Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


27.02.2013: Ako často umývať opičkám, aké prostriedky použiť na dezinfekciu?

Počas roka sa nám nahromadilo veľké množstvo dotazov ohľadom chovu opíc, na niektoré sme odpísali, na niektoré sme aj zabudli. Veľmi často sa opakovali dve otázky. Ako dezinfikovať misky na jedlo, a ako často a čím umýva.. >>


 

08.11.2012: Makaky sú už v novom domčeku.. Konečne!

Po 5 mesiacoch driny sa nám podarilo postaviť nový domček pre našu Pipi a Žufi. Stavali sme ho viac menej úplne sami, takže to stálo veľa námahy. Vykopali sme jamu, do nej som mesiac zváral klietku a okolo klietky sa postavil domček, ktorý som izoloval polystyrénom a zatiahol omietkou. Svetla majú celkom dosť, na streche máme 4 svetlíky o rozlohe 6m2 a k tomu tri okná. Do ubikácie som najprv dal dva radiátory a po praktickej skúške som preventívne pridal ešte ďalšie dva, aby stíhalo kúrenie aj cez zimu. Teplotu v miestnosti udržujem na 18 °C, nakoľko dostali baby vykurovaný domček na spanie s dvoma 100W tepelnými rohožami. Vykurovaný domček je zálohovaný výkonnou UPS a riadený termostatom na pekných 26 °C celoročne. Keďže veľmi dobre poznám naše makaky, preventívne som pred tepelné rohože zaradil aj oddeľovací transformátor. Človek nikdy nevie, či nerozhryzú časom aj betón v ktorom sú zaliate rohože a nezačnú hrýzť prívodné káble. Oddeľovací transformátor som považoval za nutný bezpečnostný prvok, aj keby došlo k poškodeniu jedného prívodného kábla, voči zemi nevznikne nebezpečný prúd, ktorý by ich mohol aj usmrtiť.

Prvý deň sa v novej ubikácií veľmi tešili, mysleli si, že sme ich zobrali len na prechádzku von. Hneď potom sa urazili, že sme ich zobrali z domu preč. Stále vykrikujú a volajú k sebe mačky, ktoré sme nechali v dome. Takže máme s Pipinkou tichú domácnosť, keď k nej prídeme jednoducho otočí sa chrbtom a ignoruje nás. A stále ticho volá na mačky. Nuž nič iné neostáva, ako si zvyknúť.

Pridávam aj pár fotiek, ako nový domček makakov vyzerá po dokončení – prepáčte nižšiu kvalitu. A ešte sa to celé nekončí, pribudli nám tamaríny žltoruké, tak začíname pracovať zase na nových ubikáciách. Časom ma čaká aj nahodenie rekuperačnej jednotky a samozrejme dodatkového kúrenia na drevo. Ale o tom bude ďalší príspevok..

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus

Ubikácia makak rézus


 

02.09.2012: Pipinka a Žufinka čoskoro dostanú nový domček na ich šibalstvá

Blíži sa pomaly jeseň a neúnavne pracujeme na výstavbe novej ubikácie pre makaky. Na začiatku som musel zvariť samotnú klietku z kari sietí a železa. Použil som na ňu skoro tonu železa, takže musela sa zvariť skôr ako sa začala stavať ubikácia, prenášať ju by totiž nemožné. Potom som zabetónoval U 180 profily do betónových pilierov, na ktoré som spravil nosnú konštrukciu strechy. Práve táto konštrukcia je tvorená zo stĺpikov (2 x U65 zvarené k sebe), nosného trámu U120, a na výstuhy boli použité jäklové profily 6x3. Na vrch nosného trámu som navaril závitové tyče 2 cm, tieto tyče som uchytil pomocou chemickej kotvy aj do betónového venca na vrch plotu. Do drevených strešných hranolov - trámov sa potom spravili otvory, vyfrézovali sa otvory na skrutky a trámy sa jednoducho priskrutkovali o závitové tyče. Základ strechy by bol hotový. Na strechu sa momentálne vyrábam 6 okien s plochou 4m2. Hneď ako budú hotové, nahodím na strechu rezivo, ukotvím polystyrén a navarím fatrafol fóliu. Niekedy je lepšie raz vidieť ako tri krát počuť, tak pridávam aj pár fotiek. Mimochodom na fotkách ubikácia nevyzerá byť veľká, ale ide o plnohodnotnú drobnú stavbu s 24,9m2.

Ubikácia makak rézus 1

Ubikácia makak rézus 2

Ubikácia makak rézus 3

Ubikácia makak rézus 4

Ubikácia makak rézus 5


 

04.07.2012: Makak nám vylepšil skriňu a pribudli nám komby ušaté

Keď už máme kombu Garnettovu, bol by hriech nemať aj kombu ušatú. Tak ani neviem ako pribudol nám párik komby ušatej. Sú to veľmi zvláštne stvorenia, prichádzame postupne na chuť nočným poloopiciam. Nie sú také pojašené, ľahko sa s nimi manipuluje. Občas si síce pomýlia prst s červíkom, ale našťastie nehryzú silno...

Komba ušatá

Naša Pipinka, makak nám pomaly dorastá, už sa s nej stáva pekná mladá slečna o čom svedčí aj jej prvá menštruácia. Takže máme všetko od krvi, ale to nevadí to k tomu patrí. S jej rastom pribúda jej aj sila a agresivita, poradí si s mačkami, psom, aj návštevou. Zaujímavé je to, že ak sa začnem zastávať nejakého tvora, ktorý je v rebríčku poď ňou, tak sa rozzúri ešte viac. Napríklad naša Mijuška, mačka zase mala svoj deň a pozerala Pipinke do očí. Pipi sa hnevá na to a pokúsila sa ju zahnať, ako inak zubami. Zamiešal som sa do boja a to som nemal robiť. Rozzúrila sa ešte viac, preskočila ma a nepekne dohrýzla mačku. A ako som pchal ruky medzi nich, aj ja som skončil s kúsancom. Napokon sme si to pekne ručne stručne vydiskutovali, aby bolo jasne, čo v našej tlupe nebudem tolerovať. Teraz je už mesiac pokoj, zatiaľ...

S pribúdajúcou silou Pipiny sa v nej objavujú „montážne“ chute. Teda skôr demontážne. Trošku sa zahrala so skriňou a rozbila ju na kúsky. No nie je šikovná?

Makak a skrinka

Makak a skrinka2


 

28.05.2012: Narodili sa nám pinčátka a pribudla komba Garnettova

Nášmu páriku tamarínov pinči (Leo a Beruška) sa narodili dvojčatá. Ide o ich prvé potomstvo, pôrod dopadol v poriadku, paradoxne pôrod nastal okolo obeda, totiž väčšinou zvyknú rodiť nad ránom.

Tamarin pinci

Pribudla nám do chovu aj Komba Garnettova (Otolemur garnettii). Teda skôr kombák, keďže je to 10 ročný samček. Dostal hneď meno Pagáčik. Je nesmierne zlatý, prítulný a robí nám veľkú radosť. Viac fotografií nájdete v galérií..

Otolemur garnettii


 

13.04.2012: Život s čertom, alebo máme doma dvoch makakov..

Keď sme mali doma len samú Pipi, bolo to strašné. Teda, aspoň sme si to naivne mysleli. Vstávali sme o 4 ráno, sem tam sme mali „kúsanec“, a hovienka na strope. Čo sa dalo odtrhnúť, bolo odtrhnuté. Čo sa dalo odlomiť, bolo odlomené. Čo sa dalo rozhrýzť, hm to sa už ani nenašlo! Ale to sa nesťažujeme, nevymenili by sme Pipi za nič na svete, aj keby sa naučila používať zbíjačku a zbúrala nám všetky steny v dome.

Až prvé dni s novou mladou samičkou Žufkou, tak sme nazvali druhú samičku, nám otvorili oči. Pipi nebola zlá, len bola strašne pojašená – veď je „pubertiačka“. Na druhej strane bola už dosť silno socializovaná a vedela, čo môže a čo nie. Necikala do postele, vždy sa zobudila, odbehla sa vycikať a vrátila sa späť. Nehrýzla skrinky, televízor a káble. Síce postel nám roztrhala až na pružiny, ale to len preto, že sa nudila. Hrávala sa so psíkom i mačkami, ale tie moc nemávali náladu na makakovské hry. Preto sme sa rozhodli jej priniesť kamarátku..

Všetko sa zrazu zmenilo. Od prvého dňa Pipi sa stala ochranou i mamou malej Žufky. Neustále ju chytá do náruče, usmerňuje ju. Nie je milšieho pohľadu ako na dvoch stískajúcich sa makakov. Pipi sa začala správať zodpovedne, tak „dospelácky“. Možno by sa to mohlo nazvať ako ideálny stav. Ale všetko má svoje klady aj zápory.

Povahy opíc sú rozdielne. Náš prírastok už od prvého dňa začal všetko hrýzť. Hneď ako sme ju vypustili z prenosnej prepravky, vyskočila na skriňu a začala ju demolovať. Pustila sa aj do televízora, satelitu, káblov. Všetky káble sme museli vymeniť – a samozrejme úplne odstaviť elektrinu. Najhoršie na tom je to, že Pipi káble nechala vždy na pokoji. Vedela, že to má zakázané. Ale ak sa Žufka pustila do káblov, hneď sa k nej pridala aj Pipi. Dve opice sú schopné za 10 minút roztrhať predlžovačku na kúsky. Máme doma malé demoličné komando. Vstávame stále o 4 ráno, ale nie kvôli Pipi. Malá ráno vstane , vylezie na skriňu a začne silno „húkať“. A húka celé hodiny! Vadí to nie len nám, ale aj Pipi, celá je z toho nervózna. Berie do náruče malú, ale to nepomáha, hučí ešte viac. Asi volá svoju mamu, či pôvodnú tlupu.

To všetko ale vôbec nevadí, aspoň mám silnú motiváciu, čo najrýchlejšie postaviť im novú vlastnú ubikáciu, kde budú môcť sa naše opičky do chuti vyblázniť a kľudne môžu aj o 3 ráno húkať a búchať. Nebudeme to totiž počuť.

Stavba ubikácie pre makaky nie je žiadna sranda. Najprv musím pozvárať železnú klietku 4 x 3 x 2,5 m. Kúpil som na klietku cez tonu železa, aby niečo taká klietka aj vydržala. Musí sa zvárať priamo na mieste, kde bude stáť ubikácia, prenášať je ju totižto skoro nemožné. Keď dokončím klietku, okolo nej postavím domček pre makaky. Keby sme postavili najprv domček, nedostali by sme do nej klietku. Takže o stavebnú „zábavu“ máme na najbližšie mesiace postarané...

Makak rezus Pipi a Zufi


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.