Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


11.06.2013: Máme nové prírastky v našom chove..

Dlhšiu dobu som nič nepísal na stránku. Akosi menej času máme na stránku v poslednej dobe, ale to je spôsobené tým, že riešime otázku rozšírenia nášho chovu do budúcnosti. Pôvodne som plánoval výstavbu nových stavieb na chov opičiek, avšak uvedomil som si, že je to vec nereálna. Jednoducho náš pozemok je malý a nafúknuť sa nedá, preto hľadáme nový pozemok, kde by sme mohli vystavať nové chovné zariadenie. Tak aspoň dokončujeme malú ubikáciu pre tamaríny, totiž očakávame príchod celej skupiny tamarínov žltorukých k nám do chovu.

Medzi časom nám stihol pribudnúť 2 ročný samček komby ušatej, milý 5 ročný samček tamarína pinči s menom Sid, pribudla nám aj 3 ročná samička tamarína žltorukého. Aby toho nebolo málo tak sa nám narodili ďalšie dvojčatá tamarína pinči a tiež sa nám podaril odchov tamarína sedlového.

Posledný menovaný tamarín sedlový nám robil najväčší stres, prvé dni sa totiž prvorodičke nespustilo mlieko. Drobec mal rovný chvostík, čo nie je dobré znamenie a nevedel sa samozrejme udržať na rodičoch. Tak sme museli tak trošku prinútiť organizmus prvorodičky, aby sa mlieko začalo tvoriť podávaním glukózy a medikamentov, ktoré sa používajú aj u žien po pôrode. Snaženie bolo úspešné, dnes je maličký, či maličká riadne miminko..


 

15.03.2013: Celková anestézia u malých primátov – fakty a mýty.

Často sa stretávam s informáciu, že „drápkaté“ opičky sa môžu privádzať do celkovej anestézie výhradne za použitia inhalačnej anestézie pomocou sevofluranu, izofluranu, či už zastaralého halotanu. Zámerne u halotanu spo.. >>


 

27.02.2013: Ako často umývať opičkám, aké prostriedky použiť na dezinfekciu?

Počas roka sa nám nahromadilo veľké množstvo dotazov ohľadom chovu opíc, na niektoré sme odpísali, na niektoré sme aj zabudli. Veľmi často sa opakovali dve otázky. Ako dezinfikovať misky na jedlo, a ako často a čím umýva.. >>


 

08.11.2012: Makaky sú už v novom domčeku.. Konečne!

Po 5 mesiacoch driny sa nám podarilo postaviť nový domček pre našu Pipi a Žufi. Stavali sme ho viac menej úplne sami, takže to stálo veľa námahy. Vykopali sme jamu, do nej som mesiac zváral klietku a okolo klietky sa postavil domček, ktorý som izoloval polystyrénom a zatiahol omietkou. Svetla majú celkom dosť, na streche máme 4 svetlíky o rozlohe 6m2 a k tomu tri okná. Do ubikácie som najprv dal dva radiátory a po praktickej skúške som preventívne pridal ešte ďalšie dva, aby stíhalo kúrenie aj cez zimu. Teplotu v miestnosti udržujem na 18 °C, nakoľko dostali baby vykurovaný domček na spanie s dvoma 100W tepelnými rohožami. Vykurovaný domček je zálohovaný výkonnou UPS a riadený termostatom na pekných 26 °C celoročne. Keďže veľmi dobre poznám naše makaky, preventívne som pred tepelné rohože zaradil aj oddeľovací transformátor. Človek nikdy nevie, či nerozhryzú časom aj betón v ktorom sú zaliate rohože a nezačnú hrýzť prívodné káble. Oddeľovací transformátor som považoval za nutný bezpečnostný prvok, aj keby došlo k poškodeniu jedného prívodného kábla, voči zemi nevznikne nebezpečný prúd, ktorý by ich mohol aj usmrtiť.

Prvý deň sa v novej ubikácií veľmi tešili, mysleli si, že sme ich zobrali len na prechádzku von. Hneď potom sa urazili, že sme ich zobrali z domu preč. Stále vykrikujú a volajú k sebe mačky, ktoré sme nechali v dome. Takže máme s Pipinkou tichú domácnosť, keď k nej prídeme jednoducho otočí sa chrbtom a ignoruje nás. A stále ticho volá na mačky. Nuž nič iné neostáva, ako si zvyknúť.

Pridávam aj pár fotiek, ako nový domček makakov vyzerá po dokončení – prepáčte nižšiu kvalitu. A ešte sa to celé nekončí, pribudli nám tamaríny žltoruké, tak začíname pracovať zase na nových ubikáciách. Časom ma čaká aj nahodenie rekuperačnej jednotky a samozrejme dodatkového kúrenia na drevo. Ale o tom bude ďalší príspevok..

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus


 

02.09.2012: Pipinka a Žufinka čoskoro dostanú nový domček na ich šibalstvá

Blíži sa pomaly jeseň a neúnavne pracujeme na výstavbe novej ubikácie pre makaky. Na začiatku som musel zvariť samotnú klietku z kari sietí a železa. Použil som na ňu skoro tonu železa, takže musela sa zvariť skôr ako sa začala stavať ubikácia, prenášať ju by totiž nemožné. Potom som zabetónoval U 180 profily do betónových pilierov, na ktoré som spravil nosnú konštrukciu strechy. Práve táto konštrukcia je tvorená zo stĺpikov (2 x U65 zvarené k sebe), nosného trámu U120, a na výstuhy boli použité jäklové profily 6x3. Na vrch nosného trámu som navaril závitové tyče 2 cm, tieto tyče som uchytil pomocou chemickej kotvy aj do betónového venca na vrch plotu. Do drevených strešných hranolov - trámov sa potom spravili otvory, vyfrézovali sa otvory na skrutky a trámy sa jednoducho priskrutkovali o závitové tyče. Základ strechy by bol hotový. Na strechu sa momentálne vyrábam 6 okien s plochou 4m2. Hneď ako budú hotové, nahodím na strechu rezivo, ukotvím polystyrén a navarím fatrafol fóliu. Niekedy je lepšie raz vidieť ako tri krát počuť, tak pridávam aj pár fotiek. Mimochodom na fotkách ubikácia nevyzerá byť veľká, ale ide o plnohodnotnú drobnú stavbu s 24,9m2.

Ubikácia makak rézus 1

Ubikácia makak rézus 2

Ubikácia makak rézus 3

Ubikácia makak rézus 4

Ubikácia makak rézus 5


 

04.07.2012: Makak nám vylepšil skriňu a pribudli nám komby ušaté

Keď už máme kombu Garnettovu, bol by hriech nemať aj kombu ušatú. Tak ani neviem ako pribudol nám párik komby ušatej. Sú to veľmi zvláštne stvorenia, prichádzame postupne na chuť nočným poloopiciam. Nie sú také pojašené, ľahko sa s nimi manipuluje. Občas si síce pomýlia prst s červíkom, ale našťastie nehryzú silno...

Komba ušatá

Naša Pipinka, makak nám pomaly dorastá, už sa s nej stáva pekná mladá slečna o čom svedčí aj jej prvá menštruácia. Takže máme všetko od krvi, ale to nevadí to k tomu patrí. S jej rastom pribúda jej aj sila a agresivita, poradí si s mačkami, psom, aj návštevou. Zaujímavé je to, že ak sa začnem zastávať nejakého tvora, ktorý je v rebríčku poď ňou, tak sa rozzúri ešte viac. Napríklad naša Mijuška, mačka zase mala svoj deň a pozerala Pipinke do očí. Pipi sa hnevá na to a pokúsila sa ju zahnať, ako inak zubami. Zamiešal som sa do boja a to som nemal robiť. Rozzúrila sa ešte viac, preskočila ma a nepekne dohrýzla mačku. A ako som pchal ruky medzi nich, aj ja som skončil s kúsancom. Napokon sme si to pekne ručne stručne vydiskutovali, aby bolo jasne, čo v našej tlupe nebudem tolerovať. Teraz je už mesiac pokoj, zatiaľ...

S pribúdajúcou silou Pipiny sa v nej objavujú „montážne“ chute. Teda skôr demontážne. Trošku sa zahrala so skriňou a rozbila ju na kúsky. No nie je šikovná?

Makak a skrinka

Makak a skrinka2


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2024 J&D MEDIA s.r.o.