Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


25.03.2012: Očakávame nové veľmi zaujímavé prírastky do chovu..

Chovať makaka je taká malá šialenosť, hlavne v bytovom prostredí. Ale chovať dvoch makakov je šialenosť ešte väčšia. A tak nám tento týždeň pribudne druhá samička makaka, aby Pipi nebola sama. To zas bude zábava :-)

Podarilo sa nám kúpiť aj novú samičku tamarína sedlového. Bude to náhrada za našu „Mamču“ - samičku tamarína sedlového, ktorá nám uhynula. Novej samičke sa u nás veľmi páči, hneď sa skamarátila s celou tlupou. Hlavne sa páči vedúcemu samcovi, ktorý od prvého dňa by sa len s ňou páril..

Do nášho chovu zmiešaných druhov, pribudne aj samička tamarína pinči. Bude robiť spoločnosť Kyptíkovi (tamarín sedlový) a Falkovi (tamarín červenobruchý).

Vybavili sme aj iné zaujímavé opice a poloopice. Napríklad levíka zlatohlavého (Leontopithecus chrysomelas), kombu ušatú (Galago senegalensis) a makiho myšovitého – trpasličieho (Microcebus murinus). Keď ich privezieme, budú vhodne dopĺňať náš chov primátov..


 

02.02.2012: Ach tá Pipi nezbedná, alebo ako vyzerá bežný deň s makakom

V poslednej dobe nepíšem príliš o malých opičkách. Možno je to tým, že u nich sa toho veľa nemení, žijú si svoj život. Málokedy nás niečim novým prekvapia. Keď majú dobrú náladu, nechajú sa pohladkať, poskáču si po Vás, .. >>


 

23.01.2012: Začíname s výstavbou nových ubikácií..

Dnes sme boli konečne podať žiadosť a projekt na stavebný úrad. Dlhšiu dobu plánujeme výstavbu nových ubikácií pre opičky. Lenže bez stavebného povolenia sa nedá nič budovať, žiaľ. Materiál máme nakúpený, pozemok prichystaný, už len papiere a povolenia chýbali. A tie za pár dní budú. Nové ubikácie sme sa rozhodli tento krát postaviť z dreva a hrubých polykarbonátových dosiek. Bude to skôr klasická drevenica s priesvitnou strechou. Okrem ústredného kúrenia tam pridáme aj nový zdroj kúrenia – pec na tuhé palivo s prieduchovým systémom a s externým nasávaním vzduchu. Sám so veľmi zvedavý ako sa osvedčí tento nápad v praxi.

Tešíme sa už teraz, ako budeme môcť rozšíriť náš chov o nové druhy a konečne ho plnohodnotne sprístupniť verejnosti. Keď všetko dobre dopadne, začiatkom leta bude sa ktokoľvek môcť prísť pozrieť k nám.

Keď už píšem, možno by Vás zaujímalo, čo máme nové. Nič. Opičky sú zdravé a žijú si spokojný život. Budúce mesiace budú o novinky zaujímavejšie, pribudnú nám nové druhy primátov do nášho chovu.

A čo robí Pipi? Samú neplechu! Odtrhla nám záchod, zjedla mi posteľ tak, že mi z nej trčia len železné pružiny. Narobila aj kopec iných „drobností“, preto sme sa to rozhodli riešiť radikálne. Ale o tom bude iný článok..


 

28.12.2011: Odpovede na najčastejšie otázky, ktoré nám ľudia posielajú a píšu.

Sem tam nám napíše pár ľudí, ktorí sa zaujímajú o chov opičiek alebo už chovajú opičky. Snažíme sa im odpísať a keď je to v našich silách, aj poradiť. Niektoré otázky i odpovede sa dosť často opakujú preto sme si ich dov.. >>


 

27.12.2011: Keď sa makak začína dostávať do puberty..

Naša Pipi je malá zlatá opička, hlavne na fotkách. V skutočnosti to nie je vždy milá a zlatá opička. Čím je staršia, tým viac si začína k nám dovoľovať. Teda ku mne si veľa nedovolí, mňa sa bojí, ale k ostatným členom našej rodiny to až také ideálne nie je.

Posledný mesiac začína sa stávať silno majetnícka, všetko patrí len jej. Vôbec nevadí, že to máte oblečené a obuté. Ak si zmyslí, že Vaše kľúče alebo okuliare sú jej, nebojí sa zobrať si ich násilím. Neustále skúša, čo si môže dovoliť. Začala aj podstatne viac demolovať svoje okolie. Svojským spôsobom. Nedávno sa pokúšala nočný stolík vyniesť na skriňu. Ak jej to nešlo tak odtrhla aspoň dvierka z kuchynskej linky. A niet hádam väčšej zábavy ako ošúpať paplón ako banán. Myslíte si, že sa to nedá? Dá! Zoberiete paplón s natrháte povlečenie na 5 cm pásiky. Je až neuveriteľné akú má taká malá opica silu. O bojovných hrách nášho makaka a nášho psíka je už aj zbytočné písať. Samozrejme vždy má opica navrch, lebo jej zákernosť nepozná hraníc. Niekedy si hovorím, že mať radšej 5 detí by bolo rozumnejšie. Tie by aspoň nehádzali hovienka na strop a nechodili by si utierať ruky k nám do vlasov. :-)

S jej silou rastie priamoúmerne aj jej inteligencia. Keď sa ide napiť v noci do kúpeľne vody, pekne si zapne svetlo, pustí si vodu, napije sa a pri odchode vypne svetlo. Ale ak sa jej nechce spať a túži sa hrať, pozapína všetky svetlá v dome lebo vie, že ich pôjdeme zhasnúť. Rovnako ak pozeráte televízor a nevenujete sa jej, jednoducho Vám ho vypne. Prípadne ak sa nudí zapne si televízor a chvíľku ho pozerá. Obľubuje ČT1 a STV. Z pozerania televízora ostáva tak znechutená, že si sem tam odbehne uhryznúť nejakú mačku do nohy. Potom je spokojná.

Možno si poviete, že to nie je také hrozné. Ale keď sa rozhodnete jej vynadať situácia sa úplne zmení. Nedávno sa rozhodla moja drahá polovička vynadať Pipinke, lebo jej z pod hlavy ráno o 5tej zobrala vankúš a začala ho trhať na malé kúsky. Ako to dopadlo? To vidíte na fotografií. To nie je ruka Pipinky, ale mojej drahej polovičky. Existuje také malé prirovnanie z rozprávok „s čertmi nie sú žarty“, ale výborne sa to hodí aj na makaka. Lebo občas je aj makak taký malý čert :-)

makak uhryznutie a skrabance


 

02.12.2011: Chovateľ opíc je vraj obchodník a zarába na utrpení zvierat

Joj vy chováte opice, to sa máte. A dobre zarábate? Asi áno, veď máte nový dom. Zarábať na utrpení zvierat by sa nemalo, je to hnus!“ takto sa začal jeden rozhovor s človekom, ktorý ma dnes ráno pristavil na ulici. Na nohách mal značkové topánky, značkové oblečenie, v ruke drahý telefón, nové auto. Poznal som ho trošku z videnia. Nečakal na vysvetlenie o veci, do ktorej sa nevyznal. Bola z neho priam cítiť závisť. Odpovedal som mu s úsmevom, že nech zoberie svoje peniaze, vystavia ubikácie, obehá si všetky úrady a získa povolenia, nakúpi opice a nech sa pustí do úspešného chovu. Samozrejmosťou je riadne štúdium problematiky chovu. Opice majú svoj jedálniček, potrebnú vitamínovú štruktúru, problematické liečenie chorôb. Ale nech nie je potom sklamaný, keď zistí, že malý chov je skôr o neustálom dotovaní a nie o zarábaní peňazí! Je to skôr taká srdcová záležitosť.

Urazil sa a začal mi hovoriť, kde som zobral peniaze na postavenie domčeku pre opice a na nákup opíc. Že také veci stoja rádovo desaťtisíce Eur. Nie som prchký človek, ale v tomto okamžiku mi došla trpezlivosť. Sprostá otázka vyžadovala sprostú odpoveď. „Vytlačil som si ich! Pozrite sa, mám na sebe staré montérky, bundu ktorá má hádam 10 rokov, telefón mám za 900 korún. Roky pracujem od rána do večera. Nekupoval som si pičoviny, ktoré nepotrebujem, šetrili sme a dovolili sme si kúpiť opice i postaviť dom pre opice. Vy ste si kúpili nové auto za ušetrené peniaze a ja opice. Predajte auto, a tiež si môžete kúpiť opice. Čo Vám v tom bráni?“. Očervenel! Hneď prešiel do útoku: „Prečo potom chováš opice? Keď nie pre peniaze?“. Čo mu na to povedať? „Lebo obdivujem tieto nádherné stvorenia, je to moja záľuba. Rovnako ako ty si kupuješ drahé značkové oblečenie!“. Urazil sa ešte viac. „A čo je teba do toho, čo si ja kupujem. Nič!“. Začal som sa smiať a odpovedal som: „A teba je, čo do toho, či mám opice, alebo nemám.“ Voľačo si len zamrmlal a urazene odišiel preč...

Preto som si dovolil napísať pár viet o tom ako je to s chovom opíc. Množstvo ľudí ma o tom skreslené názory. Rôzne organizácie za záchranu zvierat a aj veľa ľudí odsudzuje to, že chovateľ napríklad odpredáva priebežne svoj odchov primátov. Vidia v tom len zisk a veľké množstvo peňazí. Spočítať si to dokáže každý jeden: „Narodilo sa mi za rok 5 opíc, predám ich a zarobím 140 tisíc Slovenských korún.“ Aj ja som mal podobný názor, ale čím ďalej vidím do problematiky, moje názory sa menia.

Nie, nie som obchodník s primátmi. Nepredali sme ani jedného nášho. A ani sa nič také nechystáme robiť. Čisto chov opičiek len pre zisk odsudzujem. Rovnako ako drvivá väčšina chovateľov týchto nádherných stvorení. Ak niekto predá nejakého jedinca, má na to iný dôvod.

Predaj, či výmena primátov má dva hlavné dôvody. Prvý je ten, že veľká skupina opíc začína mať svoje špecifiká. Zvieratá si môžu aj začať ubližovať, hlavne slabší jedinci by Vám o tom mohli poštebotať. Je potrebné vytvárať nové nepríbuzné páry a tie bez kúpy, či výmeny nevytvoríte.

Druhým dôvodom je aj zváženie nákladov. Keď Vám niekto bude tvrdiť, že chov opíc nič nestojí, kľudne ho vysmejte! A tiež ich vysmejte, keď Vám bude tvrdiť, že v malom súkromnom chove sa dajú zarobiť ťažké peniaze. Vo veľkých chovoch sa náklady na energie a potravu môžu vyšplhať kľudne aj na 50 tisíc mesačne. Ale ani v malých chovoch to nie je lepšie. Len u nás sú náklady cez 200 000 Sk ročne. Potom koľko potom by sme museli predať opíc aby sa nám aspoň vrátili náklady na chov? Veľa! Aj keby sme predávali kompletne všetky odchovy, nestačilo by to pokryť náklady.

Toto ľudia, čo frflú nevidia. Nerozumejú tomu. Nechápu, že väčšina chovateľov chová primáty pre potešenie, či pre pocit záchrany druhu. Nie na obchod a zarábanie peňazí. Nájdu sa samozrejme výnimky, ale to je zanedbateľné minimum. Vážení vedzte, peniaze sa netočia v súkromných chovoch, ale v nelegálnom obchode z ohrozenými zvieratami. To, že niekto chová riadne primáty je jeho záľuba a má k týmto tvorom citový vzťah. Nemá to ako super výhodný zdroj peňazí, peniaze bez práce a námahy. Dovolím si tvrdiť, že niekedy sa majú naše opice lepšie, ako ja sám. Chovu zdar!


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.