Röntgenový snímok (RTG) tamarína sedlového, máme prvý úraz


Dnes ráno sme prišli dať raňajky naším opičkám. Všetko vyzeralo byť v poriadku, až na malého tamarína sedlového, ktorý má dva mesiace. Volám ho Kýblik. Držal sa tatovi na chrbte a ani chutné ovocie ho nejako nelákalo. Bolo mi to hneď divné, vždy, keď prídeme, Kýblik zlezie z chrbta a prvý je pri jedle.

Pozriem sa bližšie a čo nevidím. Držal sa len jednou rukou, druhú mal voľne spustenú pri tele. Jeho ruka nebola taká maličká, ale skôr pripomínala mini boxerskú rukavicu. Až mi zle prišlo. Okamžite som volal pánovi doktorovi Toporčákovi - odborníkovi na choroby exotických zvierat do Košíc, čo s tým máme robiť. Košíc sa nám veľmi ísť nechcelo aj keď sme rátali aj s touto možnosťou. Predpokladal som, že to ma zlomené, keď mal taký silný opuch. Odporučil nás nakoniec na pána doktora Švihrana, ktorý pôsobí v Bratislave a má zároveň možnosť inhalačnej anestézie.

Dohodli sme si návštevu, už ustával len jeden problém. Ako dostať malého z otca dole. Poriadne som sa naobliekal, zobral si vybavenie, cez hlavu dal kapucňu a na ruky zváračské rukavice. Asi pól hodinu som sa pokúšal odchytiť malého. Nakoniec sa mi to podarilo. Keď som ho držal v rukách zaútočil na mňa tatino tamarínov sedlových. Chránil si svojho potomka. Oblečenie dostatočne chránilo, pred jeho ostrými zúbkami i keď nejaký ten kúsanec sa mi dostal aj do hlavy, medzi kapucňu. Riadna bolesť, poviem Vám.

Vyrazili sme rýchlo na veterinárnu stanicu, kde sme museli zröntgenovovať malého. Odporučili nám ho neuspávať, predpokladalo sa, že tam má vážnu zlomeninu a nemohli ho hneď operovať, nemali čas práve. Nechceli sme ho dva krát po sebe uspávať. Naobliekali nás do olovenej uniformy a chytili sme ho. Kúsal ako besný, pár malých rán nám ostalo na rukách ale RTG snímok sa podarilo spraviť. Vtedy sme si všimli ranu na dlani opičky. Snímok vyzeral negatívne na zlomeninu.

RTG snímok tamarín sedlový

Nakoniec dôvodom, opuchu bola tá zapálená rana. Nasadili sa injekčné antibiotika Amoxicillin. Dali sme opičku do prepravky a položili ju do ubikácie. Teraz denne podávame injekčne antibiotiká, máme ich na šesť dní, tak uvidíme ako to dopadne. Hádam to bude dobré.


Dátum pridania:12.04.2011
 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2022 J&D MEDIA s.r.o.