Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


28.05.2012: Narodili sa nám pinčátka a pribudla komba Garnettova

Nášmu páriku tamarínov pinči (Leo a Beruška) sa narodili dvojčatá. Ide o ich prvé potomstvo, pôrod dopadol v poriadku, paradoxne pôrod nastal okolo obeda, totiž väčšinou zvyknú rodiť nad ránom.

Tamarin pinci

Pribudla nám do chovu aj Komba Garnettova (Otolemur garnettii). Teda skôr kombák, keďže je to 10 ročný samček. Dostal hneď meno Pagáčik. Je nesmierne zlatý, prítulný a robí nám veľkú radosť. Viac fotografií nájdete v galérií..

Otolemur garnettii


 

13.04.2012: Život s čertom, alebo máme doma dvoch makakov..

Keď sme mali doma len samú Pipi, bolo to strašné. Teda, aspoň sme si to naivne mysleli. Vstávali sme o 4 ráno, sem tam sme mali „kúsanec“, a hovienka na strope. Čo sa dalo odtrhnúť, bolo odtrhnuté. Čo sa dalo odlomiť, bolo odlomené. Čo sa dalo rozhrýzť, hm to sa už ani nenašlo! Ale to sa nesťažujeme, nevymenili by sme Pipi za nič na svete, aj keby sa naučila používať zbíjačku a zbúrala nám všetky steny v dome.

Až prvé dni s novou mladou samičkou Žufkou, tak sme nazvali druhú samičku, nám otvorili oči. Pipi nebola zlá, len bola strašne pojašená – veď je „pubertiačka“. Na druhej strane bola už dosť silno socializovaná a vedela, čo môže a čo nie. Necikala do postele, vždy sa zobudila, odbehla sa vycikať a vrátila sa späť. Nehrýzla skrinky, televízor a káble. Síce postel nám roztrhala až na pružiny, ale to len preto, že sa nudila. Hrávala sa so psíkom i mačkami, ale tie moc nemávali náladu na makakovské hry. Preto sme sa rozhodli jej priniesť kamarátku..

Všetko sa zrazu zmenilo. Od prvého dňa Pipi sa stala ochranou i mamou malej Žufky. Neustále ju chytá do náruče, usmerňuje ju. Nie je milšieho pohľadu ako na dvoch stískajúcich sa makakov. Pipi sa začala správať zodpovedne, tak „dospelácky“. Možno by sa to mohlo nazvať ako ideálny stav. Ale všetko má svoje klady aj zápory.

Povahy opíc sú rozdielne. Náš prírastok už od prvého dňa začal všetko hrýzť. Hneď ako sme ju vypustili z prenosnej prepravky, vyskočila na skriňu a začala ju demolovať. Pustila sa aj do televízora, satelitu, káblov. Všetky káble sme museli vymeniť – a samozrejme úplne odstaviť elektrinu. Najhoršie na tom je to, že Pipi káble nechala vždy na pokoji. Vedela, že to má zakázané. Ale ak sa Žufka pustila do káblov, hneď sa k nej pridala aj Pipi. Dve opice sú schopné za 10 minút roztrhať predlžovačku na kúsky. Máme doma malé demoličné komando. Vstávame stále o 4 ráno, ale nie kvôli Pipi. Malá ráno vstane , vylezie na skriňu a začne silno „húkať“. A húka celé hodiny! Vadí to nie len nám, ale aj Pipi, celá je z toho nervózna. Berie do náruče malú, ale to nepomáha, hučí ešte viac. Asi volá svoju mamu, či pôvodnú tlupu.

To všetko ale vôbec nevadí, aspoň mám silnú motiváciu, čo najrýchlejšie postaviť im novú vlastnú ubikáciu, kde budú môcť sa naše opičky do chuti vyblázniť a kľudne môžu aj o 3 ráno húkať a búchať. Nebudeme to totiž počuť.

Stavba ubikácie pre makaky nie je žiadna sranda. Najprv musím pozvárať železnú klietku 4 x 3 x 2,5 m. Kúpil som na klietku cez tonu železa, aby niečo taká klietka aj vydržala. Musí sa zvárať priamo na mieste, kde bude stáť ubikácia, prenášať je ju totižto skoro nemožné. Keď dokončím klietku, okolo nej postavím domček pre makaky. Keby sme postavili najprv domček, nedostali by sme do nej klietku. Takže o stavebnú „zábavu“ máme na najbližšie mesiace postarané...

Makak rezus Pipi a Zufi


 

25.03.2012: Očakávame nové veľmi zaujímavé prírastky do chovu..

Chovať makaka je taká malá šialenosť, hlavne v bytovom prostredí. Ale chovať dvoch makakov je šialenosť ešte väčšia. A tak nám tento týždeň pribudne druhá samička makaka, aby Pipi nebola sama. To zas bude zábava :-)

Podarilo sa nám kúpiť aj novú samičku tamarína sedlového. Bude to náhrada za našu „Mamču“ - samičku tamarína sedlového, ktorá nám uhynula. Novej samičke sa u nás veľmi páči, hneď sa skamarátila s celou tlupou. Hlavne sa páči vedúcemu samcovi, ktorý od prvého dňa by sa len s ňou páril..

Do nášho chovu zmiešaných druhov, pribudne aj samička tamarína pinči. Bude robiť spoločnosť Kyptíkovi (tamarín sedlový) a Falkovi (tamarín červenobruchý).

Vybavili sme aj iné zaujímavé opice a poloopice. Napríklad levíka zlatohlavého (Leontopithecus chrysomelas), kombu ušatú (Galago senegalensis) a makiho myšovitého – trpasličieho (Microcebus murinus). Keď ich privezieme, budú vhodne dopĺňať náš chov primátov..


 

02.02.2012: Ach tá Pipi nezbedná, alebo ako vyzerá bežný deň s makakom

V poslednej dobe nepíšem príliš o malých opičkách. Možno je to tým, že u nich sa toho veľa nemení, žijú si svoj život. Málokedy nás niečim novým prekvapia. Keď majú dobrú náladu, nechajú sa pohladkať, poskáču si po Vás, .. >>


 

23.01.2012: Začíname s výstavbou nových ubikácií..

Dnes sme boli konečne podať žiadosť a projekt na stavebný úrad. Dlhšiu dobu plánujeme výstavbu nových ubikácií pre opičky. Lenže bez stavebného povolenia sa nedá nič budovať, žiaľ. Materiál máme nakúpený, pozemok prichystaný, už len papiere a povolenia chýbali. A tie za pár dní budú. Nové ubikácie sme sa rozhodli tento krát postaviť z dreva a hrubých polykarbonátových dosiek. Bude to skôr klasická drevenica s priesvitnou strechou. Okrem ústredného kúrenia tam pridáme aj nový zdroj kúrenia – pec na tuhé palivo s prieduchovým systémom a s externým nasávaním vzduchu. Sám so veľmi zvedavý ako sa osvedčí tento nápad v praxi.

Tešíme sa už teraz, ako budeme môcť rozšíriť náš chov o nové druhy a konečne ho plnohodnotne sprístupniť verejnosti. Keď všetko dobre dopadne, začiatkom leta bude sa ktokoľvek môcť prísť pozrieť k nám.

Keď už píšem, možno by Vás zaujímalo, čo máme nové. Nič. Opičky sú zdravé a žijú si spokojný život. Budúce mesiace budú o novinky zaujímavejšie, pribudnú nám nové druhy primátov do nášho chovu.

A čo robí Pipi? Samú neplechu! Odtrhla nám záchod, zjedla mi posteľ tak, že mi z nej trčia len železné pružiny. Narobila aj kopec iných „drobností“, preto sme sa to rozhodli riešiť radikálne. Ale o tom bude iný článok..


 

28.12.2011: Odpovede na najčastejšie otázky, ktoré nám ľudia posielajú a píšu.

Sem tam nám napíše pár ľudí, ktorí sa zaujímajú o chov opičiek alebo už chovajú opičky. Snažíme sa im odpísať a keď je to v našich silách, aj poradiť. Niektoré otázky i odpovede sa dosť často opakujú preto sme si ich dov.. >>


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.