Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


19.01.2011: Ako hryzú opice? Pár odporúčaní pred kúpou primáta.

V poslednej dobe nám píše a volá množstvo ľudí, ktorí by chceli chovať doma v byte opičku. Vždy keď v televízií je nejaký program o opičkách počet volajúcich sa zdvojnásobí. Veľa krát záujemci o chov opíc ostanú zaskočen.. >>


 

14.01.2011: Spustili sme chovateľskú inzerciu zameranú na primátov

Inzerátov a inzertných serverov je všade neúrekom. To je pravda. Ale nie vždy sa chce človeku hľadať medzi myškami, morčatami, či psíkmi ten správny inzerát. Inzerát zameraný na opice, na kúpu a predaj opíc, prípadnú výmenu. Preto sme sa rozhodli spustiť sekciu chovateľská inzercia, tu na stránke tamarin.sk. Je to len veľmi jednoduchá forma inzercie, žiadne vymoženosti zatiaľ nečakajte. Uvidíme ako sa to osvedčí, prípadne potom doprogramujem niečo dômyselnejšie. Ale verím, že aj takáto jednoduchá forma pomôže chovateľom primátov..


 

12.01.2011: Problém s prijímaním vitamínov v potrave u malých opíc

O dôsledku nedostatku vitamínov, hlavne D3 vie určite každý chovateľ. Trvalý nedostatok vitamínov sa rýchlo prejavuje na zdraví zvieraťa a spôsobuje množstvo chorôb. Obzvlášť nebezpečný je nedostatok vápnika a vitamínu D.. >>


 

07.01.2011: Prejavy tehotenstva u tamarína sedlového (Saguinus fuscicollis)

O gravidite a tehotenstve tamarína sedlového sa veľa nepíše na internete. Pritom ide o veľmi zaujímavú, priam špecifickú záležitosť. Dočítali sme sa, že veľa krát chovateľ ani nespozoruje, že je jeho tamarínka v druhom s.. >>


 

31.12.2010: Nový rok 2011 je tu a máme pár noviniek

Dlhšiu dobu sme nepísali žiadny nový článok. Jednoducho sme nemali čas venovať sa stránke. Dokonca sme ani nestihli odpisovať na množstvo pošty, ktorá nám chodila, za čo sa ospravedlňujeme. Odpíšeme ešte. Prečo to bolo tak? December bol pre nás prelomový mesiac, konečne sme sa presťahovali z bytu do nového domu k našim opičkám. Teda nie priamo k nim, ale kúsok od nich. Ráno keď vstaneme rovno vidíme na ubikácie. Láska k zvieratkám, hlavne k primátom nás opantala natoľko, že sme z novopostaveného spodného bytu, ktorý sme chceli dať do prenájmu spravili priestor pre ďalšie ubikácie. Aspoň máme v novom roku čo robiť. Môžete sa tešiť tiež na nové články ako staviame ubikáciu číslo 2.

Nestrávili sme však celý mesiac len sťahovaním. Dokončil som okruh kúrenia pre opičky. K zásobníku pribudla expanzná nádoba, záložný zdroj, diaľkovo ovládané spínanie čerpadla s termostatom v ubikácií.

kurenie a ups

Aký by to bol okruh kúrenia bez radiátorov. Na rozvody som použil asi najdrahší materiál aký existuje. Ale aj najodolnejší. Nerezový vlnovec. Obával som sa totiž korórie medi, či možnosti okusovania plasthliníku opičkami.

vrtanie radiatora

Mali sme aj trošku strach, ako budú reagovať opičky na montáž kúrenia. Reagovali neskutočne dobre, trošku sa im nepáčilo vŕtanie do podlahy. Po chvíľke už na vŕtanie nereagovali a kľudne sa išli najesť.

vrtanie a tamarin

Tamarínky pinčie dostali pod stromček dva radiátory a sedlové radiátor jeden. Hneď je teplota v ich ubikáciách stabilná.

radiator u pinci

radiator u sedlovych

Spozorovali sme, že mamine z rodinky tamarínov sedlových za začalo zväčšovať bruško. So zväčšujúcim bruškom jej začala rásť aj chuť k jedlu. Nemá problém vytrhnúť samcovi kus jedla. Veľmi sa tomu ani nebráni, keď prinesieme hmyz, ani nepríde, len čaká pokiaľ sa samica napapá až do prasknutia a potom si dá hmyz aj on. A čo to značí? Budeme mať „opičkovie“ miminko :-)

tehotenstvo tamarin sedlovy

Na záver ešte jedna fotka. Viete ako vyzerá pôrodný sál vakoveveričky? Takto! Budeme mať ďalšiu vakoveveričku..

porod vakovevericka


 

08.12.2010: Ako som zachraňoval tamarína Drobca z vedra plného vody

Tento príspevok píšem z „podperiny“, kedže som celý chorý - prechladnutý. Neprechladol som preto, že by som sa zle obliekol, skôr z nedobrovoľného otužovania. Ale pekne po poriadku..

Pred pár dňami som robil sanitárny deň. Raz za čas poumývam všetky poličky a domček od špiny, ktoré tam narobia opičky. Náš Drobec, mláďa tamarína sedlového musí pri všetkom robiť odbornú asistenciu. Ani tento krát to nebolo inak. Skákal okolo mňa a nedala mu pokoj špongia. Pri jednom skoku si trošku zle vypočítal doskok a gravitácia ho stiahla priamo na dno vedra plného vody.

Vyletel z vedra ako riadená strela, skoro vylial všetku vodu na mňa. Vyzeral veľmi smiešne, niet azda vtipnejšej postavičky ako úplne premočený tamarín. Mokrý bol nie len on, ale aj ja. Chvíľku som zvažoval, že zbehnem pre fotoaparát, aby som zachytil tento vtipný moment. Strach o jeho zdravie bol však mocnejší. Rýchlo som vyzliekol tričko, a začal utierať Drobca. Bol to boj veliký, ani by ste neverili koľko sily má taká malá opička a ako neskutočne dokáže vrieskať. Trošku som mal doškriabanú ruku a pár kúsancov. Potom som ho ešte rýchlo vyfénoval a držal pod Bright SUN lampou, pokiaľ nebol pekne suchý. Pre istotu. Viem, že chorá opička nie je žiadna sranda. Našťastie drobec bol na druhý deň v poriadku, trošku sa ma bál, ale sarančeka si prišiel zobrať.

Už by som chcel napísať, že všetko dobre dopadlo, ale nie úplne. Chorý som ostal ja, z toho ako som behal po ubikácií vyzlečený a mokrý, alebo ako som z ubikácie prebehol celý mokrý do domu. To však nevadí, dôležité je to, že Drobec je zdravý a má oveľa krajšiu srsť ako jeho rodičia :-)


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.