Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


31.12.2010: Nový rok 2011 je tu a máme pár noviniek

Dlhšiu dobu sme nepísali žiadny nový článok. Jednoducho sme nemali čas venovať sa stránke. Dokonca sme ani nestihli odpisovať na množstvo pošty, ktorá nám chodila, za čo sa ospravedlňujeme. Odpíšeme ešte. Prečo to bolo tak? December bol pre nás prelomový mesiac, konečne sme sa presťahovali z bytu do nového domu k našim opičkám. Teda nie priamo k nim, ale kúsok od nich. Ráno keď vstaneme rovno vidíme na ubikácie. Láska k zvieratkám, hlavne k primátom nás opantala natoľko, že sme z novopostaveného spodného bytu, ktorý sme chceli dať do prenájmu spravili priestor pre ďalšie ubikácie. Aspoň máme v novom roku čo robiť. Môžete sa tešiť tiež na nové články ako staviame ubikáciu číslo 2.

Nestrávili sme však celý mesiac len sťahovaním. Dokončil som okruh kúrenia pre opičky. K zásobníku pribudla expanzná nádoba, záložný zdroj, diaľkovo ovládané spínanie čerpadla s termostatom v ubikácií.

kurenie a ups

Aký by to bol okruh kúrenia bez radiátorov. Na rozvody som použil asi najdrahší materiál aký existuje. Ale aj najodolnejší. Nerezový vlnovec. Obával som sa totiž korórie medi, či možnosti okusovania plasthliníku opičkami.

vrtanie radiatora

Mali sme aj trošku strach, ako budú reagovať opičky na montáž kúrenia. Reagovali neskutočne dobre, trošku sa im nepáčilo vŕtanie do podlahy. Po chvíľke už na vŕtanie nereagovali a kľudne sa išli najesť.

vrtanie a tamarin

Tamarínky pinčie dostali pod stromček dva radiátory a sedlové radiátor jeden. Hneď je teplota v ich ubikáciách stabilná.

radiator u pinci

radiator u sedlovych

Spozorovali sme, že mamine z rodinky tamarínov sedlových za začalo zväčšovať bruško. So zväčšujúcim bruškom jej začala rásť aj chuť k jedlu. Nemá problém vytrhnúť samcovi kus jedla. Veľmi sa tomu ani nebráni, keď prinesieme hmyz, ani nepríde, len čaká pokiaľ sa samica napapá až do prasknutia a potom si dá hmyz aj on. A čo to značí? Budeme mať „opičkovie“ miminko :-)

tehotenstvo tamarin sedlovy

Na záver ešte jedna fotka. Viete ako vyzerá pôrodný sál vakoveveričky? Takto! Budeme mať ďalšiu vakoveveričku..

porod vakovevericka


 

08.12.2010: Ako som zachraňoval tamarína Drobca z vedra plného vody

Tento príspevok píšem z „podperiny“, kedže som celý chorý - prechladnutý. Neprechladol som preto, že by som sa zle obliekol, skôr z nedobrovoľného otužovania. Ale pekne po poriadku..

Pred pár dňami som robil sanitárny deň. Raz za čas poumývam všetky poličky a domček od špiny, ktoré tam narobia opičky. Náš Drobec, mláďa tamarína sedlového musí pri všetkom robiť odbornú asistenciu. Ani tento krát to nebolo inak. Skákal okolo mňa a nedala mu pokoj špongia. Pri jednom skoku si trošku zle vypočítal doskok a gravitácia ho stiahla priamo na dno vedra plného vody.

Vyletel z vedra ako riadená strela, skoro vylial všetku vodu na mňa. Vyzeral veľmi smiešne, niet azda vtipnejšej postavičky ako úplne premočený tamarín. Mokrý bol nie len on, ale aj ja. Chvíľku som zvažoval, že zbehnem pre fotoaparát, aby som zachytil tento vtipný moment. Strach o jeho zdravie bol však mocnejší. Rýchlo som vyzliekol tričko, a začal utierať Drobca. Bol to boj veliký, ani by ste neverili koľko sily má taká malá opička a ako neskutočne dokáže vrieskať. Trošku som mal doškriabanú ruku a pár kúsancov. Potom som ho ešte rýchlo vyfénoval a držal pod Bright SUN lampou, pokiaľ nebol pekne suchý. Pre istotu. Viem, že chorá opička nie je žiadna sranda. Našťastie drobec bol na druhý deň v poriadku, trošku sa ma bál, ale sarančeka si prišiel zobrať.

Už by som chcel napísať, že všetko dobre dopadlo, ale nie úplne. Chorý som ostal ja, z toho ako som behal po ubikácií vyzlečený a mokrý, alebo ako som z ubikácie prebehol celý mokrý do domu. To však nevadí, dôležité je to, že Drobec je zdravý a má oveľa krajšiu srsť ako jeho rodičia :-)


 

02.12.2010: Chov tamarínov: jednoduchý návod pre začínajúceho chovateľa

Nedávno som spísala pre začínajúcu chovateľku základné informácie k chovu tamarínov. Môže sa niekomu hodiť, preto ho uverejňujem aj na internete. Je to taký malý návod vhodný pre chovateľa začiatočníka, písaný jednoduch.. >>


 

01.12.2010: Vyberáme z pošty: Náš miláčik Tami – tamarín žltoruký

Dostal sa k nám e-mail od chovateľky tamarína žlorukého (Saguinus midas). Bol natoľko milý, že sme požiadali chovateľku, či môžeme z neho časť zverejniť. Súhlasila. Nie je to klasický článok k chovu, ale dokáže vniesť aj.. >>


 

25.11.2010: Malá vakoveverička vyliezla z vaku, prvá fotografia

Včera v noci sa nám podarilo spraviť prvé fotografie malej vakoveveričky. Fotografie nie sú veľmi kvalitné a nájdete ich v našej fotogalérií. Mamička si svoje dieťa strážila a stále behala okolo mláďatka. Uznajte, nie je zlatá?

mala vakovevericka


 

24.11.2010: Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky III.

Tento článok je voľné pokračovanie článku „Domestifikácia a ochočenie malých primátov – prvé kroky chovateľa II.“. Pôvodný zámer na obsah tretieho pokračovania som trošku zmenil. Budeme sa dnes venovať pokročilým technik.. >>


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.