dokúpiť merač vlhkosti so spínacím relé a mať automaticky regulovanú vlhkosť, ale to už by nebol úplne jednoduchý systém. Zvlhčovač treba kúpiť taký, do ktorého ústia pary sa dá vložiť rúra. Rúru (napr. ohybný krk) pripojíme k stene ubikácie. Zvlhčovač pripojíme na časovač a nastavíme cca 3-4x za deň aby sa zaplo na pár minút zvlhčovanie - toto je potrebné skúsiť pokusom s malou meteostanicou, ktorá vie merať vlhkosť aj teplotu. Skúsime ako dlho nám vlhkosť vydrží na prijateľnej hodnote a podľa toho nastavíme intenzitu zapínania zvlhčovača na časovači. Hodnota vlhkosti je dosť individuálna a pohybuje sa na úrovni 70 - 80%.

Svetelný okruh je zapojený tiež na záložný zdroj. V prípade dlhšieho výpadku je vhodné lampu vypnúť, aby ostal na záložnom zdroji len vyhrievaný domček. Ak bude opičke zima, bude pekne sa ohrievať v domčeku a neprechladne nám. Ideálne je nastaviť svetlo od 7:00 – 17:00. Naše opičky o tejto hodine chodievajú spávať. Svietiť je potrebné hlavne v zimných mesiacoch. Ak Vaše opičky nemajú letný výbeh, alebo majú menej priameho slnečného svetla je potrebné používať žiarivku s vyváženým spektrom (UVA aj UVB) po celý rok. Žiarivka nedodáva počas svojej životnosti plné spektrum svetla, preto je vhodné ju približne po roku vymeniť.


Dátum pridania:11.11.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.