Pripravujeme sa na zimu, objavujeme nedostatky ubikácie.


Pokiaľ ešte vonku nie je veľká zima, rozhodli sme sa vymeniť rašelinu opičkám. Cez zimu chceme obmedziť zbytočne dlhé otváranie dverí, lebo ako sme zistili, aj krátke otvorenie otvorenie dverí spôsobí mierne klesnutie teploty v ubikácií. Plánujeme dorobiť niečo ako medzi chodbičku s ďalšími dverami. Prípadne použijeme také dlhé igelitové pásy až po zem, ktoré obmedzia prísun ľadového vzduchu k opičkám. Máme strach, či nemôže ich ofúknuť chladný vzduch a aby nám nedajbože neprechladli.

Na výmenu rašeliny potrebujeme veľa rašeliny a niekoho kto ju vymení. Napríklad mňa.

raselina

raselina a upratovac

Pustili sme sa tiež do výroby domčekov vo verzií 2. Tie pôvodné neboli zlé, mali len pár nedostatkov. Prestali sme používať teplotné čidlá KTY 84, ktoré vyžadovali kalibráciu. Kalibrovať čidlo zaliate v betóne bolo priam nemožné. Nasadili sme preto modernejšie senzory Dallas - DS18B20. Novšie domčeky majú prednú stranu s kusovej dosky, ktorá nie je taká ostrá ako OSB doska a odoláva lepšie vode. Lepšie sa bude aj umývať. Na domčeky sme dali 4 vrstvy zdravotne nezávadného laku na detské hračky. Pôvodné domčeky mali vrchnú stranu priskrutkovanú, v novšej už je vrchná časť odnímateľná. Upravili sme aj otvor – vchod na domčeku. Stačí aj užší otvor, ale hlavne nech je vyšší, hlavne ak budú mláďatká sa nosiť na chrbte.

vyroba domceku

vyroba domceku2

vyroba domceku3

Trošku nám štrajkuje aj kúrenie, upravujem radiátory a hrajeme sa s tlakom vody. Po tranzite vody do ubikácie klesá nám jej teplota na približne 45 °C, čo sa prejavuje na celkovej výhrevnosti radiátorov. Takže novšia verzia radiátorov dostane oveľa viac medených rebier, aby mali väčšiu výhrevnú plochu, keď už je teplota nižšia. Uvidíme ako to bude stíhať, keď bude vonku -20 °C. V zálohe máme stále kúpu klimatizácie s ohrevom ako ďalší dokurovací článok.


Dátum pridania:20.11.2010
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2023 J&D MEDIA s.r.o.