Preventívne užívanie lieku Vermox proti červom u opíc


Väčšina domácich zvierat dostáva raz ročne prípravok proti rôznym červom. Nikde sa však nepíše ako je to u primátov. Samozrejme, nie je dobré dávať len tak opičkám lieky, najlepšie je keď sú zdravé. Ale, .. Vždy musí byť nejaké ale. Nejaký parazit vo forme červa je v prvotných štádiách ťažko zistiteľný, väčšinou sa príde na to, že ho opička má až neskoro, na základe druhotných znakov ako je chudnutie, zlý stav srsti a podobne.

Zameral som sa na štúdium odčervenia u primátov. V zásade ak je vhodné stravovanie primáta, nemal by dostať nejakého parazita tohto druhu. Nikdy si však nemôžem byť istý, či náhodou v potrave sa nevyskytuje už zárodok. Nakoniec sa mi podarilo zistiť, že je to celkom vhodná vec – preventívne opičky raz do roka, či raz za dva roky odčerviť. Ublížiť tým primátom nemôžme. Dôležitý je však výber vhodného prostriedku – liečiva.

Primátom sa väčšinou aplikujú lieky určené pre ľudí, nakoľko sú ľudom veľmi podobné. Po porade s veterinárom sme zvolili liek Vermox. Tento liek sa užíva u ľudí na liečbu infekcií spôsobených jedným alebo niekoľkými z nasledujúcich červov: mrľa ľudská (Enterobius vermicularis), bičíkovec tenkohlavý (Trichuris trichiura), škrkavka detská (Ascaris lumbricoides), machovec (Ancylostoma duodenale, Necator americanus), tropické hlísty (Strongyloides stercoralis) a pásomnica (Taenia sp.). U opíc sa nám v celku osvedčil, bol bez nejakých vedľajších reakcií. Podanie lieku sa robí v dvoch fázach. Druhá dávka sa podáva po 4 týždňoch od podania prvej dávky. Dávali sme 1/4 tabletky na jedného primáta. Dávka záleží samozrejme od hmotnosti primáta. Ak máte lemúra, či malpu môžete dať aj celú tabletu. V najhoršom prípade ich pri väčšej dávke len preženie..


Dátum pridania:06.10.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.