Nás denníček, alebo čo máme nové u nás..


28.07.2010: Mierne komplikácie so schvaľovaním chovu CITES A zvierat

Keď už sme si mysleli, že máme všetky papiere vybavené, objavil sa nový problém. Na ministrestve životného prostredia sme sa dozvedeli, že registrácia chovateľa, povolenie mesta a vyjadrenie veterinárnej správy nestačí na chov primátov CITES I(A). Je potrebná aj výnimka a súhlas od ministerstva životného prostredia. Rieši to odbor ochrany druhov. Naše opičky plánované všetky spadajú to schvaľovacieho procesu. Preto sme dávali žiadosť na schválenie chovu na ministerstvo. Uvidíme aké ďalšie úkony budú potrebné. Získať povolenie nie je jednoduché, musí byť dôvod, prečo by Vám to mali povoliť. Plánujeme reprodukčný chov, chceme tak pomôcť zabrániť postupnému vyhubeniu ohrozených druhov. Nechceme mať nejaký komerčný chov len pre peniaze. Časom ak zoženieme nejaký slušný pozemok, máme plán spraviť malú súkromnú zoologickú záhradu. Len zohnať taký pozemok je dosť veľký problém. Chceli by sme aby nebol príliš drahý, bol blízko od Bratislavy, nerušil kľud iných ľudí a aby zároveň vyhovoval veterinárnej správe. Myslím si, že to pekná vízia do budúcnosti.


 

26.07.2010: Maľujeme steny, prvá namontovaná lampa

Steny máme biele, trošku sme ich namaľovali. Už ich len pretreme jemne zelenou farbou, na ktorú pôjdu motívy prírody. Dokončujeme aj dlažbu na vstupnom schodíku a soklík z kachličiek okolo celej miestnosti ubikácie. Prvé dve biolampy na strope uchytené. Tak by sa v krátkosti dalo zhrnúť, čo máme nové. Čo nás čaká ešte tento týždeň? Špárovať dlažbu a zajtra začíname s montovaním pletiva a oddeľovacích častí ubikácií.

Zdalo sa mi, že poličky, konáre a živé stromy sú málo do pravej džungľovej ubikácie. Chýbali mi tam nejaké liany. Ale kde ich zobrať na rýchlo? Nakoniec sme nakúpili laná. Také troj centimetrové lano dnes aj cez 100 korún, teda správne 3 eurá stojí za meter. Kúpite pár metrov lán a sto eur nikde. Strašná doba. Niekedy bolo konopných lán kopec, všade kde ste len pozreli boli laná, na povale, v pivnici na dvore a v obchode stáli tak málo, že sa ich neoplatilo ani z roboty vláčiť v aktovke zamaskované za desiatu. Alebo za fľašku páleného ste mali aj 100 kotúč lana aj s dovozom. Keby som vedel pred 20 rokmi, že budem raz stavať ubikácie pre opičky, iste by som si aj 200 metrov vybavil :-)


 

21.07.2010: Vakoveverka létavá (Petaurus breviceps) naše nové zvieratko do chovu..

Vakoveverica krátkohlavá. Také by malo byť Slovenské označenie nádherných veveričiek, aspoň myslím. Majú okolo nožičiek a pacičiek takú blanku ako padák. Preto sa asi volajú lietavé. Prečo to sem píšem? Z jednoduchého dôvodu, moja drahá sa rozhodla, že by sme mohli chovať veveričky. Našla na inzerát ponuku na predaj. Neváhala ani chvíľku a dohodli sme kúpu. Ale mať len jednu veveričku? To je predsa málo. To radšej mať celý chov. Takže čoskoro k nám pribudne aj osem veveričiek :-)

Práce na ubikácií pre opičky neustále napredujú. Už vieme, že nestihneme načas ju dokončiť, ale chuť k práci máme rovnakú. Zajtra napenetrujeme steny, dnes sme ich nestihli, celý deň som dokončoval elektroinštaláciu. Žiaľ káble od výhrevných rohoží boli krátke tak bolo potrebné dorobiť pár rozvodov. Začali sme vyrábať aj vyhrievané domčeky pre opičky. Cez víkend budeme maľovať steny... Budúci týždeň nám príde kontrola z veteriny, tak chceme to mať všetko hotové.


 

19.07.2010: Máme osadené okná. Ubikáciu stihneme možno na načas..

Dnes je pondelok večer, okna máme osadené. Konečne. Cez víkend nám kamarát, čo je u nás na stavbe rezal lišty na rámy okien, ktoré som následne frézoval a drahá polovička natierala. Vraj mal ich všetky narezané správne. Dnes sme prišli při osadzaní okien na to, že 7 líšt chýba. No nie je trúd? Aspoň viem do budúcna, že mám dôverovať, ale aj preverovať. Z najväčšieho okna sme mali trošku strach, ale pekne drží a hlavne je celé. Rovnako ako všetky okná. Zajtra budem robiť vstupné schodíky, keďže objekt je mierne pod úrovňou terénu a obložím ho dlažbou. Moja drahá polovička so sestrou napenetrujú steny a mňa čaká nekonečné omietkovanie aby sa mohlo začať s maľovaním.


 

14.07.2010: Slnko pečie, ale práce pokračujú podľa plánu

Dnes nám doviezli sklá na ubikáciu. To najväčšie vážilo vyše 100kg, bol aj problém vyložiť ho z auta. Už sa nevieme dočkať pondelka, kedy ich budeme osádzať. To bude len zábava. Vyrábame tiež zasklievacie lišty na eurookná. Dorazili aj hranoly na rozdelenie ubikácií. Celý tento týždeň sme robili dlažbu, pod ktorú dávame tepelné výhrevné rohože. Chceli by sme ju do soboty mať položenú. Uvidíme ako to pôjde, teploty v ubikácií totiž dosahujú cez 36 °C, čo nie je veľmi príjemné na prácu, ale na postupné dusenie vo vlastnej šťave je to výborné. Výrobcovia minerálok z nás musia mať radosť :-)

Radosť má aj moja sestra, ktorá dostala za úlohu natiahnuť sieťku na polystyrén. Ide jej to od ruky, veď má umeleckú školu. Budúci týždeň nám aj nakreslí motívy prírody na steny, nech to majú opičky krajšie.


 

11.07.2010: Mali sme návštevu z Českej republiky..

Cez víkend sme toho veľa nenarobili, mali sme totiž návštevu. Prišli nás pozrieť naši priatelia - chovatelia (monkeyrescue.org) z Českej republiky. Prišli len na jednu noc, ale na budúce hádam to bude aj na dlhšie. Konzultovali sme našu novú ubikáciu a chov primátov. Hneď sme o čosi mudrejší. Doviezli nám aj veľké balenie rašeliny, u nás je rašelina zbytočne predražená. Bol to výborný víkend. Našťastie sa čas príchodu nášho samčeka tamarínka posunul, tak máme ešte dva týždne do dokončenia ubikácií. Od pondelka začíname v plnom nasadení pracovať.


 
<< predošlá strana   |1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 
18 19 20 21 22 23 24|   ďalšia strana >> 

 Developed by  J&D MEDIA s.r.o. (C) 2017 J&D MEDIA s.r.o.